Image
3.2.2015 0 Comments

Aktuálny rebríček Dirty Dozen – ústup USA, prvé miesto pre Čínu

Spoločnosť Sophos zverejnila správu Dirty Dozen (v preklade Tucet špinavcov) za 4. štvrťrok 2014, ktorá obsahuje prehľad krajín s najväčším podielom na rozosielaní nevyžiadanej pošty. Jednoznačne najväčším prekvapením tzv. Spamového šampionátu je to, že Spojeným štátom sa konečne podarilo opustiť prvú priečku tohto nepopulárneho rebríčka. Prvenstvo patrí Číne, ktorej podiel iba za tri mesiace vzrástol o neuveriteľných 83 percent, a tak sa na celosvetovom objeme nevyžiadanej pošty podieľala 16,7 percentami.

Žiaľ, už mnoho rokov platí, že drvivú väčšinu elektronickej pošty tvorí tá nevyžiadaná. Síce niekedy ide len o obťažujúce obchodné oznámenia, ale mnohé spamy so sebou nesú malvér, ktorý umožňuje kybernetickým zločincom získať menšiu či (zvyčajne) väčšiu kontrolu nad daným počítačom. A možnosti zneužitia sú potom naozaj obrovské - od klasických krádeží obsahu cez ovládnutie účtov na sociálnych sieťach či v internetovom bankovníctve až po zneužitie nakazených počítačov na ďalšiu počítačovú kriminalitu.

Rebríček Dirty Dozen je preto dôležitý ukazovateľ zmien nielen v prípade spamu, ale aj z pohľadu miery skutočných rizík a hrozieb. Poradie je navyše veľmi presné, vychádza totiž z reálnych dát, ktoré má k dispozícii globálna sieť laboratórií na skúmanie hrozieb SophosLabs. Zjednodušene povedané, jednotlivé krajiny získavajú bod za každú nevyžiadanú správu, ktorú táto sieť zachytí, a to sa stane pri drvivej väčšine spamov.

graf1.jpg

Vo 4. štvrťroku 2014 sa víťazom spamového šampionátu stala Čína, ktorá sa na celkovom objeme nevyžiadanej pošty podieľala 16,7 percentami. Oproti predchádzajúcemu štvrťroku si výrazne pohoršila. V období júl až september 2014 jej patrilo za 9,1 percenta 2. miesto. Príčina víťazstva najľudnatejšej krajiny sveta pritom nie je úplne jasná, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o kombináciu viacerých faktorov, ako sú počet obyvateľov, rastúci podiel strednej triedy a zvyšujúca sa dostupnosť širokopásmového pripojenia.

Striebornú medailu určite oslavujú Spojené štáty, ktoré úspešne neobhájili minulé prvenstvo. V rebríčku za 3. štvrťrok 2014 zodpovedal zlatu podiel 11,5 percenta, výsledok lepší o tri desatiny percentuálneho bodu teraz stačil na „obyčajné" druhé miesto.

Tretie miesto získala Južná Kórea s 8,8 percentami. V prípade Južnej Kórey aj Číny je rozhodne zaujímavé dlhodobé zhoršovanie situácie. Rok 2014 začala Južná Kórea 10. priečkou, na ktorú v ďalších štvrťrokoch nadviazala 7. a 6. miestom. Čína sa na prvú priečku posunula postupne z 5., 3. a 2. miesta. Zemiakovú medailu vo 4. štvrťroku 2014 obhájilo Rusko (7,3 %), nasledované Japonskom (5,7 %, posun z 11. miesta) a Vietnamom (5,2 %, posun zo 7. miesta).

Množstvo spamov na obyvateľa

Poradie zostavené čisto na základe množstva preneseného spamu je však trochu nespravodlivé. Prvé miesta tu obsadzujú krajiny, ktoré majú veľký počet obyvateľov alebo pokročilú komunikačnú infraštruktúru. Spravodlivejšie sú preto výsledky, ktoré počet obyvateľov zohľadňujú.

graf2.jpg

Prvé miesto v rebríčku upravenom podľa počtu obyvateľov patrí Južnej Kórei. Tu kybernetickí zločinci využívajú počítač na rozoslanie spamu 5,1-krát častejšie, než je to v USA. Južná Kórea odsunula z prvej na tretiu priečku Bulharsko, ktoré si z pomeru 4,9× polepšilo na hodnotu 4,2. Strieborná medaila patrí za pomer 4,6× Hongkongu, ktorý v roku 2014 medzi tuctom špinavcov doteraz nefiguroval.

Prečo sa o výsledky rebríčka Dirty Dozen zaujímať?

Ak sa daná krajina výrazne podieľa na rozosielaní spamu, dostáva sa do hľadáčika počítačových podvodníkov i z pohľadu využitia na ďalšie nelegálne účely. Ide však o zlú správu aj pre všetky ostatné štáty, pretože práve od „najúspešnejších" krajín prijímajú najviac spamov.

Veľmi dôležitá je informácia, že rebríček nevypovedá nič o tom, ktoré krajiny ukrývajú najväčších spamerov alebo kybernetických zločincov. Ide o zásadný problém s nevyžiadanou poštou, keď drvivá väčšina používateľov, ktorí sa aktívne podieľajú na prenose spamových správ, nie sú žiadni podvodníci. V skutočnosti sú to mimovoľní účastníci distribúcie, ktorí vykonajú pokyn neznámeho podvodníka nachádzajúceho sa pravdepodobne v úplne inej krajine. Ostatne aj to je ďalší dôvod na maximálnu ochranu počítačov v domácnostiach a vo firmách.

Infografika spamového šampionátu tu.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

V roku 2020 pretečie cloudom 14,1 zettabajtu. Je na takúto premávku Slovensko pripravené?

08.12.2016 00:14

Podľa záverov novej štúdie Cisco Global Cloud Index  dosiahne do roku 2020 ročný objem cloudovej dátovej premávky až 14,1 zettabajtov (ZB). To znamená, že v porovnaní s rokom 2015, keď celková premávk ...

Prieskumy trhu

Slovenskí žiaci zaostávajú v matematickej, čitateľskej aj prírodovednej gramotnosti

07.12.2016 00:07

Slovensko v porovnaní s priemerom krajín OECD zaostáva vo všetkých troch oblastiach – matematickej, čitateľskej aj prírodovednej gramotnosti. Výsledky slovenských 15-ročných žiakov sú podľa medzináro ...

Prieskumy trhu 1

Analytici zverejnili hlavné predpovede o digitálnej budúcnosti

07.12.2016 00:13

Hlavné predpovede na rok 2017 a nasledujúce roky vychádzajú z troch hlavných vplyvov postupujúcej digitálnej inovácie: skúseností a zapojenia používateľov (zákazníkov), inovácie v oblasti biznisu a se ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá