Image
7.9.2015 0 Comments

Aktualizované: Dopravný úrad určil pravidlá na prevádzku dronov, hrozia pokuty až 330 euro

Dopravný úrad zverejnil pravidlá, ktorými sa má na Slovensku riadiť prevádzka dronov. Vyplýva z nich, že každý obyvateľ Slovenska, ktorý chce používať dron s hmotnosťou väčšou ako 20 kg a vybavený kamerou či fotoaparátom, potrebuje povolenie Dopravného úradu. Ak majiteľ používa nezaregistrovaný dron, hrozí mu pokuta až 330 eur. Bezpilotné lietadlá ľahšie ako 20 kg a bez kamery netreba evidovať na Dopravnom úrade.

Ak chce niekto využívať drony na fotografovanie alebo filmovanie, potrebuje schválenie aj od ministerstva obrany. Evidencia dronov je bezplatná, no vydanie povolenia na vykonávanie leteckých prác, ktoré má platnosť 12 mesiacov, stojí 600 eur.

Filmovanie a fotografovanie pomocou dronov je možné len cez deň, pričom operátor musí udržiavať nepretržitý priamy vizuálny kontakt s diaľkovo riadeným lietadlom. Pre prevádzkovateľa je povinné aj uzavretie poistenia na prípad škody.

Bezpilotné lietadlá nemožno používať v obciach či v blízkosti voľného zhromaždenia ľudí (vzdialenosť musí byť väčšia ako 1500 m). Na vydanie povolenia musí používateľ absolvovať teoretickú aj praktickú skúšku.

Podľa informácií od predstaviteľov Dopravného úradu je momentálne zaevidovaných šesť bezpilotných lietadiel.

Zdroj: nsat.sk


Aktualizované: Od zainteresovaného čitateľa sme dostali doplňujúce informácie, uvádzame ich v pôvodnom znení a rozsahu.

Povinnosť letu s dronom vo vzdialenosti 1500 metrov od husto osídlených oblastí miest a obcí (teda nie obce ako takej) a zhromaždiska ľudí platí nie pre všetky drony, ale iba pre UAV nad 7 kg max. vzletovej hmotnosti a ktoré sú poháňané SPAĽOVACÍM MOTOROM. Pre ostatné je to diferencované a okrem dronov - hračiek platí vzdialenosť nie menšia ako 50 metrov od stavby, osoby, vozidla a plavidla.

V obciach sa lietať môže (napr. v nejakom parku, na opustenom pozemku), vo väčšine prípadov, ak je dodržaná vzdialenosť od osôb, stavieb a vozidiel 50 metrov (u hračiek dvojnásobok aktuálnej výšky) nesmie sa lietať nad husto zastavanými oblasťami. V rozhodnutí Dopravného úradu sú pre väčšinu lacnejších dronov nesplniteľné podmienky, ak by s tým chceli legálne podnikať. Podmienky sú šité na mieru (článok 5 odsek 2 rozhodnutia DÚ) na produkty jediného výrobcu, ktorého distribútorom je jediná firma na Slovensku (je ešte jeden podnikateľ ako distribútor, ale nemá túto značku už v ponuke).

Rovnako aj všetky hračky okolo 100 gramov so zabudovanou minikamerkou, ktoré nepredstavujú žiadne bezpečnostné riziko, pokiaľ sa s nimi rozumne manipuluje, odteraz nie je možné používať a pokiaľ sa nedá kamera bez problémov demontovať, tak ich môžu hodiť rovno do koša. Rovnako na profesionálne použitie je podmienka minimálne 50 metrov od objektu fotografovania, filmovania, detekcie FLIR termokamerou pri analýze tepelných únikov tiež prakticky likvidačná, lebo z takej vzdialenosti je to nepoužiteľné. Podobne podmienka nepohnúť sa z miesta, ako niekto ovláda multikoptéru, je pre niektoré situácie, kde sa to používa (filmový priemysel - filmovanie objektu v pohybe) dosť ťažko zrealizovateľná bez toho, aby sa obsluha drona tiež nepohybovala buď v automobile, alebo v plavidle.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

ASUS? ACER? HP? DELL? APPLE? LENOVO? SONY? SAMSUNG? Poznáme výsledky súťaže NOTEBOOK ROKA

09.12.2016 00:13

„Karty“ sú rozdané, ocenenia odovzdané, poznáme názvy nositeľov TOP TITULOV. V tomto roku hlasovalo až 22 557 ľudí. Hlasy dokonca prichádzali aj po ukončení hlasovania, tie sme však do konečných vý ...

Biznis

Šiesty ročník STARTUP AWARDS pozná víťazov a obsahom aj návštevnosťou prekonal všetky predchádzajúce

06.12.2016 00:15

Tohtoročné Startup Awards, ktoré sa konali v piatok 2. decembra v bratislavskom Istropolise, už majú svojich víťazov. V súťaži vyberala zahraničná odborná porota spomedzi dvanástich nápadov celkom v š ...

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá