Image
15.1.2016 0 Comments

Ako na to: Aj tovar z e-shopu môžete reklamovať

Aj na internete má pri reklamovaní tovaru predajca povinnosť do 30 dní sťažnosť vybaviť - buď zabezpečiť dôstojnú nápravu problematickej veci, alebo vašu reklamáciu v celom rozsahu zamietnuť. Pri reklamáciách vecí zakúpených on-line ich zasielate späť tam, kde ste si ich kúpili. Reklamačná doba začína plynúť od chvíle, keď predajca reklamovaný tovar prevezme od dopravcu. Treba si dávať pozor na to, že reklamácia sa nevzťahuje napríklad na tovar vyrábaný na objednávku, tlačoviny, filmy (i DVD) či potraviny podliehajúce rýchlemu kazeniu.

Spotrebiteľská pätnástka - pár rád o reklamáciách:

 1. Reklamovaný tovar poriadne zabaľte a priložte k nemu sprievodný list s odôvodnením, kontaktnými údajmi a dokladom o zaplatení či záručným listom.
 2. Záručná doba začína plynúť okamihom prevzatia tovaru od dopravcu. Jej štandardná dĺžka je 24 mesiacov, môže však byť aj dlhšia.
 3. V prípade reklamácie skúste kontaktovať aj priamo e-shop, môžu vám poradiť, ako najlepšie pristúpiť k vašej žiadosti.
 4. Dobrá správa pre lenivých - tovar môžete vrátiť v každej pobočke e-shopu.
 5. Pôvodný obal ani škatuľu nepotrebujete, obal nie je súčasťou tovaru. Táto podmienka platí len v prípade, že obal je neoddeliteľnou súčasťou produktu alebo je bez obalu nepredajný.
 6. Vždy trvajte na písomnom potvrdení o reklamácii, kde bude uvedená chyba a presne opísaná požadovaná náprava - oprava, výmena, uplatnenie zľavy alebo odstúpenie od zmluvy (vrátenie peňazí).
 7. Účtenku nepotrebujete, ak viete kúpu výrobku dokázať iným spôsobom, napríklad výpisom z účtu, v krajnom prípade čestným vyhlásením. S účtenkou si však môžete byť istí, že proces prebehne jednoduchšie.
 8. Reklamáciu musí obchodník vyriešiť do 30 dní.
 9. Keď tovar odošlete s doručenkou, dostanete presnú informáciu o tom, kedy si obchodník tovar prevzal, a viete si skontrolovať 30-dňovú lehotu.
 10. Pokiaľ vám e-shop uzná reklamáciu, hradí aj poštovné, no týka sa to najnižších nevyhnutných nákladov.
 11. Tovar môžete do 14 dní vrátiť bez udania dôvodu, no náklady na dopravu platí zákazník.
 12. Aj keď ste tovar kúpili so zľavou, na vašich spotrebiteľských právach to nič nemení. Nemožno však tovar reklamovať z rovnakého dôvodu, pre ktorý bola znížená cena.
 13. Ak reklamujete trikrát rovnakú chybu, štyrikrát rôznu chybu alebo tri rôzne chyby naraz, máte nárok na vrátenie peňazí.
 14. Reklamovať nemožno chyby, ktoré vznikli bežným opotrebovaním alebo nesprávnym použitím.
 15. Reklamáciou sa nepredlžuje záručná lehota - pokiaľ vám tovar nevymenia, nezačína sa vám nová dvojročná lehota, ale pokračuje predchádzajúca.

Slováci míňajú v e-shopoch čoraz viac. Za rok 2015 minuli pri nákupoch na internete zhruba 703 miliónov eur, čo predstavuje nárast asi o 15 %. V prvom polroku vzrástol obrat e-commerce zhruba o pätinu oproti vlaňajšku. Letná sezóna tempo rastu síce spomalila, ale vianočná sezóna bola opäť silná, zákazníci minuli zhruba tretinu celkového obratu a vďaka tomu znovu obchodníci evidovali rekordný obrat e-commerce. Najsilnejším dňom celého roka 2015 bol 14. december


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Ako na to

Čo robiť keď firme chýba IT expert?

08.12.2016 10:36

IT projekty majú z hľadiska nárokov na kapacity špecialistov premenlivý charakter a v určitých fázach často treba posilniť kapacity IT oddelení externými odborníkmi. Riešením je IT ousourcing, ako fo ...

Ako na to

Ako funguje sandbox?

08.12.2016 15:36

Každá aplikácia môže pre operačný systém počítača či mobilného zariadenia predstavovať potenciálnu hrozbu, a to aj v prípade, ak neobsahuje žiadne bloky škodlivého kódu. Murphyho zákony neúprosne defi ...

Ako na to

Tipy a triky: Ako na snímku obrazovky na akomkoľvek počítači s Windows?

02.12.2016 00:13

Ak snímky obrazovky robíte často apotrebujete napríklad funkcie na posun stránok alebo snímanie zobrazenia pri vyššom rozlíšení displeja, zrejme používate nejakú špecializovanú aplikáciu. Väčšina použ ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá