Image
31.7.2014 0 Comments

Ako je to s údajnými zadnými vrátkami v softvéri Microsoftu?

INT_softver Microsoftu.jpg Scott Charney, jeden z najvyšších predstaviteľov bezpečnostného oddelenia Microsoftu, pred niekoľkými dňami vyhlásil, že vláda nikdy nepožiadala spoločnosť o inštalovanie zadných vrátok do jej produktov.

Dokumenty zverejnené Edwardom Snowdenom však naznačujú, že Microsoft i ďalšie veľké firmy mohli implementovať zadné vrátka do svojho softvéru a služieb. Konkrétne Microsoft vraj úzko spolupracoval s americkou vládou pri získavaní obsahu komunikácie zákazníkov. V tejto súvislosti sa nedávno objavila zaujímavá informácia.

Francúzsky tím profesionálnych hľadačov chýb v softvéri VUPEN informoval o tom, že v prehliadači Internet Explorer objavil 12. februára 2011 kritickú zraniteľnosť CVE-2014-2777, ktorú Microsoft opravil až v júni tohto roka. Exploity sú každodenným chlebom firiem zaoberajúcich sa penetračným testovaním a hľadaním chýb v softvéri, tie však objavené zraniteľnosti držia pod pokrývkou. VUPEN chybu odhalil až na hackerskej súťaži Pwn2Own, ktorá sa konala v marci tohto roka. Microsoft ju potom opravil 17. júna.

Chyba sa týkala verzií IE 8 až 11 a umožňovala vzdialenému útočníkovi obísť chránený režim sandboxu. Útočník tak mohol napríklad nainštalovať zadné vrátka do systému bez vedomia používateľa. Stačilo, aby používateľ navštívil nebezpečnú stránku alebo spustil pripravený súbor .exe.

VUPEN sa špecializuje na hľadanie zero-day zraniteľností v softvéri popredných výrobcov (Adobe Reader, Internet Explorer, Mozilla Firefox, Adobe Flash, Google Chrome a pod.) s cieľom predať ich tomu, kto ponúkne najviac. Zvyčajne sú jeho zákazníkmi orgány činné v trestnom konaní, vlády a spravodajské služby, prípadne iniciatíva HP ZDI (Zero Day Initiative).

Microsoft ukrýval aj ďalšiu zero-day zraniteľnosť v Internet Exploreri 8 od októbra 2013, ktorá umožňovala vzdialenému útočníkovi spustiť ľubovoľný kód pomocou chyby v CMarkup objects.

Vynára sa teda otázka, či Microsoft ukryl tieto zraniteľnosti vo svojom prehliadači zámerne alebo mu tak málo záleží na bezpečnosti používateľov, že jeho bezpečnostný tím počas troch rokov neodhalil kritickú chybu.

Zdroj: theregister.co.uk
thehackernews.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Produkty

Huawei predstavilo výkonnú čipovú súpravu Kirin 960, ktorá je výkonnejšia ako A10 Fusion v iPhone 7

24.10.2016 00:10

Čínska spoločnosť Huawei v týchto dňoch predstavila svoju novú high-end čipovú súpravu HiSilicon Kirin 960. Tá bude zrejme základom nového smartfónu, ktorý by mal byť podľa kolujúcich zvestí uvedený v ...

Produkty 1

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá