Image
31.8.2012 0 Comments

Ako si doma vyrobiť vlastný externý pevný disk

Ak máte doma nepotrebný interný pevný disk, v kombinácii s vhodným príslušenstvom si z neho môžete vyrobiť externý disk. Treba si však uvedomiť niekoľko základných faktov.

akonapevnydisk_308.jpg

Hoci sú dnešné disky vybavené konektormi SATA, niektoré staré modely využívajú konektory PATA. Rozdiel spoznáte jednoducho - SATA má 7 pinov a PATA 40 pinov. Častejšie však natrafíte na rozdielnu veľkosť diskov. Momentálne sa využívajú 3,5-palcové disky v stolových počítačoch a 2,5-palcové v notebookoch. Výhodou 3,5-palcového disku je väčšia maximálna podporovaná veľkosť, takže ak vyžadujete kapacitu 2 TB alebo 3 TB, potrebujete tento disk. K výhodám rozmerovo menšieho disku patria najmä jeho rozmery, ktoré oceníte najmä pri prenášaní. 2,5-palcový disk je k dispozícii s hrúbkou 9,5 a 12,5 mm. Posledná kapitola je rýchlosť otáčok. Najpopulárnejšie sú disky s rýchlosťou 7200 a 5400 otáčok za minútu. Prvá kategória diskov ponúka väčšiu rýchlosť, druhá má obyčajne menšiu prevádzkovú teplotu a lepšiu efektivitu z hľadiska spotreby energie.

Po výbere disku treba zvoliť vhodný obal. Externé obaly bežne kúpite aj na Slovensku, cena sa pohybuje približne od 9 EUR. V rámci výberu sa zvyčajne stretnete s hliníkovými alebo plastovými obalmi. Plastové sú lacnejšie, hliníkové sú však lepšie z hľadiska chladenia, ale v prípade 5400-otáčkových diskov postačí aj plastový obal. Môžete sa stretnúť aj s plastovými obalmi, ktoré sú vybavené malým ventilátorom, ten však môže byť hlučný.

Samostatnú kapitolu tvoria porty, ktorými je obal vybavený. Vo väčšine prípadov sa stretnete s portom USB 2.0, niektoré drahšie obaly podporujú už aj rozhranie USB 3.0. To je momentálne najrýchlejšie, lenže na to, aby ste ho mohli naplno využiť, musí byť aj počítač vybavený portom USB 3.0. V opačnom prípade funguje spätná kompatibilita s USB 2.0. V niektorých prípadoch sa môžete stretnúť aj s rozhraním FireWire 800. To je rýchlejšie ako USB 2.0, ale pomalšie ako USB 3.0 a nachádza sa prevažne na Macoch. Stretnúť sa s ním však môžete aj na PC.

Inštalácia disku do externého boxu je pomerne jednoduchá - stačí odskrutkovať skrutky a následne nimi pevný disk v boxe upevniť.

Zdroj: http://howto.cnet.com/


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft to s mobilmi nevzdáva. Ukázal, že na mobiloch bude možné spustiť Windows 10 i Photoshop

09.12.2016 10:00

Na konferencii WinHEC v Číne Microsoft demonštroval, že sa mu podarilo spustiť operačný systém Windows 10 na procesore Qualcomm Snapdragon 820. Je to teda prvý procesor ARM s podporou plnohodnotného W ...

Produkty

Ako v IMAX. Prvý projektor DLP so 4K rozlíšením a certifikáciou THX HD Display

09.12.2016 00:10

Spoločnosť BenQ uvádza na trh nový model pre domáce kino BenQ W11000. Prvý a zatiaľ svetovo jediný 4K UHD projektor DLP s prestížnou certifikáciou THX na HD obraz ponúka 8,3 milióna pixelov, farebné p ...

Produkty

Gionee ponúkne prémiový smartfón so 7000 mAh batériou, trojicou foťákov a 6 GB RAM

09.12.2016 00:25

U nás málo známy čínsky výrobca Gionee pripravuje zaujímavý smartfón. Bude určený len na domáci trh, ale aj tak si zaslúži pozornosť pre svoju impozantnú hardvérovú konfiguráciu. Síce ešte nebol ofici ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá