Image
22.9.2016 0 Comments

Ako sa šíri televízny a rozhlasový signál pomocou terestriálnych vysielačov. Exkurzia na vysielač Suchá Hora

Spoločnosť Towercom, poskytovateľ služieb digitálneho terestriálneho vysielania na Slovensku, nám pri príležitosti spustenia pilotného projektu Dobrý signál umožnila nahliadnuť dovnútra technologickej miestnosti a vyliezť na plošinu s anténami rádioreléových liniek vo výške 30 m.

Vysielač bol dokončený v roku 1986. Pri stavbe sa do výšky 90 m používal pásový žeriav, po prekročení tejto výšky sa používali špeciálne zdviháky, ktoré sa postupne upevňovali na rastúce teleso stožiara.

Stožiar vysielača s výškou 302,44 m je jeden z dvoch najvyšších na Slovensku. Druhý rovnaký stožiar je v Dubníku na východnom Slovensku.

Výška veže vysielača je 302,44 m. Konštrukcia má priemer 2,2 m, vnútri je výťah pre jednu osobu a káble vedúce k vysielacím anténam. Výťah končí vo výške 245 m, vyššie sa servisní pracovníci dostanú len po laminátovom rebríku. Stožiar je ukotvený v ôsmich úrovniach trojicou lán. Vo vrchnej časti má tlmiče výkyvov vplyvom vetra. Pri zimnej turistike sa treba vyhýbať zdržiavaniu sa pod lanami, pretože z nich padá námraza. 

Michal Šuran, marketingový manažér spoločnosti Towercom, vysvetľuje, ako sa šíri televízny a rozhlasový signál pomocou terestriálnych vysielačov

Signál jednotlivých staníc sa zo štúdií rozhlasových a televíznych spoločností vedie na pracovisko na bratislavskom Kamzíku, kde sa koncentruje a pomocou rádioreléových spojov v mikrovlnnom pásme sa posiela na jednotlivé vysielače. Zaujímavý technický problém digitálneho vysielania je časová synchronizácia signálu tak, aby program mohli sledovať diváci na celom Slovensku v rovnakom čase.

Technologická sála vysielača

Technologická sála vysielača je v súčasnosti takmer prázdna, môže za to miniaturizácia. Na šírenie sa využívajú sa vysielače Rhode Schwarz s výkonom 10 kW na stojan. Momentálne sa zo Suchej Hory vysiela len rozhlasový signál v pásme FM.

Plošina s rádioreléovými anténami

V spolupráci s Nadáciou Ekopolis podporujúcou projekty s environmentálnym zameraním spúšťajú pilotný projekt pod názvom Dobrý signál. Prvou zastávkou je obľúbená turistická destinácia Skalka pri Kremnici.

Peter Medveď, riaditeľ Nadácie Ekopolis, a Michal Šuran, marketingový manažér spoločnosti Towercom, odhaľujú informačnú tabuľu pri vysielači Suchá Hora, umiestnenom pri lyžiarskom a rekreačnom stredisku Skalka pri Kremnici.

Towercom v spolupráci s Nadáciou Ekopolis, ktorej podstatou sú projekty zamerané na rozvoj životného prostredia, spúšťa pilotný projekt Dobrý signál na Skalke, v obľúbenej destinácii turistov z celého Slovenska. Zámerom projektu Dobrý signál je predstaviť verejnosti sieť vysielačov, prostredníctvom ktorých sa šíri signál do mnohých slovenských domácností.

Lokality, v ktorých má spoločnosť Towercom vysielače, patria medzi najnavštevovanejšie turistické oblasti Slovenska a vysielače sú samy osebe turistické atrakcie. Preto považujeme túto iniciatívu zveľaďovať turistickú infraštruktúru v okolí vysielačov za logický a veľmi dobrý nápad, ktorý motivuje ľudí na turistiku a prechádzky. Towercom dobrovoľníckou aktivitou svojich zamestnancov pomohol pri dokončovacích prácach významnej a zaujímavej pamiatky na hrebeni Kremnických vrchov, tzv. Görgeiho tunela. Tunel bol postavený pravdepodobne v 14. storočí na uľahčenie dopravy medi, striebra a zlata z Banskej Bystrice do Kremnice. V súčasnosti slúžil najmä turistom a bežkárom, ale v roku 2013 v ňom bol zával a tunel bol nepriechodný. Dnes je jeho oprava a obnova tesne pred dokončením a už o pár dní bude plnohodnotne opäť slúžiť návštevníkom Skalky a okolia.

Zobrazit Galériu

Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie 4

4ka ako prvá na Slovensku prináša totálne neobmedzené volania aj dáta

18.10.2016 00:21

Štvrtý mobilný operátor prináša na slovenský trh ďalšiu novinku z produktovej rady TO. S novinkou TO.∞ za cenu 30 eur na 30 dní prinesie do mobilu neobmedzené množstvo dát v sieti 4ky aj v sieti obcho ...

Telekomunikácie

Telekom predstavil nové technologické vychytávky aj zrýchlenie pripojenia k internetu

18.10.2016 00:07

Telekom predstavil viacero noviniek, ktoré pripravuje na nadchádzajúce predvianočné obdobie. Z technologických noviniek to bude okrem iného zrýchlenie prenosových rýchlostí pripojenia k internetu takm ...

Telekomunikácie 3

4ka ako prvá na Slovensku spúšťa do komerčnej prevádzky VoLTE volania

12.10.2016 00:15

Oddnes môžu už aj obyvatelia Slovenska využívať Voice over LTE (VoLTE), čo je revolučná technológia prinášajúca rýchlejšie spojenie volania a vyššiu kvalitu hlasu. Jej komerčnú prevádzku ako prvá spom ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá