Image
4.2.2015 0 Comments

Ako odhaliť aj doteraz neznáme útoky na podnikovú IT infraštruktúru?

anonymous_attack.jpg Kybernetická bezpečnosť je horúca téma posledných rokov a jej význam v budúcnosti ešte viac porastie. Smola je, že nie všetky hrozby a incidenty možno odhaliť priamo, napríklad na základe jednej konkrétnej udalosti či zistenia známej vzorky kódu. Našťastie riešenia existujú a jedno z nich sú tzv. Network Behavior Analysis (NBA), teda analýzy správania siete vrátane detekcie vzorov využitia siete, ktoré môžu súvisieť s nežiaducimi či nezákonnými aktivitami. Inými slovami, NBA umožňuje vyhľadávať a analyzovať anomálie v komunikačnej infraštruktúre.

Obdobne ako akákoľvek iná technika založená na analýze aj NBA potrebuje mať čo analyzovať, teda dáta. Rozhodnutie, aké dáta treba sledovať, nemožno urobiť od stola bez znalosti konkrétnej situácie a vyjasnenia si, v akej oblasti organizácia pôsobí, čo je pre ňu kritické, ktoré služby sú zraniteľné, aké dôsledky môže mať nefunkčnosť vybraných častí podnikovej informačnej architektúry a pod. Základom je vždy zistenie, čo sa vlastne v sieti deje, aký je objem prenášaných dát a v rámci akých služieb. Počas štandardného pracovného dňa, cez víkendy, počas sviatkov, pri vysokom vyťažení zamestnancov a pod.

Zbierame informácie

Časť informácií možno získať pomocou iných monitorovacích nástrojov, napríklad prostredníctvom protokolu SNMP. No táto úroveň nie je pre NBA dostatočná. Dôležité je práve prepojenie analýzy typu dát, kontextu a vo finále ešte prihliadnutím na typ dát tak, aby bolo možné zistiť, či aktuálny stav zodpovedá typickému spôsobu využívania siete. Pre každý druh komunikácie bez ohľadu na to, či ide o protokol NTP na synchronizáciu času, protokol DHCP na prideľovanie IP, protokol ICMP na vykonávanie kontrolných úkonov v sieťach IP či iné dátové prenosy UDP/TCP, existujú odhady, aké správanie takej komunikácii zodpovedá. Tento odhad, samozrejme, nie je nemenný a môže sa pomocou štatistických metód prispôsobovať reálnej situácii v konkrétnej organizácii.

Viem, ako by si mal komunikovať

Existuje teda pomerne presná predstava o predpokladanom objeme prenosu konkrétneho typu dát za jednotku času. V prípade, keď NBA na sieti odhalí komunikáciu, ktorá prekračuje bežné limity alebo prebieha netypickým spôsobom, možno spustiť potrebné kroky - od varovania cez pokročilú analýzu s koreláciou dát s ohľadom na čas, miesto a ďalšie okolnosti až po aktívny zásah. Vďaka informáciám o type dát a jednotlivých účastníkoch komunikácie je Network Behavior Analysis pri zisťovaní anomálií veľmi úspešná technológia.

Analýzy správania siete môžu byť nielen súčasťou dlhodobých bezpečnostných opatrení, ale možno ich v prípade podozrenia na nežiaduce aktivity vykonať aj nárazovo. V oboch prípadoch ide často o pomyselné hľadanie ihly v kope sena, miliardy protokolových záznamov nie sú výnimkou. Vďaka pokročilým analytickým postupom však býva získanie výsledkov skôr otázkou minút a hodín než týždňov. NBA je tak v mnohých prípadoch významný nástroj poskytujúci a umožňujúci forenznú analýzu pri vyšetrovaní udalostí, incidentov a útokov.

Riešenie Network Behavior Analysis je vhodné pre všetkých zákazníkov, ktorí si vážia svoje dáta a nechcú dopustiť ich stratu alebo kompromitáciu. Samozrejme, v prípade niekoľkých málo počítačov by išlo o kanón na vrabce, NBA sa však pri pravdivom počiatočnom vyhodnotení rizík vypláca už od pár desiatok sieťových počítačov. Nejde pritom o technológiu vhodnú iba pre finančné a bankové inštitúcie, ale pre firmy naprieč všetkými vertikálami. Medzi záujemcov o analýzu správania siete však patria aj firmy, ktoré nemusia plniť žiadne zákonné bezpečnostné kritériá a len chcú mať prehľad o tom, čo sa vlastne v ich sieti deje.

Zmysluplný pohľad na bezpečnosť

Dôležitosť NBA rastie i s ohľadom na internet vecí a čoraz častejšie využívanie sieťovej komunikácie v situáciách, kde nikto ešte pred pár rokmi konektivitu nevyžadoval a ani nepredpokladal. S ohľadom na ohromný objem prenášaných dát je NBA navyše neraz jediná cesta, ako vôbec nejaký zmysluplný pohľad na bezpečnosť sieťovej infraštruktúry získať.


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť 1

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá