Image
1.10.2015 0 Comments

Ako z Minority Report: Technológia Hitachi vie predpovedať zločin

Možno sa predpovedanie zločinu zdá tak trochu sci-fi, no spoločnosť Hitachi takúto technológiu predstavila. Jej systém Visualization Predictive Crime Analytics (PCA) chce predvídať zločin skôr, ako sa stane.

Systém je schopný pracovať s obrovským množstvom dát z rozličných zdrojov, sleduje napríklad diskusie na sociálnych sieťach, poveternostné podmienky, údaje z dlhodobých štatistík a pod. Potom tieto údaje, ktoré by ľudia mohli jednoducho prehliadnuť, spracuje pomocou strojového učenia, vytvorí modely možného násilného správania a premietne ich na mapu.

hitachi_pca.png

„Človek jednoducho nemôže zvládnuť desiatky či stovky premenných, ktoré by mohli ovplyvniť zločin," povedal Darrin Lipscomb, výkonný riaditeľ divízie Hitachi Public Safety and Visualization. Podľa neho sociálne médiá majú významnú úlohu v predvídaní trestnej činnosti, údaje získané z nich môžu zlepšiť predpovede o neuveriteľných 15 percent. Systém je napríklad schopný dešifrovať slang z konkrétnej oblasti či gangu, triedi tweety na základe zemepisnej polohy a špecifického jazyka. Táto metóda pomáha policajným zložkám zistiť, že sa deje niečo nezvyčajné, a podľa toho konať.

Spoločnosť Hitachi získala technológiu v septembri 2014 kúpou firiem Avrio a Pantascene, zameraných na monitorovanie zločinnosti. PCA je cloudová technológia, ktorá využíva dáta a videá z verejných bezpečnostných systémov a premieta ich do geopriestoru.

Systém má pred sebou ešte sériu skúšok v reálnom živote, na ktoré však treba získať široký súhlas, pretože PCA nevyhnutne nesie so sebou aj problém profilovania nevinných ľudí.

Zdroj: rt.com
digitaltrends.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Technológie 1

Inteligentná čelenka vám sprostredkuje sny podľa vlastného výberu

18.10.2016 00:22

Vo filme Inception z roku 2010 dostane hlavná postava zložitú úlohu implantovať spomienky do niečej mysle počas sna. A zdá sa, že zámerné vyvolávanie snov môže byť čoskoro realitou mimo filmového plát ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá