Image
13.1.2017 0 Comments

Tipy a triky: Ako na úpravu fotografií produktov

Cieľom produktovej fotografie je nastaviť scénu, svetlá aj predmet fotenia tak, aby nevyhnutných úprav bolo čo najmenej. Napriek tomu sú situácie, keď fotíte napríklad umeleckú kompozíciu alebo jednotlivý produkt a chcete, aby finálna snímka vyzerala čo najlepšie. Pozrime sa, aké úpravy sú pri produktových fotografiách najdôležitejšie a najbežnejšie.
Dôležitosť starostlivého nastavenia scény, svetiel a predmetu fotenia sa týka najmä väčších sérií produktov, kde sa každá ďalšia úprava znásobí. Tentoraz sa pozrime na prehľad úprav a tipov, ktoré sa môžu pri spracovaní na počítači hodiť.

OREZANIE

Produkty radšej fotím s okrajom navyše, vždy sa ho v Zoner Photo Studiu môžete zbaviť pomocou nástroja Orezať (kláves C). Okraj zabezpečuje rezervu v prípade, že sa napríklad objektív na statíve (alebo v rukách) pootočil a treba snímku korigovať. Rovnako je okraj výhodný, ak výrobok nie je celkom v strede – stačí orezať a netreba domaľovávať pozadie na druhú stranu.

Pôvodné veľké okraje orežeme podľa potreby

Vyváženie bielej

Pozor na automatické vyváženie bielej vo fotoaparáte. Ak ste túto funkciu mali zapnutú, pravdepodobne bude každá snímka vyvážená zľahka inak. No pri fotení do RAW máme neskôr možnosť v module RAW túto hodnotu opraviť, či už číselným zadaním do poľa Teplota bielej, alebo pomocou kvapkadla umiestneného blízko. Táto hodnota musí byť pri všetkých fotografiách rovnaká.
Príliš silné alebo príliš slabé svetlo
Občas sa „podarí“ objekt presvetliť ako na nasledujúcom obrázku.

Prisilné svetlo

Nemusí to byť vždy len chyba svetla, ale aj toho, že objektív alebo snímač množstvo svetla skrátka nezvládol (lepší objektív by to možno zvládol). Každopádne aj tu je riešenie pomocou funkcie rýchlych úprav (Q). Nie je vhodné použiť v Editore posuvníky expozície alebo svetla, pretože tie zároveň stmavia aj biele pozadie do sivého, čo nechceme. Oveľa lepšie je posunúť Čierny bod alebo využiť Krivky (Shift + C). Oboje zvyčajne zvýši aj sýtosť, ktorú musíme zase ľahko znížiť zodpovedajúcim posuvníkom.

Ak chceme čisto biele pozadie (napr. aby snímka lepšie pasovala na webovú stránku), pomocníkom je, naopak, posuvník Biely bod alebo opačná strana kriviek. Tu je použitá krivka s dvoma pridanými bodmi, ktorá zaisťuje, že zatiaľ čo pozadie a svetlé časti fotografie sa zosvetlia, tmavšie tiene už menej.

Rozmazanie pozadia

V prípade papierového pozadia, ktoré nemá byť úplne biele, sa objavujú fľaky pre zvlnenie podkladu alebo vnem produktu ruší sama štruktúra papiera. Potom pomáha len rozmazanie pozadia.

Klony a retuše

Na prachové smietky a podobné nedokonalosti sú nevyhnutné nástroje Klonovacia pečiatka (S) a Retušovací štetec (J). Tu záleží čisto na vašej trpezlivosti a na tom, čo všetko vám bude prekážať. Možno v priebehu niekoľkých málo sekúnd opraviť pár zaprášených miest alebo sa úpravou zaoberať oveľa dlhší čas a opravovať rozsiahle chyby ako na ďalších fotkách:

Ďalej už podľa chuti

Aby ste dosiahli požadovanývzhľad, ostávajú už len štandardné úpravy, ako sú jas a kontrast. Tieto postupy už sú individuálne a záleží aj na produkte a štýle fotenia. Pomocou panela rýchlych úprav v Zoner Photo Studiu by ste ich mali hravo zvládnuť. Každopádne vám prajem, nech opísaných úprav pri fotení potrebujete čo najmenej.

www.milujemefotografii.cz

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Ako na to

CES 2017: Lenovo predstavilo nové notebooky ThinkPad X1, Miix 720 a prvý smartfón s podporou Tango - Lenovo Phab 2

03.01.2017 00:09

Lenovo odštartovala ďalší ročník veľtrhu s celou škálou nových produktov. Nová generácia produktov radu ThinkPad X1 Carbon 2017 je najľahším 14-palcovým biznis notebookom, ktorý váži len 1,14kg a obsa ...

Ako na to

Tipy a triky: Ako správne poskytovať IT pomoc a ako o ňu správne žiadať?

14.12.2016 09:40

Či už ste pokročilý používateľ počítača, ktorý často poskytuje IT pomoc známym a rodine, alebo ste to vy, kto o takúto pomoc zvyčajne žiada, ľahko sa stanete nechcenou príčinou frustrácie a obrovskej ...

Ako na to

Tipy a triky: Ako diagnostikovať a opravovať neúspešné upgrady Windows 10

14.12.2016 09:37

Microsoft prešiel s Windows 10 do celkom novej éry vývoja. Namiesto samostatných verzií Windows, vydávaných zvyčajne s odstupom dvoch až piatich rokov (XP, Vista, 7 a podobne), začal svoj systém vyvíj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá