Image
5.1.2015 0 Comments

Ako na to: 6 najčastejších omylov pri výbere tarifu v ponuke mobilných operátorov

INT_ponuka vertualnych operatorov.jpg Aj keď je výber mobilného tarifu na prvý pohľad veľmi ľahkou záležitosťou, je možné sa aj tu stretnúť s radom mýtov a faktických omylov, ktorých sa ľudia neustále dopúšťajú.

Tieto základné chyby ich pritom vo výsledku mnohokrát pripraví o vysokú finančnú čiastku, a to napriek tomu, že výberom nového tarifu plánovali peniaze naopak ušetriť. V tomto článku predstavíme 6 najčastejších mýtov, ktoré výber mobilných taríf sprevádzajú, a uvedieme ich na pravú mieru.

Omyl 1: Mobilný tarif určite preplatíte.

Rad ľudí sa domnieva, že ak ponuku operátorov dostatočne a starostlivo študovali, nemôže ich výsledná faktúra na konci zúčtovacieho obdobia prekvapiť. A napriek tomu sa tak často deje. Veľký vplyv na výslednú finančnú čiastku má totiž voľba nastavenia tarifu v oblasti volania, konkrétne potom s účtovaním 60 + 1. Takto sa označuje mód, v rámci ktorého sa prvá minúta hovoru započíta vždy celá, aj keď volajúci pretelefonuje len pár sekúnd. Napríklad pri dvoch dvadsaťsekundových hovoroch sa vám teda nezapočíta štyridsať sekúnd, ale rovno celé dve minúty. S týmto nastavením sa potom aj na prvý pohľad veľmi výhodný tarif vo výsledku predraží. Prieskumy totiž dokázali, že tarifikácia 60 + 1 zvyšuje počet prevolaných minút o desiatky percent. Túto formu účtovania pritom ponúka drvivá väčšina tuzemských mobilných taríf.

Omyl 2: Keď nebudem internet v mobile využívať, nebudem za neho platiť.

Aj keď máte dojem, že internet v mobile dozaista nevyužijete, a tým pádom ho ani nepotrebujete, váš mobilný telefón bude pravdepodobne opačného názoru. Stále populárnejšie, a teda aj rozšírenejšie chytré mobilné telefóny sú totiž na pripojenie k mobilným dátam do značnej miery závislé. K tomu, aby mohli ich majitelia využívať všetky výhody a praktické funkcie, ktoré majú v ponuke, potrebujú telefóny pravidelne sťahovať cez internet aktualizácie. To bohužiaľ bez prístupu k dátam nie je možné.
Ak ste rozhodnutí dáta nevyužívať, musíte spojenie vášho mobilu k internetu vedome zrušiť, najlepšie priamo u mobilného operátora. V opačnom prípade by vás mohlo mesačné vyúčtovanie nemilo prekvapiť.

Omyl 3: Pri zariaďovaní mobilného tarifu si dohodnem individuálnu zľavu.

Pri pátraní po najvhodnejšom možnom tarife zrejme narazíte na skúsenosti iných používateľov, ktorí si komunikáciou s operátorom cez infolinku dokázali vydobyť oveľa výhodnejšie podmienky, než ktoré boli uvedené v štandardnej tarifnej ponuke. Jedná sa o takzvané retenčné ponuky, ktoré mali operátori na linke za úlohu poskytovať zákazníkom, ktorí hrozili prechodom k inému operátorovi alebo trvali na zľave za každú cenu. Tento spôsob vzájomnej komunikácie však skončil v minulom roku, kedy vyšli tuzemskí operátori na trh s neobmedzenými tarifmi. Zľavu v hodnote niekoľko desiatok percent či výrazné navýšenie minút alebo počtu SMS správ tak už ponovom nebudete môcť využiť. Ak teda dnes chcete nájsť optimálnu ponuku bez využitia neobmedzeného tarifu, obráťte sa na overený porovnávač, ktorý ju vyhľadá vám na mieru.

Omyl 4: Neprevolané minúty využijem kedykoľvek inokedy.

Väčšina mobilných taríf od poskytovateľov telekomunikačných služieb ponúka možnosť prevodu neprevolaných minút do ďalšieho obdobia. Na prvý pohľad to pôsobí tak, že ak v jednom období prevoláte iba 10 % voľných minút, v inom vami zvolenom období budete mať zvyšných 90 % k dispozícii. Napríklad v období, o ktorom predpokladáte, že budete viac volať. Tak jednoduché to však bohužiaľ nie je. Voľné minúty sa totiž rozhodne neprevádzajú donekonečna, u väčšiny tuzemských operátorov je táto ponuka obmedzená výhradne na nasledujúce zúčtovacie obdobie. Jednoducho povedané, ak v januári našetríte voľné minúty na február a nestihnete je prevolať, v marci už ich k dispozícii mať nebudete. Prepadnú vám.

Omyl 5: Neobmedzené tarify nájdem len u najväčších operátorov.

Zavedenie takzvaných neobmedzených mobilných taríf patrilo k najdôležitejším zmenám za niekoľko posledných rokov. Tento tarifný mód totiž používateľom umožňuje pretelefonovať neobmedzené množstvo minút a napísať ľubovoľný počet SMS správ za mesiac. Neobmedzené volania alebo smskovanie do sumy 36,11 eur mesačne rozhodne neponúkajú len najväčší tuzemskí telekomunikačí hráči, ako sa stále veľa ľudí domnieva. Veľmi zaujímavé možnosti môžete totiž nájsť tiež u virtuálnych operátorov.

Omyl 6: S virtuálnymi operátormi je všetko jednoduchšie.

Na vstup virtuálnych operátorov čakal telekomunikačný trh celý rad rokov. Kto si ale myslel, že zákazníci dostanú okrem nižších cien aj výrazne jednoduchšiu a prehľadnejšiu ponuku, bude pravdepodobne prekvapený. Aj keď je celkový počet ponúkaných taríf u virtuálnych operátorov nižšia, aj v tomto prípade by ste si mali dôkladne preskúmať podmienky, za akých sú ich mobilné služby poskytované. Na prvý pohľad naozaj výhodné ceny totiž nemusia platiť pre všetkých a v akejkoľvek situácii. Často si navyše aj virtuálni operátori účtujú totožné poplatky ako najväčší hráči na trhu, teda za SIM kartu, za predčasné ukončenie spolupráce, upomienky či trebárs odblokovanie karty. Niektorí dokonca obmedzujú dĺžku hovoru na 70 minút. Aj k ponuke virtuálnych operátorov by ste preto mali pristupovať obozretne a všetko si starostlivo naštudovať.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá