SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Ako technológie zmenia svet biznisu aj našu prácu v najbližších rokoch?

Tlačové správy
0

Spoločnosť Citrix pripravila poltucet predpovedí, čo čaká a neminie svet firiem v najbližšom období. Aktuálny vývoj naznačuje, že nás čaká obdobie humanizácie computingu; firmy začnú zavádzať programy, ktoré zamestnancom umožnia dobrovoľne podnikať nové kroky, inovácie atď pre zlepšenie procesov.

Do centra pozornosti sa posunie používateľ, ktorého záujmy budú dôležitejšie ako kedykoľvek doteraz. Odborníci Citrixu predpovedajú aj bezpečnejšie aplikácie a IT prostredie. Progres nás čaká aj v oblasti BYOD (Bring Your Own Device), čiže sa bude stále viac stierať rozdiel medzi pracovnými a súkromnými nástrojmi a pokročí aj pracovná mobilita, ktorá umožní prácu odkiaľkoľvek.

Humanizácia computingu

Najbližšie roky budú celé o "humanizácii sveta IT". Snahy, aby sa počítače správali a komunikovali ako ľudia, sa budú stupňovať. To taktiež znamená, že softvér musí byť vyvíjaný a inovovaný s ohľadom na potreby zákazníka. Pre dosiahnutie tohto cieľa musí byť dizajn zohľadňujúci potreby zákazníka presadzovaný a implementovaný na exekutívnej úrovni.

„Technologické firmy sa dnes potrebujú sústrediť na výsledky orientované na človeka. Potrebujeme uvažovať o dizajne aj z perspektívy zákazníka - užívateľa, nie len v intenciách novej funkcionality a kapacít. Z tohto nového spôsobu uvažovania a vyhodnocovania biznisových cieľov bude profitovať tak biznis ako aj jednotlivci," uvádza Catherine Courage, senior viceprezidentka divízie Customer Experience v spoločnosti Citrix.

Intrapreneurship

Najbližšie roky budú patriť tzv. intrapreneurizmu, teda hľadaniu a nabádaniu interných kapacít, ktoré umožnia objavovať, inovovať a prispôsobovať používateľskú skúsenosť. Budú viac podporovať neortodoxné praktiky, napríklad podporu startupov prostredníctvom rôznych akceleračných programov či organizovanie tzv. hackathonov - teda hackerských olympiád.

V mnohých spoločnostiach veria, práve takto nájdu talentovy, ktoré hľadajú. To všetko za jediným účelom - neustále inovácie. „Verím, že v roku 2015 budú zamestnanci interne spolupracovať v rámci intrapreneurship programov, aby priniesli na trh inovatívne myšlienky. Podnikateľské tímy budú pracovať popri korporátnych tímoch, aby biznisom priniesli čo najlepšie technológie, postavené na reálnych potrebách a scenároch. Výsledkom budú implementovateľné myšlienky, ktoré budú posúvať inovácie vpred," upozorňuje Sudhakar Ramakrishna, ktorý v Citrixe zastáva pozíciu senior viceprezidenta a generálneho manažéra divízie Enterprise a Service Provider.

Používateľ v centre pozornosti IT

Rok 2015 bude o uprednostňovaní záujmov používateľa pred všetkým ostatným. Spoločnosti potrebujú odsunúť zastarané IT modely, ktoré sú výhradne zamerané na dátové centrá. Používatelia už totiž nie sú pripútaní k jednej lokalite a tak by nemali byť ani dáta. "Computing everywhere" sa stáva realitou, či dokonca normou a používatelia očakávajú bezpečný prístup k dátam odkiaľkoľvek. Firmy potrebujú adaptovať a vystavať svoje výpočtové prostredie v súlade s požiadavkami svojej, v súčasnosti už mobilnej pracovnej sily - takéto prostredie nezačína a nekončí dátovými centrami, ale musí zohľadňovať všetky aspekty computingu.

„Začalo IT len teraz, v roku 2015, prioritizovať používateľa?" pýta sa Gunnar Berger, CTO, Desktop and Apps group zo spoločnosti Citrix. „Klásť záujmy užívateľa na prvé miesto má byť pravidlom pre všetky IT oddelenia úplne od začiatku. Cloudové technológie začali dominovať, pretože užívateľom umožnili robiť veci jednoduchšie, kým IT bolo vnímané ako prekážka produktivity a flexibility. Výsledkom bolo, že používatelia si vybrali riešenia a poskytovateľov, ktorí im pomôžu urobiť si svoju prácu, bez toho, aby ovplyvnili ich firemnú IT politiku. Rola CIO v roku 2015 a neskôr bude prekleňovať tieto dva svety. Pravidlá a skúsenosť, dve veci, ktoré sú často vo vzájomnom konflikte, musia byť v záujme biznisu previazané," dodáva Gunnar Berger.

Aplikácie budú bezpečnejšie

Nárast objemov dát, čoho sme svedkami v mobilnom IT, viedol uplynulý rok k niektorým naozaj významným hrozbám. V roku 2015, uvidíme zmenu v tom, ako sú aplikácie vyvíjané - faktor bezpečnosti sa bude zohľadňovať od úplného začiatku. Organizácie si budú viac vyberať a integrovať bezpečnostné riešenia navrhnuté na ochranu dát a súkromia používateľa. Aplikácie sa stanú bezpečnejšími a budú zohľadňovať kontext. Spoločnosti si budú vyberať aplikácie, ktorých súčasťou sú pravidlá pre adaptívnu kontrolu prístupu, aby mohli eliminovať potenciálne hrozby a narušenia bezpečnosti.

„To čo vidíme ako výzvu je, že bezpečnosť a ochrana súkromia boli a často sú vnímané ako dodatočná myšlienka. Namiesto uvažovania o bezpečnosti ako o niečom „navyše", organizácie potrebujú znovu nájsť spôsob, ako dizajnovať nové produkty a pokračovať v modeli „kontextovej bezpečnosti, ktorý ráta s bezpečnosťou ako kľúčovou prioritou od začiatku a to u všetkých produktmi a službami. Používatelia a organizácia si tak môžu byť istí, že ich osobné a korporátne dáta zostanú bezpečné," komentuje hlavný bezpečnostný stratég Citrixu, Kurt Roemer.

Rovnováha medzi pracovnými a súkromnými zariadeniami.

Rok 2015 je rokom, keď prístup BYOD (Bring Your Own Device) dosiahne v niektorých regiónoch a spoločnostiach úplne novú úroveň. Nedávny prieskum Citrixu ukázal, že pracovníci v malých a stredných podnikoch používajú 3 až 4 zariadenia, s ktorými pracujú a 3 až 4 zariadenia, ktoré využívajú v súkromí. Mnoho z nich sa prekrýva, to znamená, že niektoré pracovné zariadenia využívame aj na súkromné účely a naopak.

Tiež to znamená, že funkcionalita a konzistencia týchto zariadení je prvoradá pre biznisovú produktivitu aj efektívny životný štýl. Zamestnanci v malých a stredných firmách potrebujú byť rovnako produktívni na svojich tabletoch ako na svojich počítačoch, v opačnom prípade môžu prísť o obchodné príležitosti, prípadne im klesne predaj. Pre naplnenie tejto potreby je dôležité, aby biznisové aplikácie boli schopné spolupracovať s akýmkoľvek zariadením - nezáleží na akom zariadení ste zvyknutí dosahovať výsledky, na čom záleží je, aby ste tie výsledky dosahovali.

„Tablety sú skutočne všestranným spoločníkom pre osobné potreby, ako čítanie, hranie hier a sledovanie videa. Ale u ako je to u priemerného firemného používateľa? Tí využívajú tablety hlavne na čítanie e-mailov a „browsovanie" na internete. Firmy - tak veľké, ako aj malé - zatiaľ nenašli spôsob ako adekvátne podporovať svoje kľúčové biznis aplikácie na týchto zariadeniach. Toto je hlavný dôvod, prečo tablety nerastú a kľúč k ich úspechu leží v budúcnosti," uvádza Phil Redman, expert Citrixu pre oblasť korporátnej mobility.

Zavádzanie práce odkiaľkoľvek

V poslednom období sa naplno začali objavovať alebo rozvíjať benefity, ktoré umožňujú pracovať z akéhokoľvek miesta. Pre spoluprácu už nie je najdôležitejšie byť spoločne na jednom mieste. Sféra záujmu organizácií sa posúva z fyzického miesta do online priestoru, keďže v práci využívame počítače pripojené na sieť. Už to nie je len e-mail a nástroje, či virtuálne „meetingové" nástroje a aplikácie, čo to umožňujú. Niektoré firmy, ako napríklad WordPress, takmer úplne eliminovali e-maily a odborníci Citrixu očakávajú, že viac malých firiem v blízkej budúcnosti urobí to isté.

„Mnoho malých firiem sa zrodilo vo virtuálnom priestore a využívajú súbor nástrojov, ktoré zabezpečia, aby ich pracovníci mohli pohodlne a efektívne pracovať odkiaľkoľvek. Výberom správnych komunikačných a kolaboračných nástrojov zabezpečia, aby práca mohla byť urobená odkiaľkoľvek. Vytvárajú tak pracovný priestor definovaný softvérom, ktorý umožňuje firmám zamestnávať najtalentovanejších, ktorí pracujú v prostredí, ktoré im najviac vyhovuje a môžu tak odvádzať tú najlepšiu prácu," myslí si Bernd Christiansen, viceprezident a CTO, SaaS Division v spoločnosti Citrix.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať