Image
26.5.2014 0 Comments

Ako zo sci-fi. Americká armáda vyvíja next-gen masku pre vojakov

next_gen_helmet.jpg Okrem ochrany pred nárazmi majú moderné vojenské prilby a masky poskytovať aj ochranu proti chemickým a biologickým látkam. To si vyžaduje čistiace respirátory na prívod vzduchu, ktoré majú zvyčajne samostatný akumulátor a ventilačnú jednotku, pripojenú k maske hadicou. Americká armáda vyvíja technológie na zhotovenie kompaktnej masky, ktorá je nielen ľahšia a menej náročná, ale poskytuje vojakom aj väčšie pohodlie.

next_gen_mask.jpg

Vedci z Edgewood Chemical Biological Center vyvinuli ventilátor, ktorý môže byť vložený do filtračného systému masky novej generácie. Spotrebúva menej energie, je ľahší a menej objemný ako bežné respirátory a umožní odbremeniť vojakov zaťažených rozličnou technikou. Nevedno, či batéria bude do miniventilátora integrovaná alebo pôjde o oddelený napájací zdroj, ktorý sa dá pripevniť napríklad na opasok.


Nový systém nasáva vzduch cez filtračný systém pomocou miniventilátora na boku masky a smeruje ho do vojakovho nosa. Čistý vzduch je aj chladivý, takže poskytuje aj osvieženie.

Maska môže chrániť dýchacie cesty vojaka v troch režimoch - s vypnutým ventilátorom, s aktivovaným ventilátorom a prúdom vzduchu nasmerovaným do vydutej časti masky v oblasti očí vojaka alebo s prúdom vzduchu nasmerovaným priamo do nosa.

Novú masku možno integrovať do next-gen prilby. Takýto celok vyvíja americká armáda pod označením Next Generation Respiratory Protection System (NGRPS). Ak vzduch nemožno nasávať z vonkajšieho priestoru, pretože by to bolo príliš nebezpečné, môže mať vojak na chrbte vlastnú zásobu kyslíka.

next_gen_helmet2.jpg

Je pravdepodobné, že maska sa bude kombinovať s prilbou BATLSKIN, určenou na balistickú ochranu, čím by vznikol modulárny systém, ktorý môže popri balistickej ochrane poskytnúť aj ochranu dýchacích ciest.

Zdroj: gizmag.com
popularairsoft.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá