Image
1.10.2015 0 Comments

Ako z Minority Report: Technológia Hitachi vie predpovedať zločin

Možno sa predpovedanie zločinu zdá tak trochu sci-fi, no spoločnosť Hitachi takúto technológiu predstavila. Jej systém Visualization Predictive Crime Analytics (PCA) chce predvídať zločin skôr, ako sa stane.

Systém je schopný pracovať s obrovským množstvom dát z rozličných zdrojov, sleduje napríklad diskusie na sociálnych sieťach, poveternostné podmienky, údaje z dlhodobých štatistík a pod. Potom tieto údaje, ktoré by ľudia mohli jednoducho prehliadnuť, spracuje pomocou strojového učenia, vytvorí modely možného násilného správania a premietne ich na mapu.

hitachi_pca.png

„Človek jednoducho nemôže zvládnuť desiatky či stovky premenných, ktoré by mohli ovplyvniť zločin," povedal Darrin Lipscomb, výkonný riaditeľ divízie Hitachi Public Safety and Visualization. Podľa neho sociálne médiá majú významnú úlohu v predvídaní trestnej činnosti, údaje získané z nich môžu zlepšiť predpovede o neuveriteľných 15 percent. Systém je napríklad schopný dešifrovať slang z konkrétnej oblasti či gangu, triedi tweety na základe zemepisnej polohy a špecifického jazyka. Táto metóda pomáha policajným zložkám zistiť, že sa deje niečo nezvyčajné, a podľa toho konať.

Spoločnosť Hitachi získala technológiu v septembri 2014 kúpou firiem Avrio a Pantascene, zameraných na monitorovanie zločinnosti. PCA je cloudová technológia, ktorá využíva dáta a videá z verejných bezpečnostných systémov a premieta ich do geopriestoru.

Systém má pred sebou ešte sériu skúšok v reálnom živote, na ktoré však treba získať široký súhlas, pretože PCA nevyhnutne nesie so sebou aj problém profilovania nevinných ľudí.

Zdroj: rt.com
digitaltrends.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá