Image
7.4.2014 0 Comments

Ako zefektívniť interné IT oproti verejným cloudom? Odpoveď je ITaaS

server.jpg IT oddelenia vo firmách sú pod čoraz silnejším tlakom zo strany verejných cloudov. Ponuka v nich totiž stále rastie, ceny vďaka vysokej konkurencii klesajú. Problémy s bezpečnosťou sú vo väčšine prípadov už minulosťou a tieto služby sú dnes vyspelé, robustné a spoľahlivé. Naopak firemné IT je často vnímané ako " žrút peňazí " a zdroj rôznych problémov. Ako na takúto situáciu môže interné IT oddelenie reagovať?

Michael Biddick, CEO spoločnosti Fusion PPT, je presvedčený, že firemné IT oddelenie sa musí zamerať na model IT ako služieb (ITaaS), ktoré by mohli konkurovať externe dodávaným službám. Táto skratka nie je len ďalší z mnohých "AAS" akronymov, ale je to v prvom rade metodológia potrebná pre vyčíslenie hodnoty interného IT pre biznis, ktorá umožní priame porovnanie s cloudovými platformami.

Biddick hovorí, že veľkí hráči ako Google, Amazon a Microsoft, ktorí stoja za najznámejšími verejnými cloudy, vedú veľmi tvrdú cenovú vojnu. Tá vytláča nielen menších hráčov, ktorí im nemôžu konkurovať, ale zvyšuje tlak práve a firemné IT. Pre manažérov je tak využívanie externých služieb stále zaujímavejšie, pretože práve cena býva často na prvom mieste pri podobných rozhodovaní.

Avšak dôraz by sa mal klásť aj na kustomizácie a kvalitu služieb a práve v tejto oblasti môžu interné IT oddelenie ponúknuť pridanú hodnotu. Alebo by sa o to mali podľa Biddicka aspoň pokúsiť.

Ako zatraktívniť interné IT?

Michael Biddick preto spísal niekoľko rád, ktoré majú pomôcť firemnému IT oddeleniu nastaviť ITaaS model. Ide o tieto kroky:
Buďte rýchli, proaktívni a prichádzajte s novými nápadmi - byrokracia je nepriateľom IT oddelenia a prílišné plánovanie dokáže zabiť sebelepší nápad, hovorí Biddick. Firmy chcú vidieť rýchlo dosiahnuté ciele a čo najväčší úžitok. Je preto potrebné, aby IT oddelenia prichádzali s novými nápadmi, ktorých efekt sa prejaví čo najskôr.

Nastavte si realistické míľniky - ak plánujete projekty, nesľubujte ich dokončenie v nereálnych termínoch. Potom bude ich nesplnenie hodnotené ako neúspech. V praxi sa často ukazuje, že reálny čas na IT projekty býva dvojnásobný oproti pôvodným odhadom. Postupujte po malých krokoch a dosiahnutie určitých míľnikov správne prezentujte.

Buďte transparentní, nastavte správne metriky a merajte IT služby - nastavenie správnych kľúčových indikátorov výkonu slúžia nielen na to, aby manažéri mohli vidieť, ktorá IT služba nefunguje efektívne, ale aj pre demonštráciu pokroku vedenia firmy. Pretože každý rád uvidí čísla o zefektívnenie a o úsporách, ktoré sú s tým spojené.

Vytvorte katalóg služieb, ktoré IT ponúka - väčšina ľudí vo firme nemá príliš predstavu, čo môžu od IT čakať, okrem toho, čo už ponúka v súčasnosti. Je preto dobré pripraviť katalóg technických aj biznis služieb a ponúkať ho v rámci firmy. Často sa potom ukáže, že po určitej službe nie je potreba sa obzerať "vonku" v cloude, ale že ju môže bez problémov obstarať aj interné IT.

Zamerajte sa na zákazníkov, nie na technológiu - efektívna ITaaS je vždy stopercentne orientované na zákazníkov a na ich potreby. A to ako na vonkajších zákazníkov firmy, tak aj na vnútorných zákazníkov, ktorými sú zamestnanci. Sledujte ich požiadavky a potreby, a ak na ne dokážete správne reagovať, vzrastie tým výrazne mienka o internom IT.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 3

Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

20.01.2017 00:25

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hod ...

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá