Image
14.11.2012 0 Comments

Ako na to: Predlžujeme výdrž smartfónu na batériu

titulka_3.jpg Všetci to dobre poznáme. Inteligentné telefóny nám síce ponúkajú množstvo funkcií a predstavujú plnohodnotného spoločníka na cesty, majú však jeden základný problém. Je ním životnosť batérie. Telefóny obyčajne na jedno nabitie vydržia jeden až dva dni v bežnej prevádzke. Pokiaľ sa však chystáte na dovolenku alebo na dlhodobý výlet do prírody, prístup k elektrickej energii môže byť komplikovaný. A ak vám telefón nefunguje, ste stratení.

Pokiaľ sa stratíte doslova, napr. v lese, telefóny dnes v kombinácii s vhodnou aplikáciou predstavujú plnohodnotnú navigáciu GPS. Vždy môžete takisto zatelefonovať a privolať si pomoc - funkcionalita inteligentných telefónov umožňuje tento problém riešiť. Vždy je však predpokladom fungujúci telefón, a ak ste v teréne neustále niekoľko dní, práve to môže byť problém. Tento prípad sme zvolili na ilustráciu a v reálnom živote môže nastať viacero situácií, keď potrebujete dlhodobo udržať svoj telefón pri živote.

Vo všeobecnosti máte dve možnosti. Krátkodobo dokážete predĺžiť životnosť batérie vypnutím nepotrebných funkcií telefónu. V prípade dlhodobejšej prevádzky však budete potrebovať externý akumulátor. K dispozícii je viacero produktov - okrem oficiálnych zariadení sa v predaji nachádza aj neoficiálne príslušenstvo. Hoci sú batérie v princípe totožné, zvyčajne sa líšia najmä kapacitou a niektorými ďalšími parametrami. Okrem klasických batérií môžete nájsť v predaji aj ďalšie zaujímavé príslušenstvo, napr. ochranné obaly s integrovanou batériou, prípadne solárne akumulátory. Existujú aj produkty, ktoré tieto riešenia kombinujú - napr. zadný ochranný obal na iPad so zabudovaným solárnym panelom. V tomto prípade však už ide o kategóriu príslušenstva, ktoré bežne nekúpite v kamennom obchode, pomôcť môžu špecializované predajne alebo internetové obchody vrátane zahraničných.

Tipy a triky na batériu

tipy.jpg
Vhodným zaobchádzaním s telefónom si môžete predĺžiť výdrž batérie o niekoľko hodín, v niektorých prípadoch dokonca aj o deň

Inteligentné telefóny dokážu robiť množstvo vecí, ale všetky procesy a každá zapnutá funkcia spotrebúvajú batériu. Neustále pripojenie do internetu, automatická synchronizácia dát, silný jas displeja, využívanie senzorov GPS a lokalizačných služieb, počúvanie hudby, widgety - to všetko sa podpisuje pod relatívne krátku výdrž batérií moderných smarfónov. Mnohé služby a funkcie však aktívne nevyužívate, prípadne nemusia byť stále zapnuté.

Výdrž batérie a spotrebu niektorých komponentov sme merali na telefóne HTC Desire C, čo je typický zástupca cenovo dostupných telefónov. Spotreba energie je však v prípade ostatných telefónov veľmi podobná.


Režim v lietadle

Najjednoduchší spôsob, ako šetriť výdrž batérie, je vypnúť telefón kompletne. V niektorých prípadoch si to však nemôžete dovoliť, lebo potrebujete využívať jeho funkcie. No ak nechcete telefonovať alebo používať mobilný internet, jednoducho si môžete predĺžiť životnosť aktiváciou letového režimu. Naďalej sa môžete do internetu pripájať pomocou Wi-Fi a využívať aplikácie a ďalšie funkcie. V tomto prípade sa vám však nikto nedovolá, takže pokiaľ potrebujete byť dostupný, letový režim neaktivujte. Režim v lietadle takisto odporúčame použiť v miestach, kde je signál slabý alebo nestály a telefón sa jednostaj pokúša vyhľadať mobilnú sieť a pripojiť sa do nej.

Mobilné dáta

data.png
Mobilné dáta v kombinácii s automatickou synchronizáciou značne spotrebúvajú energiu - ak internet nepotrebujete, vypnite dátový prenos

Alternatívu k letovému režimu predstavuje vypnutie mobilných dát. Hoci môžete ich využitie obmedziť pomocou vypnutia synchronizácie, najefektívnejšie budete šetriť batériu, ak ich kompletne deaktivujete. Niektoré aplikácie totiž využívajú internet aj na pozadí. Vypnutie mobilných dát vám pomôže predĺžiť výdrž telefónu o niekoľko hodín. Ak máte k dispozícii sieť Wi-Fi, pripájajte sa do internetu pomocou nej. Wi-Fi má menšiu spotrebu ako mobilný internet a disponuje lepšími prenosovými rýchlosťami. Niektoré telefóny automaticky vypnú mobilný internet pri pripojení do Wi-Fi, v opačnom prípade odporúčame mobilné dáta vypnúť ručne. Aktívne mobilné dáta mali počas testovaných dátových prenosov (sťahovanie aplikácie, prehliadanie internetu) spotrebu približne 576 mW.

Výdrž batérie si môžete predĺžiť aj prepnutím telefónu z režimu 3G do 2G (GSM). Androidové telefóny podporujú aj tzv. duálny režim, ktorý zabezpečuje automatické prepínanie medzi jednotlivými režimami, no negatívne ovplyvňuje výdrž batérie.

GPS

Zapnuté senzory GPS spotrebu batérie nezvyšujú, pokiaľ nie je aktívna aplikácia, ktorá ich využíva. V prípade Google máp a ostatných aplikácií, kde sú senzory GPS aktívne, je ich spotreba značná. V rámci testovania senzorov na telefóne HTC Desire C bola ich spotreba v aktívnom stave približne 450 mW. Na porovnanie, displej s bežným nastavením jasu má v prípade tohto telefónu spotrebu 538 mW. Je zrejmé, že ak chcete využívať navigáciu GPS, aplikácie sa bez zapnutých senzorov GPS nezaobídu. V prípade aplikácie Google Maps sa však možno navigovať aj pri vypnutých senzoroch GPS. Vtedy aplikácia určí polohu pomocou mobilnej siete, prípadne okolitých bodov Wi-Fi. Spotreba je oproti aktívnym senzorom GPS nižšia. V prípade zariadení s iOS odporúčame vypnúť aj lokalizačné služby. Tie môžete zapnúť alebo vypnúť cez položku Všeobecné nastavenia.

Aplikácie a widgety

Aplikácie aj widgety spotrebúvajú energiu, pretože zaťažujú procesor. V prípade aplikácií môže spotrebu zvyšovať pripojenie do internetu, najmä ak ide o aplikácie, ktoré obsahujú reklamu. Pokiaľ sa dá, sťahujte si aplikácie bez reklamy, prípadne ich používajte v off-line režime. Widgety sú síce občas užitočné pomôcky, no podobne ako aplikácie zaťažujú procesor a v niektorých prípadoch využívajú pripojenie do internetu - automaticky aktualizované widgety sociálnych sietí, e-mailu atď. Životnosť batérie si môžete predĺžiť znížením záťaže procesora. Okrem widgetov odporúčame používať statické grafické prvky. Aktívne pozadie a animácie vám výdrž telefónu skracujú. Keďže mobilné operačné systémy podporujú multitasking, aplikácie, ktoré bežia na pozadí, takisto spotrebúvajú energiu. Ak aplikáciu už nepotrebujete využívať, vypnite ju úplne, napr. cez správcu aplikácií. Pravidlo, že treba vypnúť všetko, čo nepotrebujete, sa teda týka aj Wi-Fi, GPS, Bluetoothu, mobilných dát, rôznych efektov.

Displej

displej.png
Displej spotrebúva najviac energie - vhodným nastavením jasu môžete znížiť celkovú spotrebu až o 50 %

Obrazovka telefónu je samostatná kapitola. V prípade testovaného modelu mal displej s nastavením maximálneho jasu spotrebu 665 mW, po minimalizovaní jasu sa znížila na 350 mW. Displej zároveň predstavuje komponent, ktorý spotrebúva batériu najviac, najmä ak pravidelne telefón kontrolujete. Správne nastavenie jasu teda nepodceňujte, môže vám dramaticky predĺžiť výdrž na batériu.


Ďalšie drobnosti

Výdrž batérie ovplyvňujú aj ďalšie funkcie - telefón spotrebuje viac energie, keď okrem vyzváňania aj vibruje, vibrácie si teda vypnite. Prehrávanie hudby aj sledovanie filmov zaťažuje procesor, v prípade filmov aj displej. Takisto fotenie, nahrávanie videa, všetky tieto aktivity vám telefón pomerne rýchlo vybijú. Niekedy sa však bez týchto funkcií nezaobídete, vtedy treba mať v zálohe externú batériu. Najmä pokiaľ chcete inteligentný telefón využívať aj vo funkcii fotoaparátu, je výhodnejšie so sebou nosiť telefón a malú externú batériu, ako dve ďalšie zariadenia.

Prehľad externých batérií

Ponuka externých batérií je rôznorodá. Už v predošlých vydaniach PC REVUE sme vám niektoré riešenia predstavili v rámci noviniek, teraz sa pozrieme na štvoricu ďalších akumulátorov. Okrem kategórie externých batérií sa môžete stretnúť so solárnymi nabíjačkami, prípadne nabíjačkami do auta. Pre mnohé modely telefónov sú v predaji aj náhradné batérie, ktoré v telefóne jednoducho vymeníte.

Sony Portable USB Charger

Sony.JPG

Oficiálne riešenie od spoločnosti Sony disponuje kapacitou 2000 mAh. Súčasťou balenia je kábel USB s klasickou koncovkou USB a microUSB po oboch koncoch kábla. S rozmermi 123 × 27 × 28 mm ide o najväčší akumulátor v rámci testu. Funkcionalita je klasická, kábel využijete na nabitie akumulátora, ako aj na následné nabíjanie telefónu z externej batérie. Z hľadiska výstupného prúdu ide o najvýkonnejší akumulátor, ktorý disponuje výstupom 1 A. Vďaka tomu táto batéria dokázala ako jediná z testovaných modelov nabíjať aj iPad.

Cena: 20 EUR
Zapožičal: SONY

Nokia Charger DC-16

Nokia.jpg

Rozmerovo (120 × 24 × 24 mm) a tvarom veľmi podobný akumulátor od spoločnosti Nokia je prakticky porovnateľný s modelom Sony Portable USB Charger. Kapacita je 2200 mAh, výstupný prúd 950 mA. Udávanú kapacitu treba brať ako orientačnú, hoci by mal byť akumulátor schopný nabiť testovaný telefón s kapacitou 1200 mAh takmer dvakrát, reálne nám externá batéria poskytla približne 1800 mAh. Akumulátor takisto môžete pripojiť k telefónu z jednej strany a k zdroju energie z druhej strany a spoločne nabíjať obe zariadenia - ako prvá sa však nabije externá batéria.

Cena: 24,99 EUR
Zapožičal: Nokia

Goobay USB Powerbank

Goobay.jpg

Goobay USB Powerbank je rozmerovo veľmi malý akumulátor. Rozmery 64 × 30 × 18 mm sa podpísali na nižšej kapacite oproti ostatným modelom. Powerbank disponuje kapacitou 1000 mAh a výstupným prúdom 750 mA. Toto riešenie vám teda prevažnú väčšinu telefónov nedokáže nabiť z nuly na plnú kapacitu batérie. Výhodné je však množstvo konektorov, ktoré sú súčasťou balenia. Vďaka tomu môžete akumulátorom dobíjať zariadenia s portom microUSB, miniUSB a podporované sú aj staršie napájacie konektory. V predaji je aj model akumulátora s kapacitou 2000 a 5200 mAh.

Cena: 26,70 EUR
Zapožičal: PC Business

Value Universal Mobile Battery Pack

Value1.jpg

Ďalšie univerzálne riešenie, ktoré v základnom balení obsahuje viacero konektorov - nechýba miniUSB a microUSB. S rozmermi 80 × 40 × 24 mm ponúka akumulátor kapacitu 2200 mAh a výstupný prúd 700 mA. Podobne ako ostatné modely aj táto batéria obsahuje LED diódy, ktoré informujú o jej stave, ten v tomto prípade možno zobraziť aj pomocou dedikovaného tlačidla. Plné nabitie batérie trvá približne 5 hodín.

Cena: 24,62 EUR
Zapožičal: PC Business

Záver

Kombinácia uvedených tipov a predstaveného príslušenstva efektívne predĺži prevádzku telefónu aj dvojnásobne. Vhodné zaobchádzanie s telefónom dokáže samo osebe predĺžiť životnosť zariadenia o 50 %. Externé batérie majú mnohokrát väčšiu kapacitu ako akumulátor v telefóne. V závislosti od modelu telefónu tak môžete šetrením batérie spolu s jedným záložným externým akumulátorom dosiahnuť prevádzku smartfónu po dobu 3 až 6 dní podľa toho, ako intenzívne a akým spôsobom budete zariadenie využívať.


Užitočné aplikácie

Predĺžiť výdrž batérie vám môžu pomôcť aj vhodné aplikácie. Majiteľom telefónov s Androidom odporúčame aplikáciu JuiceDefender. Tá umožňuje aktiváciu niekoľkých režimov, k dispozícii je aj možnosť vytvorenia si vlastného profilu. Aj v rámci základného nastavenia je však aplikácia výborne navrhnutá tak, aby minimalizovala spotrebu - napr. automatickým vypnutím mobilného internetu v režime spánku.

QR_juice.png

V prípade zariadení s iOS odporúčame aplikáciu Battery Life Pro. Ide o užitočnú monitorovaciu utilitu, ktorá poskytuje podrobné informácie o spotrebe batérie, ako aj ďalšie funkcie. Potešia aj rady, ako sa správne starať o batériu v snahe maximalizovať jej životnosť.

QR_batterylife.pngNechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá