Image
28.3.2014 0 Comments

Ako to vlastne teraz vyzerá s Oculus Rift?

oculus.jpg Ako už určite viete, včera sa stala nečakaná vec - Facebook kúpil Oculus VR, výrobcu virtuálnych okuliarov Oculus Rift. Ale čo to vlastne znamená?

Podľa autorov je to pozitívne, a to pre množstvo vecí, z ktorých veľa ešte nie je verejných. Dôležité je to, že ostávajú na PC ako otvorenej platforme, ktorá im necháva voľnosť. Dodávajú, že pre nich sa nič nemení, ostávajú pracovať nezávisle a rovnako ostanú k indie, vývojárom a fanúšikom priateľskí tak ako doteraz. Dodávajú, že nikto vás nebude sledovať, ukazovať reklamy ani ponúkať iné invazívne prvky. Okrem toho:

- Na používanie Oculus Rift nebude potrebné facebookové konto.
- Reklamy nebudú zabudované do hardvéru ani softvéru, bude záležať len na vývojároch, čo vám zobrazia.
- Nebudú žiadne špecifické prepojenia s Facebookom.
- Peniaze použijú na zlepšenie hardvéru, najatie nových ľudí a veľké investície do obsahu (Oculus plánuje vyvíjať vlastné hry).

A prečo firmu nepredali Microsoftu alebo Applu? Nechceli, aby niekto roztrhol ich spoločnosť na časti a tie časti následne použil na zlepenie svojej vízie virtuálnej reality. Facebook im dal pravý opak, dal im voľnosť rozhodovať o svojej budúcnosti. Nemusia teraz robiť žiadne kompromisy. Doteraz mali veľa malých investorov, ktorí ich v tomto obmedzovali.

Partnerstvom s Facebookom získali masívnu používateľskú základňu ľudí, ktorá pomôže dostať Oculus, a teda aj virtuálnu realitu medzi masy. Každý v Oculuse je hráč a vedia, že práve oni a herný biznis dokážu vytvoriť jedinečné 3D prostredia aj pre nehráčov. Táto technológia totiž nie je exkluzívna pre hráčov a jej zameranie na hry je len odraz aktuálneho stavu VR, nie však dlhodobého potenciálu. Budúcnosť má v učení, komunikácii, trénovaní, rehabilitácii a aj vo filme. Všetko to budú veľké ťaháky pre virtuálnu realitu, ktorou si získa publikum. Oculus nemieri na sociálne médiá a ich používateľov, ale na každého, kto má dôvod používať virtuálnu realitu.

Facebook ich v ďalších plánoch podporuje a má v tom aj skúsenosti, veď rovnako nechal v pôvodnej forme aj odkúpený WhatsApp alebo Instagram. Ide im totiž o rozširovanie svojich aktivít, nie globálne prepojenie s Facebook.com. Sú veľká firma na to, aby sa spoliehali na jednu stránku, z ktorej uniká stále viac mladých ľudí. Ak teda Facebook aj niečo spraví, je veľmi nepravdepodobné, že to bude spojené priamo so sociálnym Facebookom, skôr to bude samostatné.

Sami vývojári sa po odkúpení rozdelili na dve časti, Notch to z princípu celé odmieta a plne zrušil plány s prevedením Minecraftu na Oculus Rift, iní tvorcovia pristupujú opatrne a niektorí už zistili, že sa pre nich nič nemení, a pracujú na svojich veciach normálne ďalej. John Carmack rovnako dodal, že pre neho sa nič nezmenilo, stále programuje tak ako včera.

Zaujímavosť však priniesol New York Times, podľa ktorého nepotvrdených informácií sa Oculus premenuje a dostane niečo, čo nazvali Facebook interface (Facebook toto už zamietol, premenovávať sa nebude). Uvidíme, ako sa to nakoniec vyvinie a či to celé pomôže Oculusu vytvoriť finálnu verziu ešte tento rok.

Zdroj: Sector


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá