Image
24.1.2013 0 Comments

Ako zašifrovať takmer všetko? A zadarmo.

sifrovanie_231.jpg Ochrana dát, či už ide o pevný, alebo prenosný disk, dokumenty a e-maily, je v niektorých prípadoch dôležitá. Veľké spoločnosti obyčajne využívajú pokročilé riešenia zabezpečenia, ktoré si začínajúce firmy alebo bežný jednotlivec nemôžu dovoliť. K dispozícii je však niekoľko riešení, ktoré sú zadarmo.

Heslá

Základom každého zabezpečenia je heslo a platí to aj v prípade šifrovania dát. Softvér, ktorý vám dáta zašifruje, zvyčajne žiada zadanie hesla, ktoré slúži na dešifrovanie. Ak si chcete svoje zašifrované dáta chrániť, treba vymyslieť dostatočne silné heslo - na tieto účely môžete použiť napr. webový nástroj Password Checker. Táto utilita vám povie, aké silné je vaše heslo.

Šifrovanie pevného a prenosného disku

sifrovanie_1.PNG

Ak používate operačný systém Windows Vista alebo 7 vo verzii Ultimate/Enterprise, resp. Windows 8 Pro/Enterprise, k dispozícii je nástroj BitLocker. Ten vám zašifruje celý pevný disk za predpokladu, že váš počítač je vybavený čipom TPM. Funkciu BitLocker nájdete v rámci ovládacieho panela v kategórii Systém a zabezpečenie, resp. jednoducho cez vyhľadávanie. Ak čip TPM nemáte, BitLocker vám po pokuse o zašifrovanie disku vypíše chybu. V takomto prípade a takisto vtedy, ak BitLocker nie je súčasťou vášho systému, môžete využiť napr. utilitu TrueCrypt alebo DiskCryptor.

Prenosný disk môžete zašifrovať pomocou nástroja BitLocker to Go. Je to súčasť spomínanej utility BitLocker, ale kľúč USB môžete zašifrovať aj bez čipu TPM. Ak BitLocker nemáte, opäť môžete použiť program TrueCrypt.

Šifrovanie internetu

Najjednoduchší spôsob, ako zabrániť úniku dát pri používaní verejných sietí Wi-Fi (napr. na letisku), je použitie tunela VPN. Množstvo firiem má k dispozícii vlastný tunel VPN, na internete však nájdete viacero služieb, ktoré vám garantujú dostupnosť a bezpečné surfovanie internetom. Z takýchto služieb spomeňme Strong VPN, LogMeIn Hamachi alebo Black Logic.

Šifrovanie cloudových úložísk

sifrovanie_2.png

Cloudové úložiská, ako je Dropbox alebo SugarSync, vaše dáta šifrujú - konkrétne prenos dát na servery poskytovanej služby. Šifrované sú aj súbory, ktoré sú na serveroch uložené. Tieto služby však disponujú kľúčom na dešifrovanie súborov. Pokiaľ si chcete byť istí, že k vašim dátam nebude nikto pristupovať, využite program TrueCrypt na automatické šifrovanie Dropbox (resp. inej príslušnej) zložky.

Šifrovanie e-mailu

Ak používate Outlook, môžete si zašifrovať e-mailovú komunikáciu s iným používateľom. Aby však prijímateľ e-mailu dokázal správu dešifrovať, treba s ním zdieľať špeciálne digitálne overenie. Microsoft na svojich stránkach ponúka podrobný návod, ako si toto overenie vytvoriť. Šifrovanie správ môžete následne aktivovať v možnostiach v rámci nastavenia zabezpečenia.

V prípade Gmailu (táto služba ukladá všetky e-maily na serveroch Googlu) prenos správ je šifrovaný. Do počítača sa nesťahuje nič, a tak jediné nebezpečenstvo predstavuje prístup do vášho používateľského účtu. Okrem zabezpečenia pomocou hesla spustil Google aj verifikáciu v dvoch krokoch - používateľ sa musí prihlásiť pomocou hesla a vygenerovaného šesťmiestneho čísla. No ak z nejakého dôvodu potrebujete šifrovať text správy, webová aplikácia AES Encryptor je výborná pomôcka. Na základe hesla vám táto aplikácia text zašifruje a následne dešifruje. Toto šifrovanie sa dá uplatniť na hocaký text.

Šifrovanie dokumentov

sifrovanie_3.PNG

Na záver ešte spomeňme, že dokumenty v rámci kancelárskeho balíka Microsoft Office možno zašifrovať priamo cez príslušný softvér. K nastaveniu sa dá pristupovať cez Súbor - Oprávnenie - Zašifrovať pomocou hesla. Dokumenty PDF môžete šifrovať priamo cez Acrobat X Pro alebo cez bezplatný softvér PDFMate Free PDF Merger.

Zdroj: pcworld.com


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá