Image
31.8.2012 0 Comments

Ako si doma vyrobiť vlastný externý pevný disk

Ak máte doma nepotrebný interný pevný disk, v kombinácii s vhodným príslušenstvom si z neho môžete vyrobiť externý disk. Treba si však uvedomiť niekoľko základných faktov.

akonapevnydisk_308.jpg

Hoci sú dnešné disky vybavené konektormi SATA, niektoré staré modely využívajú konektory PATA. Rozdiel spoznáte jednoducho - SATA má 7 pinov a PATA 40 pinov. Častejšie však natrafíte na rozdielnu veľkosť diskov. Momentálne sa využívajú 3,5-palcové disky v stolových počítačoch a 2,5-palcové v notebookoch. Výhodou 3,5-palcového disku je väčšia maximálna podporovaná veľkosť, takže ak vyžadujete kapacitu 2 TB alebo 3 TB, potrebujete tento disk. K výhodám rozmerovo menšieho disku patria najmä jeho rozmery, ktoré oceníte najmä pri prenášaní. 2,5-palcový disk je k dispozícii s hrúbkou 9,5 a 12,5 mm. Posledná kapitola je rýchlosť otáčok. Najpopulárnejšie sú disky s rýchlosťou 7200 a 5400 otáčok za minútu. Prvá kategória diskov ponúka väčšiu rýchlosť, druhá má obyčajne menšiu prevádzkovú teplotu a lepšiu efektivitu z hľadiska spotreby energie.

Po výbere disku treba zvoliť vhodný obal. Externé obaly bežne kúpite aj na Slovensku, cena sa pohybuje približne od 9 EUR. V rámci výberu sa zvyčajne stretnete s hliníkovými alebo plastovými obalmi. Plastové sú lacnejšie, hliníkové sú však lepšie z hľadiska chladenia, ale v prípade 5400-otáčkových diskov postačí aj plastový obal. Môžete sa stretnúť aj s plastovými obalmi, ktoré sú vybavené malým ventilátorom, ten však môže byť hlučný.

Samostatnú kapitolu tvoria porty, ktorými je obal vybavený. Vo väčšine prípadov sa stretnete s portom USB 2.0, niektoré drahšie obaly podporujú už aj rozhranie USB 3.0. To je momentálne najrýchlejšie, lenže na to, aby ste ho mohli naplno využiť, musí byť aj počítač vybavený portom USB 3.0. V opačnom prípade funguje spätná kompatibilita s USB 2.0. V niektorých prípadoch sa môžete stretnúť aj s rozhraním FireWire 800. To je rýchlejšie ako USB 2.0, ale pomalšie ako USB 3.0 a nachádza sa prevažne na Macoch. Stretnúť sa s ním však môžete aj na PC.

Inštalácia disku do externého boxu je pomerne jednoduchá - stačí odskrutkovať skrutky a následne nimi pevný disk v boxe upevniť.

Zdroj: http://howto.cnet.com/


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft predstavil svoju 3D víziu a Surface Book, ktorý by mal výkonom knokautovať konkurenciu

27.10.2016 11:23

V stredu 26. októbra Microsoft predstavil novú zásadnú aktualizáciu Windows 10 s názvom Creators Update (CU), novinky z oblasti gamingu a profesionálny desktop z rodiny Surface. Prezentoval aj inovova ...

Produkty

Luxusný Xiaomi Mi Mix má 6,4“ displej bez rámčeka a so zaoblenými rohmi. Cena vás prekvapí

27.10.2016 00:25

Na nedávnom tlačovom podujatí, kde Xiaomi uviedlo smartfón Mi Note 2, bol predvedený aj ďalší telefón – Mi Mix. Hoci ho spoločnosť predstavila ako „koncept telefónu“, ukázalo sa, že si ho bude možné a ...

Produkty

Xiaomi Mi Note 2 sa veľmi nápadne podobá na Galaxy Note 7. Prichádza s globálnou podporou pásiem LTE

27.10.2016 00:13

Xiaomi v týchto dňoch predstavilo nový smartfón Mi Note 2, ktorý sa nápadne podobá na Samsung Note 7 (dúfajme, že riziko požiaru je menšie). Jeho špecifikácie sú vcelku impozantné: - 5,7-palcový zaob ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá