Image
4.3.2013 0 Comments

Ako je to s tými hrozbami pre platformu Mac?

Mac.jpg Často počujem od svojich priateľov i od novinárov (neraz v jednej a tej istej osobe) dookola: „Na Mac nepotrebujem antivírus, veď na Mac vírusy nie sú." Hoci je fakt, že pri nezodpovednom správaní a praktikách sociálneho inžinierstva vám ani antivírus nepomôže, aj na Mac existuje malvér. Prieskum amerického časopisu Macworld ukázal, že 57,5 % používateľov počítačov Mac nepoužíva nijakú antivírusovú ochranu. Je to múdre rozhodnutie?

Pri príležitosti spustenia našich nových produktov pre Mac výskumníci ESETu tiež prezentovali niekoľko údajov, ako to vlastne s hrozbami pre váš strieborný notebook s odhryznutým jabĺčkom vlastne je. Veľa ľudí napríklad tvrdí, že platforma Mac sa jednoducho infikovať nemôže. To je, ale aj nie je pravda. V každom prípade na Mac nefungujú vírusy z PC, a preto sa nimi ani nemôže infikovať. No môže byť ich nosičom a šíriť ich ďalej. To je znepokojujúce zistenie najmä pre firmy, ktoré majú v sieti pripojené aj PC aj počítače Mac. No aj tí, ktorí využívajú iba platformu Mac, by mali byť obozretní. Kyberkriminálnici už píšu škodlivý kód zacielený aj na Mac, hoci ho je výrazne menej ako na platformu Windows. Ako hovorí výskumník ESETu Stephen Cobb: „Zločincov v zásade váš Mac vôbec nezaujíma z dôvodu, že je práve Mac. Je to zasiahnutý počítač, na ktorý hackeri nainštalovali svoj škodlivý softvér bez vášho povolenia, a formy zneužitia sú rôzne. Jednoducho a jasne, zločinci budú z vášho infikovaného počítača pripojeného k internetu profitovať bez ohľadu na to, či ide o Mac alebo PC."

No už sa stalo aj to, že kyberkriminálnikov zaujímalo priamo to, že máte Mac. Chceli sledovať aktivity ľudí využívajúcich práve túto platformu. Bol to napríklad prípad malvéru OS X Lamadai či Dockster OS X. Ani jeden operačný systém nie je stopercentne bezpečný. A ako všetci vieme, nemusíte mať v počítači celú vzorku infekcií, bolenie hlavy môže spôsobiť aj jedna. Aj platformu Mac už zasiahli vlny útokov - napríklad počas šírenia trójskeho koňa Flashback v apríli 2012. V posledných rokoch ESET zaznamenal nárast výskytu malvéru na Mac, vznikajú stále nové rodiny škodlivých programov. Áno, čísla sú neporovnateľne nižšie než pri Windows, ale určite stoja za pozornosť.

Článok vznikol v spolupráci s firmou ESET.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá