Image
7.2.2012 0 Comments

Aký bude Windows Phone 8?

windows_phone_8_62.jpg Približne v polovici roka 2012 sa na trhu objaví nová verzia mobilného operačného systému Windows Phone. S kódovým označením Apollo by mal WP8 ponúknuť viacero noviniek.

Jedným z hlavných výkonnostných obmedzení Windows Phone 7 bola limitácia iba na jednojadrové procesory. Takisto chýbala podpora kariet microSD, prípadne inej externej úložnej pamäte. Windows Phone 8 tieto nedostatky odstráni, podporované budú viacjadrové procesory aj karty microSD. Jediný operačný systém bez externých pamäťových úložísk tak bude už iba iOS. Čo sa viacjadrových procesorov týka, v tomto smere WP dobehne konkurenciu. Treba však poznamenať, že výkon celého systému je závislý aj od optimalizácie softvéru a v tomto smere dokázal Windows Phone 7 ponúknuť veľmi dobrú prevádzku aj pri obmedzení na jednojadrové procesory.

Apollo bude podporovať aj technológiu NFC. Na rozdiel od Androidu a Google Wallet by však mali byť platby NFC oficiálne podporované aj niektorými mobilnými operátormi - minimálne v USA. Google sa v tomto smere snažil dohodnúť s Verizonom, ale bez úspechu. Je teda zrejmé, že prípadná spolupráca Microsoftu s mobilnými operátormi v otázke platieb NFC by mohla predstavovať potenciálnu výhodu pre Windows Phone 8. Uvidíme, s čím príde Apple, ktoré zatiaľ technológiu NFC v zariadeniach s iOS nepodporuje.

Keďže Windows Phone 8 využíva jadro operačného systému Windows 8, ponúkne dosiaľ nevídané možnosti z hľadiska prepojenia desktopového a mobilného operačného systému. Táto vlastnosť sa často spomína ako jedna z hlavných výhod tabletov s Windows 8, v prípade Windows Phone 8 to bude podobné. Podobnosť oboch operačných systémov uľahčí robotu aj vývojárom aplikácií, desktopové aplikácie bude v princípe možné veľmi jednoducho prispôsobiť a vydať aj pre WP8. Samozrejme, celé prepojenie ekosystému, integrácia a synchronizácia operačného systému môže hrať v prípade Apolla výraznú úlohu.

Jedným z hlavných problémov pri vydaní operačného systému Windows Phone 7 bol nedostatok aplikácií. Microsoft chce mať na launch WP8 k dispozícii minimálne 100 000 aplikácií. V porovnaní s iOS alebo Androidom je toto číslo pomerne malé, platforma Windows Phone 8 však umožní jednoduché portovanie aplikácie z iného mobilného operačného systému. Windows Phone 8 by mohol byť zaujímavý aj pre podnikový segment - ponúkne 128-bitové šifrovanie BitLocker a aj možnosť vytvorenia vlastného softvéru pre podnikových zamestnancov.

Apollo je teda pravdepodobne na správnej ceste, aby sa minimálne vyrovnal konkurenčným operačným systémom iOS a Android. Niektoré zo spomenutých vlastností a funkcií však môžu predstavovať zlomový bod, vďaka ktorému si platforma WP8 získa nových zákazníkov.

Zdroj: wired.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá