Image
28.3.2014 0 Comments

Ako to vlastne teraz vyzerá s Oculus Rift?

oculus.jpg Ako už určite viete, včera sa stala nečakaná vec - Facebook kúpil Oculus VR, výrobcu virtuálnych okuliarov Oculus Rift. Ale čo to vlastne znamená?

Podľa autorov je to pozitívne, a to pre množstvo vecí, z ktorých veľa ešte nie je verejných. Dôležité je to, že ostávajú na PC ako otvorenej platforme, ktorá im necháva voľnosť. Dodávajú, že pre nich sa nič nemení, ostávajú pracovať nezávisle a rovnako ostanú k indie, vývojárom a fanúšikom priateľskí tak ako doteraz. Dodávajú, že nikto vás nebude sledovať, ukazovať reklamy ani ponúkať iné invazívne prvky. Okrem toho:

- Na používanie Oculus Rift nebude potrebné facebookové konto.
- Reklamy nebudú zabudované do hardvéru ani softvéru, bude záležať len na vývojároch, čo vám zobrazia.
- Nebudú žiadne špecifické prepojenia s Facebookom.
- Peniaze použijú na zlepšenie hardvéru, najatie nových ľudí a veľké investície do obsahu (Oculus plánuje vyvíjať vlastné hry).

A prečo firmu nepredali Microsoftu alebo Applu? Nechceli, aby niekto roztrhol ich spoločnosť na časti a tie časti následne použil na zlepenie svojej vízie virtuálnej reality. Facebook im dal pravý opak, dal im voľnosť rozhodovať o svojej budúcnosti. Nemusia teraz robiť žiadne kompromisy. Doteraz mali veľa malých investorov, ktorí ich v tomto obmedzovali.

Partnerstvom s Facebookom získali masívnu používateľskú základňu ľudí, ktorá pomôže dostať Oculus, a teda aj virtuálnu realitu medzi masy. Každý v Oculuse je hráč a vedia, že práve oni a herný biznis dokážu vytvoriť jedinečné 3D prostredia aj pre nehráčov. Táto technológia totiž nie je exkluzívna pre hráčov a jej zameranie na hry je len odraz aktuálneho stavu VR, nie však dlhodobého potenciálu. Budúcnosť má v učení, komunikácii, trénovaní, rehabilitácii a aj vo filme. Všetko to budú veľké ťaháky pre virtuálnu realitu, ktorou si získa publikum. Oculus nemieri na sociálne médiá a ich používateľov, ale na každého, kto má dôvod používať virtuálnu realitu.

Facebook ich v ďalších plánoch podporuje a má v tom aj skúsenosti, veď rovnako nechal v pôvodnej forme aj odkúpený WhatsApp alebo Instagram. Ide im totiž o rozširovanie svojich aktivít, nie globálne prepojenie s Facebook.com. Sú veľká firma na to, aby sa spoliehali na jednu stránku, z ktorej uniká stále viac mladých ľudí. Ak teda Facebook aj niečo spraví, je veľmi nepravdepodobné, že to bude spojené priamo so sociálnym Facebookom, skôr to bude samostatné.

Sami vývojári sa po odkúpení rozdelili na dve časti, Notch to z princípu celé odmieta a plne zrušil plány s prevedením Minecraftu na Oculus Rift, iní tvorcovia pristupujú opatrne a niektorí už zistili, že sa pre nich nič nemení, a pracujú na svojich veciach normálne ďalej. John Carmack rovnako dodal, že pre neho sa nič nezmenilo, stále programuje tak ako včera.

Zaujímavosť však priniesol New York Times, podľa ktorého nepotvrdených informácií sa Oculus premenuje a dostane niečo, čo nazvali Facebook interface (Facebook toto už zamietol, premenovávať sa nebude). Uvidíme, ako sa to nakoniec vyvinie a či to celé pomôže Oculusu vytvoriť finálnu verziu ešte tento rok.

Zdroj: Sector


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá