SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Akú hernú konzolu si kúpiť pod stromček?

Archív NXT
0

Téme konzol novej generácie sme sa už čiastočne venovali. Pred rokom sme vám predstavili PlayStation 4. Vo vianočnom období sa k týmto zariadeniam opäť vraciame. Dôvod je logický - teraz je ideálne obdobie na výber herného zariadenia na najbližšie roky.

Zatiaľ čo pred rokom sa na Slovensku oficiálne predával iba PlayStation 4 a Xbox One ste si museli ísť kúpiť do susedného Rakúska, na vianočný trh 2014 sú Sony aj slovenský Microsoft pripravení. A takisto aj bežní a sviatoční hráči. Pred rokom boli nové konzoly zaujímavé hlavne pre najvernejších fanúšikov, dnes už dokážu zaujať masy ľudí. Dôvodom je bohatá knižnica hier a množstvo nových funkcií, ktoré zariadenia počas posledných 12 mesiacov získali. A v prípade Xboxu aj lákavejšia cena.

konzola tab.jpg

Xbox One - lacnejší a rýchlejší ako pred rokom

Microsoft nevykročil do boja o kráľa novej generácie herných konzol práve najšťastnejšie. Už počas svojho ohlásenia si Xbox One rozhneval fanúšikov, lebo vyžadoval Kinect, chcel byť neustále on-line a plánoval obmedziť možnosti bazárového predaja hier. Niektoré funkcie sú z hľadiska evolúcie herného priemyslu opodstatnené, ale človek sa nerád prispôsobuje novým veciam. Faktom však ostáva, že PlayStation 4 za cenu 399 EUR bol pre mnohých hráčov lákavejšia voľba ako Xbox One s Kinectom za 499 EUR. Nehovoriac o tom, že konzola od Sony mala papierovo lepší grafický výkon.

O rok neskôr je situácia trochu iná. Lepšia pre hráčov. Xbox One si kúpite už aj bez Kinectu a v balení s lákavými hrami za cenu pod 400 EUR. Cenový rozdiel medzi oboma konzolami sa teda zotrel. Menšie odlišnosti vidíme aj v spracovaní hier. Keďže Xbox už nevyžaduje na svoje fungovanie Kinect, túto výpočtovú silu môže použiť na hry. Grafický výkon narástol podľa Microsoftu zhruba o 10 %, čo pomáha znižovať rozdiely medzi oboma konzolami.

V praxi sa to prejavuje aj tým, že väčšinu hier si zahráte na oboch konzolách v rovnakom rozlíšení a s totožnou snímkovacou frekvenciou. PlayStation má stále mierne navrch, ale rozdiel dnes už nie je taký (papierovo) viditeľný ako pred rokom. Assassin´s Creed: Unity dokonca beží na Xboxe lepšie ako na PS4, ale ide skôr o výnimku. Bez ohľadu na prípadné rozdiely v rozlíšení, ak nemáte obe konzoly vedľa seba a nestojíte niekoľko centimetrov od televízora, rozdiel si prakticky nevšimnete. Obe konzoly majú svoje výhody a nevýhody, ale kupovať si PS4 iba pre vyššie rozlíšenie v niektorých hrách nemusí byť ten správny prístup.

cena.jpg

Xbox One je dnes lacnejší ako pred rokom. MS verí, že týmto krokom zvýši predaje.

Xbox One s novými funkciami

Hoci sa Xbox One počas posledného roka fyzicky nezmenil, softvérovo dospel. Microsoft pridal 102 nových funkcií a prvkov. Výrobca zlepšil aj stabilitu a plynulosť systému, ktorý nezaprie svoj pôvod. Rozhranie pripomína časť Modern UI operačného systému Windows 8.1, resp. prostredie Windows Phonu. Máme na mysli najmä dlaždice a možnosť pripnúť si prakticky čokoľvek na domovskú obrazovku. Využijete to napr. pri vytváraní rýchleho prístupu k obľúbeným hrám, aplikáciám alebo odkazom na položky v obchode. Xbox dnes umožňuje aj zmenu pozadia, zlepšenú sekciu Priatelia, interaktívnejšiu nástenku s novinkami. Informuje o stave batérie v ovládači, podporuje klávesnice USB a externé disky USB. Je toho viac, ale niektoré unikátne funkcie spomenieme ďalej.

rozhranie.jpg

Rozhranie systému Xbox One nezaprie svoj pôvod

Xbox One - lepšie multimediálne centrum

Najprv sa pozrieme na multimediálnu výbavu. Xbox aj PlayStation sú síce herné konzoly, ale pre mnohých potenciálnych kupcov je zaujímavé najmä to, čo všetko ďalšie konzola dokáže. Z praktického hľadiska je jednoduchšie, ak máte v obývačke jeden prístroj na hranie a prehrávanie multimédií, ako keď potrebujete viac zariadení a každé zaberá drahocenný port HDMI v televízore.

A práve v tomto smere je dnes Xbox One lepšie vybavený ako konkurencia zo Sony. Hoci obe konzoly prehrávajú disky Blu-ray (vrátane 3D formátu), Xbox One ponúka aj lepšiu podporu multimediálnych aplikácií, podporu DLNA serverov a prehrávanie multimédií z diskov USB.

Ponuka multimediálnych aplikácií nie je z pohľadu Slováka až taká bohatá. Okrem herných kanálov zaujme najmä integrácia služby Plex, aplikácia NHL, Eurosport Player a YouTube. Väčšina aplikácií vyžaduje aktívne predplatné, takže ak máte zaplatenú virtuálnu permanentku, na Xboxe si pozriete aj priame prenosy z NHL v HD kvalite. Takisto aj Plex - hoci táto služba funguje bezplatne, na používanie konzolovej aplikácie budete potrebovať platené členstvo. Toto obmedzenie však môžete obísť, ak sa k svojmu lokálnemu Plex serveru pripojíte priamo prostredníctvom protokolu DLNA. Aplikácia však ponúka viacero výhod a funkcií.

appky.jpg

Xbox One má lepšiu ponuku multimediálnych aplikácií a funkcií

Bez ohľadu na aplikácie podpora úložísk USB a DLNA serverov je základ, ktorý očakávame od každého zariadenia. Ak totiž máte v počítači uloženú knižnicu multimediálnych súborov, pomocou DLNA ich veľmi jednoducho prehráte na ďalších zariadeniach. V tomto smere má Xbox One dočasnú výhodu oproti priamemu konkurentovi.

Xbox One - aké špeciálne funkcie ponúka?

Xbox One je zaujímavý tým, že je vybavený portom HDMI in. To znamená, že do Xboxu pripojíte napr. set-top box TV vysielania a následne nemusíte televízor prepínať medzi viacerými zdrojmi HDMI. Sledovanie televízie aj hranie hier môžete manažovať priamo cez Xbox.

Táto funkcia ponúka v zahraničí aj zopár dodatočných vlastností, ktoré u nás zatiaľ nefungujú. Z praktického hľadiska je však toto prepojenie zaujímavé v kombinácii s funkciou Snap. Tá umožňuje rozdeliť obrazovku na dve samostatné časti - tak ako dokáže operačný systém Windows 8.1 zobrazovať viacero aplikácií Metro na jednom displeji. Na väčšej časti obrazovky sa hráte a v bočnom stĺpci sledujete televízne vysielanie, aby vám neušiel začiatok žiadanej relácie. V tomto režime možno prezerať aj internetové stránky a pristupovať k vybraným funkciám systému. Či je funkcia Snap prínosná, si musí zodpovedať každý sám.

snap.jpg

Funkcia Snap umožní hrať a sledovať TV vysielanie alebo používať inú aplikáciu súbežne

Xbox One vie aj šikovne prejsť do režimu stand-by, a to bez toho, aby vypol rozohranú hru. V praxi to znamená, že hru pozastavíte, konzolu uspíte, a keď ju na druhý deň zapnete, okamžite pokračujete v hraní. Nemusíte čakať, až sa titul odznova spustí a načíta. Xbox One má zabudované aj služby Skype a OneDrive. Druhú menovanú využijete napr. na ukladanie záberov z hrania.

PlayStation 4 pre hráčov

PlayStation 4 sme vám podrobne predstavili pred rokom. Konzola sa výraznejšie nezmenila, pribudlo však viacero softvérových noviniek. No všetky sľuby ešte stále nie sú splnené. Na úvod spomenieme, že PS4 je určená primárne pre hráčov a momentálne ponúka najlepší grafický zážitok medzi konzolami. Výnimkou je údajne AC: Unity. To však môže zmeniť aktualizácia.

PlayStation 4 - zdieľajte hranie

Aj PS4 sa počas posledných mesiacov obohatila o množstvo nových funkcií. Videá môžete napr. nahrávať priamo do služby YouTube. Najzaujímavejší prínos je však funkcia Share Play. Tá umožňuje zdieľať hru s iným hráčom, ktorý daný titul nevlastní. Cez Share Play sa na vás môže pozerať, ale takisto sa aj zapojiť do hrania - buď na diaľku prevezme váš ovládač, alebo sa pripojí do kooperatívnej hry. O spôsobe hrania cez Share Play rozhoduje hostiteľ, ktorý druhého hráča pozýva. Ide o zaujímavý spôsob, ako vytvoriť pocit hrania v spoločnej miestnosti, ale cez internet. Dodajme, že hoci túto funkciu automaticky podporuje každá hra pre PS4, vývojári ju môžu zakázať, čo sa už vo viacerých prípadoch stalo. Je to logické. Hoci je hranie cez Share Play obmedzené na 60 minút, po uplynutí hodiny jednoducho vytvoríte novú inštanciu a pokračujete ďalej.

shareplay.jpg

PS4 nedávno dostala aktualizáciu na verziu 2.0 - prináša funkciu Share Play, interaktívne zdieľanie hrania s iným hráčom

PlayStation 4 - multimediálne zaostáva

Pred rokom sme kritizovali multimediálne funkcie. Tie sa časom mierne zlepšili - pribudla podpora prehrávania diskov Blu-ray v 3D formáte. Takisto si prehráte aj hudbu z disku USB. Videá však nie. Stále chýba podpora DLNA serverov. Z multimediálnych aplikácií je na Slovensku dostupný iba YouTube a Filmbox Live. V tomto smere PlayStation 4 zaostáva.

PlayStation 4 - aké špeciálne funkcie ponúka?

Hlavná špecialita PS4 je funkcia Remote Play, ktorú sme spomínali už pred rokom. Počas posledných mesiacov ju vývojári zlepšili a je naozaj použiteľná. Jej princíp spočíva v tom, že sa k svojej konzole pripojíte z iného zariadenia. Buď cez lokálnu sieť, alebo na diaľku cez internet. Túto funkciu podporuje prenosná konzola PS Vita, minikonzola PS TV (pozri bočný stĺpček) a smartfóny Sony Xperia Z2, Z3 a tablety Z2 a Z3 Tablet Compact. Androidová verzia podľa nás momentálne nedosahuje kvalitu aplikácie pre PS Vita. Hoci je hranie bezproblémové, pocítili sme trochu dlhšie reakciu. V blízkej budúcnosti však očakávame zlepšenie.

remote.jpg

Remote Play je unikátna funkcia PS4 - vzdialené hranie funguje ešte lepšie ako pred rokom.

Verdikt PC REVUE

Ak si to zosumarizujeme, vybrať si medzi PS4 a Xbox One je ťažká úloha. V baleniach bez kamier sú obe konzoly prakticky rovnako drahé. Líšiť sa môžu pribalenými hrami. Rozdiel vo výkone už takisto nie je až taký badateľný. Pred rokom bolo bežné, že hry pre PS4 bežali v trochu vyššom rozlíšení. Dnes sa s tým stretávame len občasne. Xbox One ponúka lepšiu multimediálnu výbavu, no tú by malo Sony časom dobehnúť - ak splní sľuby. Multiplayer je platený v prípade oboch služieb a obe platené členstvá vám každý mesiac nadelia hry zadarmo. Ich kvalita sa v poslednom čase vyrovnáva, ešte pred rokom jasne dominovalo Sony. Do konca roka by sme mali mať na Slovensku aj oficiálny obchod PS, čím sa zotrie ďalší rozdiel. Rozhodnutie, ktorú konzolu si kúpiť, môžu ovplyvniť aj faktory, ako sú rozmery a dizajn zariadenia. PlayStation 4 je menšia škatuľa a má zabudovaný zdroj.

Hoci sa konzola od Sony predáva lepšie, a to aj pre chybné rozhodnutia Microsoftu, ktoré spoločnosť počas posledných mesiacov upravovala, nedá sa povedať, že by malo niektoré zo zariadení výraznú výhodu pred konkurentom. Konzoly sú si dnes rovnocennejšie ako kedykoľvek predtým. Hlavným rozdielom tak ostávajú exkluzivity. Priemerné hodnotenia z recenzií vo svetových médiách nájdete v samostatnej tabuľke.

Prípadne si možno povedať, že tam, kde sa dvaja bijú, počítač víťazí, a na Vianoce si dopriať novú zostavu alebo aspoň upgrade. Je veľmi pravdepodobné, že budete mať doma výkonnejší stroj, ako sú konzoly novej generácie. Grafický výkon Xboxu je totiž niekde na úrovni grafickej karty Radeon HD 7770 - 7790. V prípade PS4 je ekvivalentom Radeon HD 7850 - 7870. Samozrejme, je rozdiel, keď je hra optimalizovaná pre PC a pre konkrétnu konzolu, ale pri cene dnešných počítačových hier a výpredajov na Steame určite ušetríte a odložíte si peniaze na ďalšie zdokonalenie zostavy. Prídete však o exkluzívne hry a niektoré funkcie, ktoré konzoly ponúkajú.

PlayStation TV - malá škatuľka, ktorá klame menom

Od polovice novembra sa na Slovensku predáva zariadenie PlayStation TV. Stojí 99 EUR a je zaujímavé najmä malými rozmermi. Zmestí sa do dlane. Táto minikonzola je prezlečená PS Vita, ktorú pripojíte k TV obrazovke. To v praxi znamená, že si pomocou nej zahráte mnohé hry, ktoré vyšli pre platformu PS Vita, ale sú prispôsobené, aby sa dali hrať aj bez dotykovej obrazovky.

pstv.jpg

Do škatuľky si takisto zakúpite tituly pre PSP, klasické hry z čias PS1 a minihry PS minis. Konzola beží v rozlíšení 720p a jej hlavný nedostatok je pomenovanie. Názov PlayStation TV totiž evokuje podobnosť s Apple TV a podobnými multimediálnymi zariadeniami. V tomto smere však PS TV neponúka prakticky nič. Aplikácia YouTube bola v čase testovania nefunkčná a multimediálny prehrávač, hoci s podporou DLNA, bol kompatibilný iba s malým množstvom videoformátov. Na druhej strane PS TV má zmysel, ak hľadáte malú konzolu na cesty (za predpokladu, že budete mať k dispozícii obrazovku so vstupom HDMI) alebo záložnú konzolu do domácnosti. PS TV dokáže ponukou hier zabaviť a veľmi dobre funguje aj Remote Play - streamovanie hier z PS4 v domácnosti alebo na diaľku cez internet.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať