Image
26.1.2015 0 Comments

Ako si vytvoriť webovú stránku? Zn: Rýchlo a jednoducho

titulka_2.jpg Ako vyzerajú vaše novoročné predsavzatia? Žijeme v digitálnej dobe, a preto by nás neprekvapilo, keby sme vo vašom zozname úloh na rok 2015 našli položku „vytvoriť si webovú stránku". Facebookovú stránku už máte, kanál YouTube takisto, len ten web chýba. Našťastie webovú stránku si môžete vytvoriť rýchlo a jednoducho, a to aj bez znalosti programovania alebo úpravy zdrojového kódu.

V tomto článku vám predstavíme niekoľko služieb, ktoré dokážu výrazne zjednodušiť proces tvorby webu. Všetky sú si svojimi vlastnosťami podobné a majú spoločný cieľ - umožniť každému, aby mal vlastnú internetovú stránku. Aj napriek tomu sa však čiastočne odlišujú.

Samozrejme, tvorba webových stránok je veľmi komplexný proces. Hoci ho nami predstavené služby výrazne zjednodušujú, majú aj svoje obmedzenia. Budete totiž pracovať s vopred pripravenými šablónami, ktoré si zeditujete a upravíte na svoj obraz. Hoci výsledkom bude vizuálne kvalitná stránka, ktorá je v mnohých prípadoch prispôsobená pre potreby mobilných zariadení, jedinečný a unikátny web si pomocou týchto nástrojov od základov nevytvoríte. Ak máte záujem práve o taký, bude potrebné, aby ste si ho naprogramovali sami. Tejto úlohe sa budeme čiastočne venovať v niektorom z budúcich čísel. Tentoraz vám ukážeme ten jednoduchší spôsob.

Aby ste mali fungujúci web, ktorý bude verejne dostupný na internete, musíte splniť tri podmienky. Mať doménu - webovú adresu, ktorá charakterizuje vašu stránku. Takisto budete potrebovať hosting, t. j. priestor na serveri, kde bude stránka uložená. A v neposlednom rade je potrebný aj obsah, teda sama stránka. Balíček hostingu a domény si môžete zakúpiť od viacerých slovenských alebo zahraničných spoločností. No ak chcete s webovými stránkami zo začiatku iba experimentovať s nulovými vstupnými nákladmi, všetko potrebné vám ponúknu predstavené služby aj bezplatne.

Squarespace

Služba Squarespace ponúka jeden z najkrajších dizajnov na trhu. Proces tvorby stránky je otázka niekoľkých sekúnd. Vyberiete si žiadanú šablónu, ktorá je rozdelená do viacerých kategórií, a stránka je hotová a pripravená na používanie. Následne treba vykonať nevyhnutné úpravy - zmeniť názov stránky, texty, obrázky.

squarespace.JPG

Squarespace ponúka nádherné šablóny, ktoré okamžite upútajú

Rozhranie služby je pomerne prehľadné, ale pár minút sa budete oboznamovať s tým, čo Squarespace dokáže a čo nie. Služba umožňuje editovať stránku v reálnom čase - to znamená, že všetky zmeny sa okamžite prejavia aj v publikovanej verzii. Nie každému to vyhovuje, ale práca so stránkou je dynamickejšia v porovnaní s tým, keby ste mali samostatnú pracovnú verziu a museli by ste neustále kontrolovať zmeny. Editáciu webu máte kompletne pod kontrolou v rámci jedného rozhrania.

Pracovisko je rozdelené do troch častí. Cez ľavý stĺpec budete pristupovať k jednotlivým stránkam a podstránkam. Takisto možno meniť dizajn, spravovať komentáre a kontrolovať štatistiky vášho webu. Stred obrazovky zaberá stránka s možnosťou meniť jednotlivé prvky. V prípade potreby sa dá vyvolať aj pravý stĺpec s konfiguráciou stránky. Tu možno zadefinovať názov stránky, zmeniť jej titulný obrázok, nastaviť heslo (ak má ísť o podstránku s limitovaným prístupom) alebo upraviť unikátnu adresu URL. Väčšina služieb, pomocou ktorých si môžete vytvoriť web, adresy URL podstránok pevne definuje. Squarespace je v tomto smere unikát. Služba poteší aj samostatným nastavením na optimalizáciu SEO webu. Špecialitou je aj integrácia so službami Getty Images a Google Apps.

Webové stránky vytvorené pomocou služby Squarespace majú responzívny dizajn. To znamená, že sa prispôsobujú veľkosti obrazovky zariadenia, pomocou ktorého používateľ stránku prezerá. Nechýbajú ani mobilné aplikácie pre iOS a Android. Zariadenia Applu sú momentálne lepšie podporované, k dispozícii je viac mobilných nástrojov.

squarespace_2.JPG

Pri editácii webu budete pracovať v takomto rozhraní

Squarespace ponúka bohaté možnosti, ako vytvoriť web. Nechýbajú šablóny, ktoré sú určené na rôzne účely. Pomocou služby si jednoducho vytvoríte aj elektronický obchod. My sme si počas používania obľúbili šablónu, ktorá je vhodná, ak chcete prezentovať seba, resp. svoju prácu. Pomôže navodiť ten správny prvý dojem. V ponuke ju nájdete označenú ako cover page.

Na rozdiel od ostatných služieb Squarespace neponúka bezplatné konto. K dispozícii máte dvojtýždňový trial účet, následne treba zakúpiť niektorý z platených účtov. Za najlacnejší balík zaplatíte 6,5 ÷ 8 EUR mesačne a budete môcť zverejniť maximálne 20 stránok, resp. podstránok. Na štýlový a pravidelne aktualizovaný blog vám to asi nepostačí. No ak potrebujete menší prezentačný web, nemusí ísť o zlú voľbu. Za dvojnásobný mesačný poplatok možno vytvárať neobmedzený počet stránok. Služba poteší aj zákazníckou podporou 24/7 a množstvom výučbového materiálu. Takmer 70 videí pomôže s upravovaním šablón a tvorením webu.

qr_squarespace.png

Weebly

Ak sa vám zdá Squarespace obmedzujúci, možno vás zaujme služba Weebly. Aj v tomto prípade začínate tvorbu webovej stránky výberom šablóny. No Weebly ponúka lepšie možnosti editácie. Finálna stránka nemusí až tak výrazne zodpovedať predlohe, ako to je v prípade Squarespace.

weebly.JPG

Pomocou Weebly si postavíte webovú stránku ako lego

Používateľské rozhranie je rozdelené do dvoch častí. Hlavnú časť obrazovky zaberá náhľad na webovú stránku, ľavý stĺpec obsahuje elementy, ktoré môžete pri tvorbe webu použiť. A práve tieto prvky sú najvýraznejšou zmenou v porovnaní so službou Squarespace. Ponúkajú totiž bohaté možnosti, ako editovať a meniť stránku.

Elementy sú prehľadne zoradené v kategóriách. Nechýba možnosť vložiť nadpis alebo text, fotografiu, kompletnú galériu či prezentáciu. Poteší aj možnosť vloženia mapy či kontaktného formulára, prípadne vloženého kódu. Ak máte platené konto, môžete používať aj box s vyhľadávaním, prehrávač hudby a videa. Ponuku všetkých objektov sa oplatí preskúmať. Prácu s nimi zjednodušuje aj graficky prehľadné zobrazenie toho, kam sa dajú jednotlivé elementy umiestniť. Zo začiatku však môžete mať menšie problémy s usporiadaním elementov, najmä v zobrazení pre mobilné zariadenia. Dodajme, že Weebly umožňuje rýchlo zobraziť to, ako bude stránka vyzerať na mobilnom telefóne, čo zjednodušuje editáciu. Na rozdiel od Squarespace zmeny sa neaplikujú okamžite. Treba ich potvrdiť tlačidlom Publish.

weebly_2.JPG

Responzívny dizajn je dnes nevyhnutnosť. Editor vám ukáže, ako bude váš web vyzerať na smartfóne.

Vďaka práci s objektmi sme si službu Weebly naozaj obľúbili. Výsledné webové stránky možno nie sú také očarujúce ako v prípade Squarespace, ale flexibilita a sloboda pri úprave webu je o poznanie väčšia. Služba takisto umožňuje rýchlu zmenu šablóny, pozadia alebo fontu, prípadne úpravu zdrojového kódu. Nechýba rýchla správa jednotlivých podstránok a dobrá podpora elektronických obchodov. Mobilné aplikácie pre iOS a Android sú samozrejmosť.

Weebly môžete používať bezplatne - služba vám ponúkne základný hosting a subdoménu. Na experimentovanie s editorom tento balík postačí. Takisto môžete zobrazovať svoj web celému svetu. Obmedzením bude reklama na Weebly v spodnej časti stránky. Tú možno odstrániť predplatením štartovacieho balíka s mesačným poplatkom od 2,70 EUR. Získate prístup k neobmedzenému počtu vytvorených stránok a takisto si môžete k stránke pripojiť vlastnú doménu. Verzia Pro ponúka niektoré dodatočné elementy, ako je prehrávač HD videa a zvuku a vyhľadávanie na webe. Cena balíka sa začína na úrovni 5,50 EUR mesačne. Ak nepotrebujete vyhľadávanie, resp. si viete na stránku vložiť vlastný modul, potom si vystačíte aj so štartovacím balíkom. Ako sme už spomenuli - ak sa chcete so službou iba oboznámiť, môžete ju používať bezplatne po neobmedzený čas.

qr_weebly.png

Wix

Táto služba vás privíta otázkou, aký typ stránky si chcete vytvoriť. Na základe toho vám ponúkne šablóny, ktoré by mali najviac vyhovovať vašim potrebám. Počet dostupných šablón chválime, ich kvalita je kolísavá. Svojho favorita sme si však našli. Po otvorení webového editora vás privíta video YouTube s krátkym predstavením funkcií. Treba uznať, že v tomto prípade to je potrebné. Editor nie je natoľko prehľadný ako v prípade služby Weebly.

wix.JPG

Wix ponúka viac možností úprav ako Squarespace. Práca s editorom je však náročnejšia ako v prípade Weebly.

Na druhej strane Wix je skutočne robustná služba. Editor umožňuje upraviť prakticky každý aspekt šablóny, a to v takom rozsahu, aký sme u konkurencie nenašli. Ocenia to najmä náročnejší používatelia, ktorým sa ostatné služby zdajú obmedzujúce. Na druhej strane treba počítať s dlhším časom pri oboznamovaní sa so všetkými vlastnosťami a funkciami. Wix dáva používateľovi maximálnu slobodu a niekedy sme sa cítili ako grafickí dizajnéri. Všetky objekty a elementy možno posúvať a na rozdiel od konkurencie vám Wix nepodá pomocnú ruku. Ak sa prekrývajú viaceré elementy, editor ich usporiadanie neupraví.

Aj Wix ponúka množstvo objektov, ktoré môžete vložiť na webovú stránku. Sú však skryté v kategóriách a podkategóriách, takže zo začiatku odporúčame prelistovať všetky možnosti. Služba ponúka okrem iného aj tlačidlo PayPal a ďalšie pokročilé objekty, ktoré sme v konkurenčných riešeniach nenašli.

wix_2.JPG

Wix vám nielenže zobrazí mobilnú verziu vašej stránky, ale umožní aj vykonať špecifické úpravy pre ňu

Wix je unikát aj z pohľadu mobilnej verzie webovej stránky. Ostatné služby maximálne zobrazia náhľad toho, ako bude web vyzerať na displeji telefónu. Wix však ponúka dedikovaný editor pre mobilné zariadenia. Môžete si prispôsobiť pozadie alebo ponuky bez toho, aby to ovplyvnilo zobrazenie stránky na monitore počítača. Takisto sa dajú definovať aj skryté objekty - tieto elementy na počítači uvidíte, ale v mobilnej verzii sú skryté. Výborné!

Je zrejmé, že Wix sa môže pochváliť najprepracovanejším editorom. To však neznamená, že služba je automaticky najlepšia. Každý z predstavených produktov dokáže zaujať niečím iným. Dodajme, že aj Wix môžete v základnej verzii používať bezplatne. Najlacnejší balík vám umožní prepojiť web s vašou doménou, ale na stránke sa aj naďalej budú zobrazovať reklamy. Cena tohto balíka je 4,08 EUR mesačne. Ak chcete reklamy skryť, treba objednať predplatné na úrovni 8,25 EUR za mesiac. Tento balík ponúka pár extra funkcií a viac úložiska.

qr_wix.png

Verdikt PC REVUE

Na vytvorenie vlastného webu dnes nepotrebujete poznať zdrojový kód ani nemusíte vedieť programovať. Na trhu nájdete viacero služieb, ktoré vám tento proces uľahčia. Samozrejme, nebudete si tvoriť web od nuly, ale využijete niektorú z vopred pripravených šablón. Squarespace ponúka vizuálne nádherné šablóny, ale možnosti úpravy sú obmedzené. Služba Weebly disponuje jednoduchým editorom, ktorý umožní vytvoriť webovú stránku ako stavebnicu z lega. Wix je najkomplexnejšia služba, ktorá dáva používateľovi množstvo slobody. Prácu s týmto editorom sme si užili najviac. Keďže jednotlivé služby môžete vyskúšať bezplatne, odporúčame otestovať všetky tri a prípadne porovnať ceny predplatného. Každá zo služieb je totiž vhodná na trochu iné ciele, hoci majú veľa spoločného.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá