Image
3.11.2014 0 Comments

Ako na to: 9 šikovných možností, ako využiť štítok NFC

Technológiu NFC (Near Field Communication) si mnohí spájajú s mobilnou peňaženkou. To je správne spojenie, ale NFC ponúka toho oveľa viac. Máte telefón s NFC a neviete, na čo by ste túto funkciu mohli využiť? Ukážeme vám to v praktickom návode, ako si zjednodušiť život a pritom naplno využiť NFC.

Budete na to potrebovať smartfón s NFC a štítok NFC (či už vo forme nálepky, alebo prívesku). Po príchode domov na jeden dotyk stíšite hlasitosť zvonenia, zapnete Wi-Fi, pripojíte sa do domácej siete a zároveň si spustíte oddychovú hudbu. Práve pri tom môžu štítky NFC uľahčiť život a my vám ukážeme, ako na to.

Štítok NFC

Štítok NFC v podobe prívesku alebo samolepky je malý programovateľný čip (pasívna pamäťová jednotka), ktorý prenesie údaj do telefónu, keď sa k nemu priblížite. Nepotrebuje žiadne napájanie, takže má teoreticky neobmedzenú životnosť. Telefón mu vďaka technológii NFC pri priblížení odovzdá bezdrôtovo malé množstvo energie, na základe ktorej sa čip NFC nabije a pošle odpoveď so svojimi dátami späť do telefónu. Do pamäťovej jednotky vnútri čipu NFC môžete nahrať príkazy, prípadne profily (súpravu príkazov) a prikázať tak telefónu, čo všetko má urobiť po priblížení sa k danému čipu.

smarttags.jpg

Štítky NFC v podobe príveskov zoženiete v cene pár eur za kus, sú prepisovateľné a ľahko ich zapíšte napr. aplikácou Trigger.

Bezplatná aplikácia pre Android

Apple technológiu NFC úplne ignoruje a zatiaľ neúspešne ponúka vlastnú alternatívu. Pre Windows Phone sa môžete skúsiť pohrať s aplikáciami NFC Interactor alebo NFC Toolkit. Tento článok však bude prevažne pre majiteľov androidových telefónov s čipom NFC. Na úvod si nainštalujte aplikáciu Trigger (v minulosti NFC Task Launcher). Stiahnete ju z Google Play v bezplatnej verzii (existuje aj platená verzia Pro, ale netreba ju). Ďalej budeme potrebovať štítky NFC. V slovenských internetových obchodoch si môžete objednať napr. prívesky od Sony (SmartTags NT3), v balení sú štyri rôznofarebné kusy a stoja približne 15 eur.

Alebo napríklad samolepky Prestigio NFC, ktorých 5 ks stojí asi 7 eur. V oboch prípadoch ide o opakovane prepisovacie, teda nie jednorazové štítky NFC. Spustite si aplikáciu Trigger. Na úvodnej poloprázdnej obrazovke stlačte v pravom hornom rohu tlačidlo + (prvý obrázok vo fotonávode) a potom ešte raz +, pričom sa dostanete do časti Setup Trigger. Trigger je voľnom preklade prepínač/spúšťač. Aplikáciu Trigger môžete nastaviť, aby spustila sled príkazov v bezplatnej verzii aplikácie pri Wi-Fi, Bluetooth a NFC. Pri platenej verzii aplikácie Pro môžete byť spúšťačom príkazov aj batéria, čas, nabíjanie, kalendár a náhlavná súprava.

Vyberte teda NFC (druhý obrázok vo fotonávode), pretože chceme, aby sa rôzne príkazy spustili pri priložení štítka NFC, teda pri aktivovaní technológie NFC. A teraz v časti Add restrictions môžete vybrať obmedzenia, keď sa dané príkazy spustia (čas, dátum). Stlačte Next a tlačidlom + teraz pre vami vybraný spúšťač (NFC v danom časovom pásme) môžete vybrať úlohu alebo viacero úloh, ktoré sa vykonajú pri priložení daného štítka NFC. Je len na vás, ktoré úlohy/akcie si vyberiete. Ďalej v článku vám ponúkneme 9 zaujímavých tipov, ako využiť štítky NFC naplno. Po výbere konkrétnej úlohy už teraz treba tento profil úloh len pomenovať a uložiť na štítok NFC. Počkajte, kým vás aplikácia vyzve na priloženie štítka NFC (tretí obrázok vo fotonávode), prikladá sa väčšinou k zadnej časti telefónu. Potom počkajte na hlásenie Tag written successfullTeraz sa úloha alebo profil zapíše na štítok NFC a aplikácia Trigger ich vykoná vždy, keď daný štítok priblížite k svojmu smartfónu.

krok1.pngkrok2.pngkrok3.png

Nainštalujte a otvorte aplikáciu Trigger. Stlačte tlačidlo + v pravej hornej časti a vyberte ako spúšťač akcií NFC. Vyberte v ďalších krokoch reštrikcie a akcie a v poslednom kroku zapíšte štítok NFC.

Trigger môže spúšťať nasledujúce úlohy: Wi-Fi, Bluetooth, hlasitosť, displej, sociálne siete, správy, médiá, navigáciu, kalendár a prácu so špeciálnymi režimami telefónov Samsung a HTC.

Čo všetko môžete so štítkom NFC robiť?

  1. Pri príchode domov - prívesok môžete mať napríklad pri dverách a pri vašom príchode domov sa zapne Wi-Fi a telefón sa pripojí do siete, vypne sa notifikácia firemných e-mailov, stíši sa zvonenie a zapne sa obľúbená hudba cez bluetoothový reproduktor.
  2. V aute - nalepte si nálepku NFC blízko miesta, kam si ukladáte telefón v aute. Pri priložení si nastavte zapnutie technológie Bluetooth a spárovanie s bluetoothovým rádiom v aute a spustenie navigácie do práce. Ak si ako navigáciu nastavíte Waze, budete mať na jeden dotyk automaticky spustenú navigáciu aj s aktuálne platnými obchádzkami a obmedzeniami.
  3. Pripojte svojho hosťa k Wi-Fi - bez toho, aby ste mu prezradili heslo. Cez miniaplikáciu NFC Wi-Fi Write zapíšte prístupové údaje k vašej Wi-Fi na prívesok/nálepku NFC, vaša návšteva potom iba priloží smartfón k štítku. Následne bude presmerovaná na Google Play na stiahnutie miniaplikácie NFC Wi-Fi Reader, vďaka ktorej si prečíta prístupové dáta k vašej sieti Wi-Fi a pripojí sa.
  4. Vytvorte si na prívesku vizitku - s ďalšou aplikáciou NFC by Moo si môžete na prívesok uložiť svoju vizitku. Prijímateľ vizitky nepotrebuje dokonca žiadnu aplikáciu, stačí mu telefón s NFC a kontakt sa mu automaticky ponúkne na uloženie do telefónu.
  5. Uložte sa do postele - jedna z úloh pre Trigger môže vyzerať aj takto: vypne zvonenie, spustí aplikáciu s obrovskými hodinami na displeji a nastaví budík. Ráno stačí priložiť telefón k tomu istému štítku a všetko sa nastaví do pôvodného stavu.
  6. Zapnite počítač na diaľku - v kombinácii s aplikáciou Tasker a Wol Wake on Lan Wan môžete cez priloženie k NFC prebudiť počítač na diaľku.
  7. Šetrite batériu - idete na stretnutie, prívesok môžete mať na kľúčoch. Priložíte ho k telefónu, vypne sa vám Wi-Fi aj Bluetooth, stíši sa zvonenie, vypne sa internetové pripojenie. Takto po prvé nebudete otravovaní počas stretnutia a po druhé ušetríte batériu. Tento istý režim môžete využiť pri ceste metrom či lietadlom.
  8. Vytvoríte hotspot - bez toho, aby ste sa dotkli displeja. Ak často cestujete vlakom či autobusom, môžete mať v batohu prívesok s nastavením funkcie hotspotu.
  9. Zapnite/vypnite osvetlenie v dome - trocha technicky zdatnejší používatelia si môžu urobiť kombináciu pre svetlá Philips ovládané na diaľku. Návod nájdete po naskenovaní QR kódu.

QR_ziarovky.png

Chcete sa s možnosťami využitia NFC pohrať? A čo tak zhasnúť svetlo na diaľku v dome? Tu nájdete návod.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Ako na to

Tipy a triky: Ako na snímku obrazovky na akomkoľvek počítači s Windows?

02.12.2016 00:13

Ak snímky obrazovky robíte často apotrebujete napríklad funkcie na posun stránok alebo snímanie zobrazenia pri vyššom rozlíšení displeja, zrejme používate nejakú špecializovanú aplikáciu. Väčšina použ ...

Ako na to 1

Tipy a triky: Ako aplikácii prednastaviť spúšťanie s administrátorskými právami?

30.11.2016 00:10

Väčšina aspoň trochu skúsenejších používateľov vie, že aj keď máte na operačnom systéme Windows vytvorený administrátorský účet, aplikácie pre bezpečnosť nefungujú vždy splnými administrátorskými práv ...

Ako na to 2

Tipy a triky: Ako vypnúť uzamykaciu obrazovku vo Windows 10?

29.11.2016 00:10

Rozčuľuje vás, že pred každým prihlásením doúčtu vášho počítača musíte prejsť uzamykacou obrazovkou? Windows 10 na tejto obrazovke ukazuje čas,dátum anejakú zaujímavú fotografiu zrôznych kútov sveta. ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá