Image
7.8.2014 0 Comments

Aktuálny rebríček Dirty Dozen opätovne potvrdzuje, že šírenie spamu je globálny problém

spam.jpg Spojené štáty sa v predchádzajúcich troch mesiacoch podieľali na celkovom objeme nevyžiadanej pošty 24,2 percenta. Na prvom mieste skončili s výrazným náskokom. Druhé miesto zaujala prekvapivo Francúzsko s 6,7 percenta, ktoré sa v minulom období do "tucta špinavcov" vôbec nedostalo, a tretie miesto sa 6,2 percenta obsadila Čína. Tá si oproti prvému štvrťroku, kedy skončila druhá, naopak polepšila.

Spoločnosť Sophos pripravuje rebríček Dirty Dozen (v preklade "Tucet špinavcov") pravidelne každý štvrťrok a využíva k tomu informácie svojej globálnej siete pre skúmanie hrozieb SophosLabs. Štvrťročné správy Dirty Dozen ukazujú, v ktorých častiach sveta bolo v uplynulom období rozposlané najviac spamov. Aktuálny prehľad krajín, ktoré sa najviac podieľajú na šírení nevyžiadanej pošty, Sophos zverejňuje na svojom webe Naked Security.

Prvá tabuľka ukazuje objem spamu v jednotlivých krajinách, druhá približný objem spamu na jedného obyvateľa danej krajiny v druhom štvrťroku roka 2014.

Nechceme vôbec tvrdiť, že prevencia spamu by mala byť konkurenčným cvičením, ani neoznačujeme krajiny, ktoré sa umiestnili na popredných priečkach tabuliek, za najhorších delikventov v oblasti počítačovej trestnej činnosti.

Pamätajte si ale, že prevažná väčšina spamov je odosielaná z nič netušiacich počítačov infikovaných malvérom, takže ak nebudete opatrní, môžete sa bez vlastného pričinenia stať súčasťou problému a nie jeho riešenie.

Predstavte si situáciu, že váš počítač je nakazený toľko, že neznámi kyberzločinci z druhého konca sveta si môžu objednať rozosielku spamu z vášho počítača, kedykoľvek sa im zachce.

Pekné, že? Teraz sa pohodlne posaďte a popremýšľajte, čo ďalšieho môžu tí podvodníci na vašom počítači robiť:

• protokolovať stisky vašich klávesov a ukradnúť vám tak používateľské mená a heslá
• prehľadávať súbory a sťahovať vaše dáta
• nútiť vás do klikania na PPC reklamy a generovať tak zisk
• prispievať "odporúčaniami" pre vašich priateľov na sociálnych sieťach
• sťahovať viac malvéru, napríklad ransomware, ktorý uzamkne vaše dáta a za ich odomknutie požaduje poplatok
• útočiť na webové stránky iných ľudí, takže budete sami vyzerať ako podvodníci
• pôsobiť ako prostredník, ktorý ponúka vaše internetové pripojenie ďalším podvodníkom, aby ním mohli zakryť svoju stopu

Takmer každý spam, ktorý bol započítaný do rebríčka SophosLabs, pochádzal z počítača, kde zároveň mohli prebiehať aj všetky vyššie uvedené činnosti.

V druhej polovici roku 2013 bol objem spamu na hlavu v Bielorusku 10x vyšší ako v USA. V súčasnosti Bielorusko prenechalo prvé miesto Bulharsku - obe tieto krajiny majú objem spamu dvakrát vyšší vzhľadom k USA.

14554998659_ac5cf7aac7_b.jpg

14718631596_9d710dec74_b.jpg


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Bezpečnosť

Pravidlá ochrany súkromia budú platiť aj pre WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage a Viber

12.01.2017 00:12

Stále viac Európanov komunikuje elektronicky. Na dennej alebo takmer dennej báze používa mobil na telefonovanie a písanie správ 74 percent Európanov. Internet denne využíva 60 percent a e-maily posiel ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá