Image
31.8.2012 0 Comments

Ako si doma vyrobiť vlastný externý pevný disk

Ak máte doma nepotrebný interný pevný disk, v kombinácii s vhodným príslušenstvom si z neho môžete vyrobiť externý disk. Treba si však uvedomiť niekoľko základných faktov.

akonapevnydisk_308.jpg

Hoci sú dnešné disky vybavené konektormi SATA, niektoré staré modely využívajú konektory PATA. Rozdiel spoznáte jednoducho - SATA má 7 pinov a PATA 40 pinov. Častejšie však natrafíte na rozdielnu veľkosť diskov. Momentálne sa využívajú 3,5-palcové disky v stolových počítačoch a 2,5-palcové v notebookoch. Výhodou 3,5-palcového disku je väčšia maximálna podporovaná veľkosť, takže ak vyžadujete kapacitu 2 TB alebo 3 TB, potrebujete tento disk. K výhodám rozmerovo menšieho disku patria najmä jeho rozmery, ktoré oceníte najmä pri prenášaní. 2,5-palcový disk je k dispozícii s hrúbkou 9,5 a 12,5 mm. Posledná kapitola je rýchlosť otáčok. Najpopulárnejšie sú disky s rýchlosťou 7200 a 5400 otáčok za minútu. Prvá kategória diskov ponúka väčšiu rýchlosť, druhá má obyčajne menšiu prevádzkovú teplotu a lepšiu efektivitu z hľadiska spotreby energie.

Po výbere disku treba zvoliť vhodný obal. Externé obaly bežne kúpite aj na Slovensku, cena sa pohybuje približne od 9 EUR. V rámci výberu sa zvyčajne stretnete s hliníkovými alebo plastovými obalmi. Plastové sú lacnejšie, hliníkové sú však lepšie z hľadiska chladenia, ale v prípade 5400-otáčkových diskov postačí aj plastový obal. Môžete sa stretnúť aj s plastovými obalmi, ktoré sú vybavené malým ventilátorom, ten však môže byť hlučný.

Samostatnú kapitolu tvoria porty, ktorými je obal vybavený. Vo väčšine prípadov sa stretnete s portom USB 2.0, niektoré drahšie obaly podporujú už aj rozhranie USB 3.0. To je momentálne najrýchlejšie, lenže na to, aby ste ho mohli naplno využiť, musí byť aj počítač vybavený portom USB 3.0. V opačnom prípade funguje spätná kompatibilita s USB 2.0. V niektorých prípadoch sa môžete stretnúť aj s rozhraním FireWire 800. To je rýchlejšie ako USB 2.0, ale pomalšie ako USB 3.0 a nachádza sa prevažne na Macoch. Stretnúť sa s ním však môžete aj na PC.

Inštalácia disku do externého boxu je pomerne jednoduchá - stačí odskrutkovať skrutky a následne nimi pevný disk v boxe upevniť.

Zdroj: http://howto.cnet.com/


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Podpora Windows 7 sa skončí o tri roky. Tento rok končí Vista a kancelársky balík Microsoft Office 2007

19.01.2017 00:25

Svetovo najpopulárnejší desktopový operačný systém Windows 7 má už takmer 8 rokov. Blíži sa termín oficiálneho ukončenia jeho podpory, ktorý Microsoft určil na 14. januára 2020. Tradičná podpora sa s ...

Produkty

Inovatívne tepelné kamery pre smartfóny prichádzajú na trh

19.01.2017 00:20

Výrobca tepelných kamier Flir Systems odhalil svoju novú kameru, určenú pre Android. Kamera Flir One sa k smartfónu pripevní prostredníctvom portu USB typu C a používateľovi poskytne tepelný obraz obj ...

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá