SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Ako na elektronickú poštu v mobile a PC

Archív NXT
0

Elektronická pošta je obľúbený prostriedok komunikácie. Je jednoduchá na používanie, praktická a dostupná z rôznych zariadení a platforiem. Pre väčšinu používateľov, ktorí pracujú s počítačom, je e-mail samozrejmosť, bez ktorej si nevedia predstaviť každodenný život.

Komunikujte bez obmedzení

Každý používateľ využíva elektronickú poštu inak. Niekto odpovedá na súkromné a pracovné e-maily hneď, bez ohľadu na čas a zariadenie, ktoré práve používa. Iný si stanoví presné pravidlá, kedy a ako bude poštu kontrolovať a reagovať na ňu. Bez ohľadu na to, do ktorej skupiny sa radíte, elektronická pošta je pre ľudí prínos, uľahčuje množstvo situácií a ide o výborný zdroj informácií.

Poslal vám niekto adresu stretnutia? Nemusíte si ju prepisovať, v e-mailovej schránke ju nájdete. A vďaka inteligentným telefónom a tabletom môžete mať svoju elektronickú poštu stále so sebou. Bez ohľadu na tisíce aplikácií, ktoré sú dnes dostupné v Google Play a AppStore, možnosť pristupovať k e-mailom bol jeden z hlavných dôvodov, prečo inteligentné telefóny nahradili klasické mobily. Áno, aj staré telefóny umožňovali pripojenie do internetu a e-mailovú komunikáciu, ale až dotykové ovládanie a prehľadné používateľské rozhranie priniesli potrebný používateľský komfort.

Používanie elektronickej pošty v inteligentných telefónoch a tabletoch je dnes úplne bežné. Proces pridávania e-mailového konta do mobilného zariadenia je jednoduchý a zvládne ho aj úplný laik. Okrem niektorých základných informácií nepotrebujete pri tom žiadne ďalšie údaje, v niektorých prípadoch je celý proces automatizovaný.

E-mailové kontá v mobile - ako na to?

Pridávanie e-mailového konta do telefónu alebo tabletu predstavíme na príklade operačných systémov iOS a Android. V prípade Windows Phone je postup veľmi podobný.

iOS

ios.jpg

iOS priamo podporuje niekoľko základných služieb

iOS ponúka šikovného e-mailového klienta, ktorý je zabudovaný priamo v operačnom systéme. Svoje prvé konto si môžete pridať hneď po spustení aplikácie - tá vás na tento krok sama vyzve. iOS priamo podporuje služby Gmail, Yahoo, AOL alebo Outlook.com. V praxi to znamená, že v týchto prípadoch zadáte svoju e-mailovú adresu a heslo a aplikácia sa postará o zvyšok. Prvé konto máte spárované.

E-mailový klient v rámci iOS podporuje viacero rôznych e-mailových kont. Možnosť pridať účet nájdete v ponuke Nastavenia - Mail, kontakty, kalendáre - Pridať účet. Ak si chcete pridať e-mailové konto, ktoré nie je priamo podporované, vyberte možnosť V tomto prípade je proces o niečo zložitejší, okrem svojej e-mailovej adresy a hesla si musíte vybrať medzi protokolom IMAP a POP (rozdiel medzi nimi opíšeme neskôr), zadať server prichádzajúcej a odchádzajúcej pošty. Adresu servera zistíte v pomocníkovi vašej e-mailovej služby alebo vám ju poskytne administrátor/poskytovateľ služby. Prípadne môže ísť o adresu, cez ktorú sa prihlasujete do webového rozhrania e-mailového konta. Nie je to však pravidlo.

Android

android.jpg

Proces pridávania e-mailového konta je veľmi jednoduchý

V prípade operačného systému Android je situácia takmer totožná. Účet Gmail sa vám spáruje s telefónom/tabletom pri prihlásení pomocou účtu Google. Pre všetky ostatné služby je k dispozícii zabudovaná aplikácia Email. Pridanie e-mailového účtu je v tomto prípade takmer totožné s voľbou Iné v prípade systému iOS. Zadáte meno a heslo, vyberiete si protokol elektronickej pošty - aplikácia sa pokúsi automaticky vygenerovať zvyšné údaje. Server prichádzajúcej/odchádzajúcej pošty potvrdíte alebo upravíte podľa potreby a e-mailový účet je úspešne pripojený k aplikácii. Ďalšie účty si môžete rovnakým spôsobom spárovať cez ponuku Pridať účet v nastaveniach aplikácie.

Využite Gmail

gmail.PNG

Gmail môžete využiť aj ako e-mailového klienta pre iné e-mailové účty

Alternatívna možnosť k opísaným bežným spôsobom je spárovanie e-mailových kont so službou Gmail. Čo to znamená v praxi? Elektronická pošta, ktorá je odoslaná na ostatné e-mailové adresy spárované s Gmailom, sa cez protokol POP3 stiahne do vašej gmailovej schránky. Keďže Gmail umožňuje odosielať e-maily v mene spárovaných e-mailových účtov, službu môžete využívať aj v atypickej funkcii cloudového e-mailového klienta. Inak povedané, ak na počítači používate Mozillu Thunderbird a k e-mailovým účtom pristupujete cez rozhranie POP3, e-maily sa vám ukladajú v počítači.

Ak k nim chcete pristupovať z iného zariadenia, opäť si potrebujete nastaviť ďalšieho klienta. Gmail tento proces svojím spôsobom zjednodušuje - e-maily sa po spárovaní stiahnu do vašej e-mailovej schránky, ktorá je v cloude. Bez ohľadu na to, na ktorom počítači alebo mobilnom telefóne si Gmail otvoríte, všade máte prístup k vašim spárovaným e-mailovým účtom. Samozrejme, tento variant je zaujímavý iba pre používateľov, ktorí Gmail používajú ako hlavný súkromný účet a ktorým neprekáža, že sa ostatné e-maily budú ukladať v dátových centrách Googlu. Z hľadiska používania elektronickej pošty na viacerých zariadeniach však ide o pomerne pohodlný spôsob - v prípade Androidu využijete oficiálnu podporu pre Gmail, v iOS si spárujete iba účet Gmail alebo stiahnete aplikáciu od Googlu. Jednoduché, praktické a autorom článku dlhodobo využívané.

POP3 alebo IMAP?

imap_pop.jpg

IMAP alebo POP? To je otázka...

Základná otázka, ktorú si musíte zodpovedať pri nastavovaní e-mailového klienta na počítači alebo mobilnom zariadení, je, cez aký protokol bude klient (aplikácia, softvér) komunikovať s vaším e-mailovým účtom. Najčastejšie sa používajú dve základné rozhrania - POP a IMAP.

POP3

POP3 ponúka základnú funkcionalitu. Klient sa pripojí na server, zistí, či sa na ňom nachádza nová doručená pošta alebo či sa na zariadení nachádza nová pošta, ktorú treba odoslať. Prebehne obojsmerná komunikácia, stiahne, resp. odošle sa nová pošta a komunikácia sa uzavrie. Protokol POP3 je preto ideálny v prípadoch, keď máte obmedzené internetové pripojenie. V off-line režime si môžete prečítať doručenú poštu (tá sa kompletne stiahne), prípadne odpísať na nové správy. Keď sa následne pripojíte do internetu, napísané správy sa odošlú a opäť sa skontroluje prípadná doručená pošta. Samozrejme, ak je používateľ pripojený do internetu neustále, napísané správy sa odošlú hneď.

Výhody, resp. nevýhody tohto protokolu ocenia používatelia subjektívne. POP3 umožňuje stiahnuť správy do zariadenia, pričom sa kópia nechá uložená na serveri (možno nastaviť, že sa má zmazať). Správy sa takýmto spôsobom môžu stiahnuť do viacerých zariadení, v každom z nich však pracujete s lokálnou kópiou e-mailu. Hoci sa v rámci nastavení jednotlivých klientov dá prispôsobiť, kedy sa má e-mail odstrániť aj zo servera, nejde o veľmi pohodlné riešenie. Jednoducho povedané, synchronizácia naprieč zariadeniami neprebieha tak, ako by sme chceli. Ak pracujete s kontom na jednom zariadení, nebude vám to výraznejšie prekážať.

IMAP

Ak pristupujete k e-mailovej schránke z viacerých rozličných zariadení, oceníte možnosti protokolu IMAP. Na rozdiel od protokolu POP3, ktorý je k serveru pripojený iba počas sťahovania/odosielania správ, IMAP sa od servera neodpája, ak používateľ pracuje s e-mailovým kontom. IMAP zároveň lepšie zvláda simultánne pripojenie viacerých zariadení k e-mailovému kontu.

Čo to znamená v praxi? V závislosti od nastavení sa vám stiahnu e-maily z vášho konta do zariadenia buď celé, alebo iba hlavičky správ (zvyšok sa stiahne dodatočne na požiadanie). Hoci používateľ pracuje s lokálnymi kópiami, tie sú z pohľadu protokolu považované za dočasné kópie. Nech vykonáte akúkoľvek aktivitu, tá sa automaticky prejaví aj na serveri. Prečítate e-mail alebo ho vymažete? Táto zmena sa prejaví aj na serveri, čo je obrovská výhoda oproti protokolu POP3 a oceníte ju, ak používate viacero zariadení. V prípade tohto rozhrania sa vám e-mailové konto automaticky synchronizuje neustále, pokiaľ je vaše zariadenie pripojené do internetu.

Hoci väčšina e-mailových služieb podporuje POP3 aj IMAP, môžete sa stretnúť aj s takými, ktoré podporujú iba POP3. Naše odporúčanie je však zrejmé - ak služba podporuje IMAP, komunikujte s ňou cez toto rozhranie. Je to oveľa pohodlnejšie, najmä v dnešnej dobe, keď sa k elektronickej pošte pripájame aj cez tablety a telefóny. No ak potrebujete off-line prístup k e-mailom, treba si ho nastaviť v rámci e-mailového klienta.

imap.jpg

(Ne)Chcete si archivovať e-mail na telefóne? Môžete si to nastaviť.

Užitočné aplikácie

Na záver spomeňme ešte niekoľko užitočných mobilných aplikácií. Tie v porovnaní so zabudovaným klientom ponúkajú pridanú funkcionalitu a pohodlnejšiu správu e-mailov.

Mailbox

mailbox.jpg

Nemáte čas reagovať na nový e-mail? Povedzte si, kedy čas budete mať.

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg Mailbox je nadstavba pre službu Gmail. Aplikácia je dostupná pre operačný systém iOS a jej hlavný prínos spočíva v jednoduchom ovládaní a motivovaní používateľa k tomu, aby mal prázdnu schránku doručených správ. Keďže množstvo používateľov kontroluje novo doručené e-maily aj cez mobilné zariadenia, časom sa takýmto spôsobom môže vytvoriť v e-mailovej schránke chaos a záplava správ, ktoré treba opätovne pretriediť.

Mailbox sa drží jednoduchej filozofie - e-mail stačí otvoriť iba raz. Ak je správa nepodstatná, zmažte ju. Ak obsahuje dôležité informácie, archivujte ju. Ak je dôležitá a potrebujete na ňu reagovať neskôr, nechajte Mailbox, aby vám ju pripomenul v čase, ktorý si určite vy. Ak budete tieto pravidlá dodržiavať (a Mailbox sa to pomerne úspešne snaží dosiahnuť), potom pri upratovaní e-mailovej schránky trávite oveľa menej času. Používateľom Gmailu odporúčame.

mailbox_qr.png

Gmail

Táto aplikácia je zabudovaná priamo v operačnom systéme Android, majitelia iPhonov si ju môžu stiahnuť z AppStoru. Ak používate Gmail, možno oceníte klasické používateľské rozhranie a rozdelenie pošty do jednotlivých kategórií.

gmail_qr.png

K-9 Mail

Aplikáciu ocenia používatelia systému Android. Ide o alternatívu k zabudovanej aplikácii Email. K-9 Mail sa považuje za jedného z najlepších e-mailových klientov pre Android.

k9_qr.png

Verdikt PC REVUE

Elektronickú poštu môžete používať pomerne efektívne aj na mobilných zariadeniach. Ak využívate protokol IMAP, potom sa vaše e-maily synchronizujú automaticky naprieč viacerými zariadeniami. Protokol POP3 má svoje výhody, nie je však ideálny pre moderný spôsob interakcie s elektronickou poštou, keď používatelia využívajú minimálne dve a viac zariadení. Alternatívne si môžete spárovať všetky schránky pod Gmail a pristupovať k elektronickej pošte cez jedno používateľské konto z hocakého webového prehliadača alebo cez oficiálnu aplikáciu Gmail. Aby bolo manažovanie elektronickej pošty cez mobilné zariadenia efektívnejšie, v AppStore a Google Play môžete nájsť niekoľko užitočných aplikácií. My odporúčame Mailbox pre používateľov zariadení s iOS a K-9 Mail pre majiteľov Androidov.

Akých poštových klientov používať na PC?

Okrem Outlooku existuje viacero e-mailových klientov, ktoré sú určené pre operačný systém Windows. Aplikácie sú dostupné zadarmo.

thunderbird_qr.png

Mozilla Thunderbird

opera_qr.png

Opera Mail

lviemail_qr.png

Windows Live Mail

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať