Image
24.1.2013 0 Comments

Ako zašifrovať takmer všetko? A zadarmo.

sifrovanie_231.jpg Ochrana dát, či už ide o pevný, alebo prenosný disk, dokumenty a e-maily, je v niektorých prípadoch dôležitá. Veľké spoločnosti obyčajne využívajú pokročilé riešenia zabezpečenia, ktoré si začínajúce firmy alebo bežný jednotlivec nemôžu dovoliť. K dispozícii je však niekoľko riešení, ktoré sú zadarmo.

Heslá

Základom každého zabezpečenia je heslo a platí to aj v prípade šifrovania dát. Softvér, ktorý vám dáta zašifruje, zvyčajne žiada zadanie hesla, ktoré slúži na dešifrovanie. Ak si chcete svoje zašifrované dáta chrániť, treba vymyslieť dostatočne silné heslo - na tieto účely môžete použiť napr. webový nástroj Password Checker. Táto utilita vám povie, aké silné je vaše heslo.

Šifrovanie pevného a prenosného disku

sifrovanie_1.PNG

Ak používate operačný systém Windows Vista alebo 7 vo verzii Ultimate/Enterprise, resp. Windows 8 Pro/Enterprise, k dispozícii je nástroj BitLocker. Ten vám zašifruje celý pevný disk za predpokladu, že váš počítač je vybavený čipom TPM. Funkciu BitLocker nájdete v rámci ovládacieho panela v kategórii Systém a zabezpečenie, resp. jednoducho cez vyhľadávanie. Ak čip TPM nemáte, BitLocker vám po pokuse o zašifrovanie disku vypíše chybu. V takomto prípade a takisto vtedy, ak BitLocker nie je súčasťou vášho systému, môžete využiť napr. utilitu TrueCrypt alebo DiskCryptor.

Prenosný disk môžete zašifrovať pomocou nástroja BitLocker to Go. Je to súčasť spomínanej utility BitLocker, ale kľúč USB môžete zašifrovať aj bez čipu TPM. Ak BitLocker nemáte, opäť môžete použiť program TrueCrypt.

Šifrovanie internetu

Najjednoduchší spôsob, ako zabrániť úniku dát pri používaní verejných sietí Wi-Fi (napr. na letisku), je použitie tunela VPN. Množstvo firiem má k dispozícii vlastný tunel VPN, na internete však nájdete viacero služieb, ktoré vám garantujú dostupnosť a bezpečné surfovanie internetom. Z takýchto služieb spomeňme Strong VPN, LogMeIn Hamachi alebo Black Logic.

Šifrovanie cloudových úložísk

sifrovanie_2.png

Cloudové úložiská, ako je Dropbox alebo SugarSync, vaše dáta šifrujú - konkrétne prenos dát na servery poskytovanej služby. Šifrované sú aj súbory, ktoré sú na serveroch uložené. Tieto služby však disponujú kľúčom na dešifrovanie súborov. Pokiaľ si chcete byť istí, že k vašim dátam nebude nikto pristupovať, využite program TrueCrypt na automatické šifrovanie Dropbox (resp. inej príslušnej) zložky.

Šifrovanie e-mailu

Ak používate Outlook, môžete si zašifrovať e-mailovú komunikáciu s iným používateľom. Aby však prijímateľ e-mailu dokázal správu dešifrovať, treba s ním zdieľať špeciálne digitálne overenie. Microsoft na svojich stránkach ponúka podrobný návod, ako si toto overenie vytvoriť. Šifrovanie správ môžete následne aktivovať v možnostiach v rámci nastavenia zabezpečenia.

V prípade Gmailu (táto služba ukladá všetky e-maily na serveroch Googlu) prenos správ je šifrovaný. Do počítača sa nesťahuje nič, a tak jediné nebezpečenstvo predstavuje prístup do vášho používateľského účtu. Okrem zabezpečenia pomocou hesla spustil Google aj verifikáciu v dvoch krokoch - používateľ sa musí prihlásiť pomocou hesla a vygenerovaného šesťmiestneho čísla. No ak z nejakého dôvodu potrebujete šifrovať text správy, webová aplikácia AES Encryptor je výborná pomôcka. Na základe hesla vám táto aplikácia text zašifruje a následne dešifruje. Toto šifrovanie sa dá uplatniť na hocaký text.

Šifrovanie dokumentov

sifrovanie_3.PNG

Na záver ešte spomeňme, že dokumenty v rámci kancelárskeho balíka Microsoft Office možno zašifrovať priamo cez príslušný softvér. K nastaveniu sa dá pristupovať cez Súbor - Oprávnenie - Zašifrovať pomocou hesla. Dokumenty PDF môžete šifrovať priamo cez Acrobat X Pro alebo cez bezplatný softvér PDFMate Free PDF Merger.

Zdroj: pcworld.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Čísla kreditiek už nelákajú. Kyberzločinci sa zameriavajú na lekárske záznamy, čísla sociálneho zabezpečenia a útoky DDoS.

07.12.2016 00:12

V dnešnej modernej a čoraz viac prepojenej dobe sú dáta používateľov, korporácií či štátnych inštitúcií pod neustále rastúcim tlakom. Tieto dáta predstavujú poklad v rukách kyberkriminálnikov a  trend ...

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Bezpečnosť 1

Ministri dopravy únie schválili prvé celoeurópske bezpečnostné pravidlá pre drony

05.12.2016 00:10

Ministri dopravy krajín Európskej únie schválili úpravu pravidiel v oblasti civilného letectva. Bezpečnosť v doprave bola pritom hlavnou témou zasadnutia, ktorého sa za predsedajúcu krajinu zúčastnil ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá