Image
7.9.2015 0 Comments

Aktualizované: Dopravný úrad určil pravidlá na prevádzku dronov, hrozia pokuty až 330 euro

Dopravný úrad zverejnil pravidlá, ktorými sa má na Slovensku riadiť prevádzka dronov. Vyplýva z nich, že každý obyvateľ Slovenska, ktorý chce používať dron s hmotnosťou väčšou ako 20 kg a vybavený kamerou či fotoaparátom, potrebuje povolenie Dopravného úradu. Ak majiteľ používa nezaregistrovaný dron, hrozí mu pokuta až 330 eur. Bezpilotné lietadlá ľahšie ako 20 kg a bez kamery netreba evidovať na Dopravnom úrade.

Ak chce niekto využívať drony na fotografovanie alebo filmovanie, potrebuje schválenie aj od ministerstva obrany. Evidencia dronov je bezplatná, no vydanie povolenia na vykonávanie leteckých prác, ktoré má platnosť 12 mesiacov, stojí 600 eur.

Filmovanie a fotografovanie pomocou dronov je možné len cez deň, pričom operátor musí udržiavať nepretržitý priamy vizuálny kontakt s diaľkovo riadeným lietadlom. Pre prevádzkovateľa je povinné aj uzavretie poistenia na prípad škody.

Bezpilotné lietadlá nemožno používať v obciach či v blízkosti voľného zhromaždenia ľudí (vzdialenosť musí byť väčšia ako 1500 m). Na vydanie povolenia musí používateľ absolvovať teoretickú aj praktickú skúšku.

Podľa informácií od predstaviteľov Dopravného úradu je momentálne zaevidovaných šesť bezpilotných lietadiel.

Zdroj: nsat.sk


Aktualizované: Od zainteresovaného čitateľa sme dostali doplňujúce informácie, uvádzame ich v pôvodnom znení a rozsahu.

Povinnosť letu s dronom vo vzdialenosti 1500 metrov od husto osídlených oblastí miest a obcí (teda nie obce ako takej) a zhromaždiska ľudí platí nie pre všetky drony, ale iba pre UAV nad 7 kg max. vzletovej hmotnosti a ktoré sú poháňané SPAĽOVACÍM MOTOROM. Pre ostatné je to diferencované a okrem dronov - hračiek platí vzdialenosť nie menšia ako 50 metrov od stavby, osoby, vozidla a plavidla.

V obciach sa lietať môže (napr. v nejakom parku, na opustenom pozemku), vo väčšine prípadov, ak je dodržaná vzdialenosť od osôb, stavieb a vozidiel 50 metrov (u hračiek dvojnásobok aktuálnej výšky) nesmie sa lietať nad husto zastavanými oblasťami. V rozhodnutí Dopravného úradu sú pre väčšinu lacnejších dronov nesplniteľné podmienky, ak by s tým chceli legálne podnikať. Podmienky sú šité na mieru (článok 5 odsek 2 rozhodnutia DÚ) na produkty jediného výrobcu, ktorého distribútorom je jediná firma na Slovensku (je ešte jeden podnikateľ ako distribútor, ale nemá túto značku už v ponuke).

Rovnako aj všetky hračky okolo 100 gramov so zabudovanou minikamerkou, ktoré nepredstavujú žiadne bezpečnostné riziko, pokiaľ sa s nimi rozumne manipuluje, odteraz nie je možné používať a pokiaľ sa nedá kamera bez problémov demontovať, tak ich môžu hodiť rovno do koša. Rovnako na profesionálne použitie je podmienka minimálne 50 metrov od objektu fotografovania, filmovania, detekcie FLIR termokamerou pri analýze tepelných únikov tiež prakticky likvidačná, lebo z takej vzdialenosti je to nepoužiteľné. Podobne podmienka nepohnúť sa z miesta, ako niekto ovláda multikoptéru, je pre niektoré situácie, kde sa to používa (filmový priemysel - filmovanie objektu v pohybe) dosť ťažko zrealizovateľná bez toho, aby sa obsluha drona tiež nepohybovala buď v automobile, alebo v plavidle.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 1

S kamerou na bratislavskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (video)

16.01.2017 00:15

Tvorivosť žiakov a študentov je jeden z kľúčových faktorov ich budúcej úspešnosti a aj potvrdenie kvalitatívnej úrovne výučby informatiky v školách. Preto sme sa s našou kamerou prišli pozrieť na prie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá