Image
26.5.2014 0 Comments

Ako zo sci-fi. Americká armáda vyvíja next-gen masku pre vojakov

next_gen_helmet.jpg Okrem ochrany pred nárazmi majú moderné vojenské prilby a masky poskytovať aj ochranu proti chemickým a biologickým látkam. To si vyžaduje čistiace respirátory na prívod vzduchu, ktoré majú zvyčajne samostatný akumulátor a ventilačnú jednotku, pripojenú k maske hadicou. Americká armáda vyvíja technológie na zhotovenie kompaktnej masky, ktorá je nielen ľahšia a menej náročná, ale poskytuje vojakom aj väčšie pohodlie.

next_gen_mask.jpg

Vedci z Edgewood Chemical Biological Center vyvinuli ventilátor, ktorý môže byť vložený do filtračného systému masky novej generácie. Spotrebúva menej energie, je ľahší a menej objemný ako bežné respirátory a umožní odbremeniť vojakov zaťažených rozličnou technikou. Nevedno, či batéria bude do miniventilátora integrovaná alebo pôjde o oddelený napájací zdroj, ktorý sa dá pripevniť napríklad na opasok.


Nový systém nasáva vzduch cez filtračný systém pomocou miniventilátora na boku masky a smeruje ho do vojakovho nosa. Čistý vzduch je aj chladivý, takže poskytuje aj osvieženie.

Maska môže chrániť dýchacie cesty vojaka v troch režimoch - s vypnutým ventilátorom, s aktivovaným ventilátorom a prúdom vzduchu nasmerovaným do vydutej časti masky v oblasti očí vojaka alebo s prúdom vzduchu nasmerovaným priamo do nosa.

Novú masku možno integrovať do next-gen prilby. Takýto celok vyvíja americká armáda pod označením Next Generation Respiratory Protection System (NGRPS). Ak vzduch nemožno nasávať z vonkajšieho priestoru, pretože by to bolo príliš nebezpečné, môže mať vojak na chrbte vlastnú zásobu kyslíka.

next_gen_helmet2.jpg

Je pravdepodobné, že maska sa bude kombinovať s prilbou BATLSKIN, určenou na balistickú ochranu, čím by vznikol modulárny systém, ktorý môže popri balistickej ochrane poskytnúť aj ochranu dýchacích ciest.

Zdroj: gizmag.com
popularairsoft.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá