Image
7.2.2012 0 Comments

Aký bude Windows Phone 8?

windows_phone_8_62.jpg Približne v polovici roka 2012 sa na trhu objaví nová verzia mobilného operačného systému Windows Phone. S kódovým označením Apollo by mal WP8 ponúknuť viacero noviniek.

Jedným z hlavných výkonnostných obmedzení Windows Phone 7 bola limitácia iba na jednojadrové procesory. Takisto chýbala podpora kariet microSD, prípadne inej externej úložnej pamäte. Windows Phone 8 tieto nedostatky odstráni, podporované budú viacjadrové procesory aj karty microSD. Jediný operačný systém bez externých pamäťových úložísk tak bude už iba iOS. Čo sa viacjadrových procesorov týka, v tomto smere WP dobehne konkurenciu. Treba však poznamenať, že výkon celého systému je závislý aj od optimalizácie softvéru a v tomto smere dokázal Windows Phone 7 ponúknuť veľmi dobrú prevádzku aj pri obmedzení na jednojadrové procesory.

Apollo bude podporovať aj technológiu NFC. Na rozdiel od Androidu a Google Wallet by však mali byť platby NFC oficiálne podporované aj niektorými mobilnými operátormi - minimálne v USA. Google sa v tomto smere snažil dohodnúť s Verizonom, ale bez úspechu. Je teda zrejmé, že prípadná spolupráca Microsoftu s mobilnými operátormi v otázke platieb NFC by mohla predstavovať potenciálnu výhodu pre Windows Phone 8. Uvidíme, s čím príde Apple, ktoré zatiaľ technológiu NFC v zariadeniach s iOS nepodporuje.

Keďže Windows Phone 8 využíva jadro operačného systému Windows 8, ponúkne dosiaľ nevídané možnosti z hľadiska prepojenia desktopového a mobilného operačného systému. Táto vlastnosť sa často spomína ako jedna z hlavných výhod tabletov s Windows 8, v prípade Windows Phone 8 to bude podobné. Podobnosť oboch operačných systémov uľahčí robotu aj vývojárom aplikácií, desktopové aplikácie bude v princípe možné veľmi jednoducho prispôsobiť a vydať aj pre WP8. Samozrejme, celé prepojenie ekosystému, integrácia a synchronizácia operačného systému môže hrať v prípade Apolla výraznú úlohu.

Jedným z hlavných problémov pri vydaní operačného systému Windows Phone 7 bol nedostatok aplikácií. Microsoft chce mať na launch WP8 k dispozícii minimálne 100 000 aplikácií. V porovnaní s iOS alebo Androidom je toto číslo pomerne malé, platforma Windows Phone 8 však umožní jednoduché portovanie aplikácie z iného mobilného operačného systému. Windows Phone 8 by mohol byť zaujímavý aj pre podnikový segment - ponúkne 128-bitové šifrovanie BitLocker a aj možnosť vytvorenia vlastného softvéru pre podnikových zamestnancov.

Apollo je teda pravdepodobne na správnej ceste, aby sa minimálne vyrovnal konkurenčným operačným systémom iOS a Android. Niektoré zo spomenutých vlastností a funkcií však môžu predstavovať zlomový bod, vďaka ktorému si platforma WP8 získa nových zákazníkov.

Zdroj: wired.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Alternatívna klávesnica SwiftKey je zadarmo. Bezplatne si môžete stiahnuť už aj motívy

05.12.2016 00:19

SwiftKey pred dvoma rokmi svoju dovtedy platenú aplikáciu šikovnej klávesnice sprístupnil zadarmo. Dnes podporuje už vyše 100 jazykov a má viac ako 250 miliónov používateľov. Zdrojom príjmov zostali i ...

Produkty

Google inovoval AdWords, zákazníci budú môcť poslať inzerentom SMSky

05.12.2016 00:16

Google AdWords je rozšírenie, pomocou ktorého môžu zákazníci poslať firme textovú správu na mobilný telefón priamo z vyhľadávania. V týchto dňoch k nemu Google pridáva technológiu click-to-message, kt ...

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá