Image
26.5.2014 0 Comments

Ako zo sci-fi. Americká armáda vyvíja next-gen masku pre vojakov

next_gen_helmet.jpg Okrem ochrany pred nárazmi majú moderné vojenské prilby a masky poskytovať aj ochranu proti chemickým a biologickým látkam. To si vyžaduje čistiace respirátory na prívod vzduchu, ktoré majú zvyčajne samostatný akumulátor a ventilačnú jednotku, pripojenú k maske hadicou. Americká armáda vyvíja technológie na zhotovenie kompaktnej masky, ktorá je nielen ľahšia a menej náročná, ale poskytuje vojakom aj väčšie pohodlie.

next_gen_mask.jpg

Vedci z Edgewood Chemical Biological Center vyvinuli ventilátor, ktorý môže byť vložený do filtračného systému masky novej generácie. Spotrebúva menej energie, je ľahší a menej objemný ako bežné respirátory a umožní odbremeniť vojakov zaťažených rozličnou technikou. Nevedno, či batéria bude do miniventilátora integrovaná alebo pôjde o oddelený napájací zdroj, ktorý sa dá pripevniť napríklad na opasok.


Nový systém nasáva vzduch cez filtračný systém pomocou miniventilátora na boku masky a smeruje ho do vojakovho nosa. Čistý vzduch je aj chladivý, takže poskytuje aj osvieženie.

Maska môže chrániť dýchacie cesty vojaka v troch režimoch - s vypnutým ventilátorom, s aktivovaným ventilátorom a prúdom vzduchu nasmerovaným do vydutej časti masky v oblasti očí vojaka alebo s prúdom vzduchu nasmerovaným priamo do nosa.

Novú masku možno integrovať do next-gen prilby. Takýto celok vyvíja americká armáda pod označením Next Generation Respiratory Protection System (NGRPS). Ak vzduch nemožno nasávať z vonkajšieho priestoru, pretože by to bolo príliš nebezpečné, môže mať vojak na chrbte vlastnú zásobu kyslíka.

next_gen_helmet2.jpg

Je pravdepodobné, že maska sa bude kombinovať s prilbou BATLSKIN, určenou na balistickú ochranu, čím by vznikol modulárny systém, ktorý môže popri balistickej ochrane poskytnúť aj ochranu dýchacích ciest.

Zdroj: gizmag.com
popularairsoft.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá