Image
31.1.2014 0 Comments

Ako na to: 10 tipov a predsavzatí ako sa naozaj poriadne starať o svoju on-line bezpečnosť

ITN_Online bezpecnost.jpg V článku nájdete desať tipov, ktoré vám môžu pomôcť zachovať si na internete bezpečnosť. Vychádzajú z aktuálnych blogov SimplySecurity.

# 1. Kúpte si alebo udržujte na svojom počítači a mobilných zariadeniach bezpečnostný softvér, ktorý má pravidelné aktualizácie a ktorý ponúka viac než len antivírusovú ochranu - aj keby vám niektorý z vašich príbuzných („vševedko") tvrdil, že takýto softvér nepotrebujete.

# 2. Ak ste minulý mesiac používali v niektorom z veľkoobchodov (napr. Target) debetnú kartu, zmeňte si PIN. Ak ste používali kreditnú kartu, skontrolujte mesačné výpisy a reklamujte akékoľvek podozrivé sumy, ktoré objavíte.

# 3. Neustále kontrolujte a v prípade potreby upravujte nastavenia súkromia na Facebooku a obmedzujte počet priateľov, ktorí môžu prezerať vaše príspevky. Takisto majte stále na pamäti, že nič, čo dáte na Facebook, v skutočnosti nie je „súkromné".

# 4. Zmeňte si heslá na všetkých webových účtoch a uistite sa, že má každé aspoň desať znakov a obsahuje kombináciu veľkých a malých písmen, číslic a špeciálnych znakov.

# 5. Začnite sa v kybernetickom prostredí lepšie orientovať a používajte metódu PIE (Protection, Intuition, Education - ochrana, intuícia, vzdelávanie).

# 6. Nenechajte sa nachytať na e-maily s phishingom a scamom. Buďte podozrievaví a predpokladajte, že každá správa, ktorá sa objaví vo vašej schránke, môže byť pokusom o ukradnutie vašej identity.

# 7. Dvakrát sa rozmyslite, než kliknete na tlačidlo Odoslať alebo Vyvesiť. Keď priveľa zdieľate, môžete tým dať podnet na to, že sa na vás niekto zameria, hoc aj po rokoch. Je dobré sa zamyslieť nad tým, čo chcete zdieľať a ako by sa toho dalo zneužiť.

# 8. Keď nakupujete on-line, nikdy nepoužívajte metódu platenia, ktorá neponúka ochranu pred podvodmi. Bankové prevody a prevodné príkazy sa pri on-line nákupoch neodporúčajú, pretože len čo ich odošlete, už nemáte žiadnu možnosť získať peniaze späť.

# 9. Zamykajte svoj ​​mobilný telefón pomocou PINu alebo bezpečnostného kódu a nastavte si zámok obrazovky s časovým limitom tak, aby sa vaše zariadenie po určitej dobe nečinnosti automaticky uzamklo.

# 10. Ak máte doma deti, nerozpakujte sa obmedziť ich prístup na internet a sledovať ich on-line aktivity. Nezabudnite používať kontrolné rodičovské funkcie, ktoré by mali byť súčasťou vášho bezpečnostného softvéru.

Prajeme vám bezpečný rok 2014!


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Bezpečnosť

Aj slúchadlá vás môžu špehovať. Malvér z nich urobí mikrofón

28.11.2016 00:16

Opatrní používatelia počítačov prelepujú ich webovú kameru páskou. Iní sa obávajú sledovania pomocou mikrofónov, preto vypínajú či dokonca odstraňujú tieto audiokomponenty. No skupina izraelských výsk ...

Bezpečnosť

Generálmajor Jonathan Shaw: Kybernetickú bezpečnosť musí riešiť manažment, a nie IT oddelenie

25.11.2016 00:13

Pod názvom Judgment Day sa v Bratislave konal už 11. ročník konferencie zameranej na informačnú bezpečnosť. Na konferencii, ktorú pripravuje TEMPEST spolu so svojimi partnermi, sa každoročne stretáva ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá