Image
14.4.2016 0 Comments

Ako hrajú repráky smartfónov? iPhone 6s Plus. vs. Samsung Galaxy S6 vs LG G5 vs. Sony Xperia M5 vs Huawei P9 Plus

Na uvedení nových telefónov Huawei v Londýne bolo prezentované porovnanie frekvenčných charakteristík Huawei P9 Plus a iPhonu 6s Plus. Porovnanie nás zaujalo a boli sme zvedaví, ako sú na tom ostatné telefóny.

Keď sa na prezentované pozrie audiofil z diaľky, poteší ho, že značná časť charakteristiky P9 Plus je prakticky rovná, ale pri pohľade na logaritmickú stupnicu frekvencií na osi X a marketingové označenie High Fidelity Sound sa len pousmeje, pretože tento pojem evokuje vyrovnanú frekvenčnú charakteristiku v rozsahu minimálne 50 Hz až 20 kHz, lepšie reproduktorové sústavy zvládnu nižšie frekvencie. To je však reč o reproduktoroch s objemom ozvučnice niekoľko desiatok litrov. Reproduktory mobilných telefónov majú k dispozícii objem niekoľko málo kubických milimetrov, takže fyzika nepustí a ich frekvenčná charakteristika v oblasti nižších frekvencií začína výrazne klesať už na hranici 1000 Hz.  

Richard Yu, CEO Huawei Consumer Business Group, prezentoval porovnanie frekvenčných charakteristík Huawei P9 Plus a iPhone 6s Plus

Zmerali sme frekvenčné charakteristiky telefónov, ktoré sme mali k dispozícii v redakcii: Huawei P8 a P9, LG G5, Samsung Galaxy S6 a Sony Xperia M5.

Huawei P9: Frekvenčná charakteristika síce v oblasti 1000 Hz až 10 000 Hz kolíše viac než na prezentovanom grafe P9 Plus, ale výrazne začína klesať až pri 500 Hz. Subjektívne vnímaný zvuk je vynikajúci.

Huawei P8: Zahrá síce „basy“ až do 150 Hz, síce s útlmom takmer 20 dB, ale aspoň nejako, no pokles nižších stredných tónov nad 6 dB sa začína už na 1500 Hz. Subjektívny dojem je trochu horší ako pri P9.

LG G5: Frekvenčná charakteristika na prvý pohľad prezrádza, že LG sa snažil o jej vyrovnanie ekvalizérom, samozrejme, v rámci fyzikálnych možností. Je rozumné, že frekvencie pod 1 kHz sa už ekvalizér nesnaží zdvihnúť, pretože dôsledkom by bolo skreslenie signálu. Subjektívny dojem je veľmi dobrý.

Samsung Galaxy S6: Aj tu je pozorovateľná snaha o vyrovnanie frekvenčnej charakteristiky v intervale 1000 Hz až 10 kHz. V porovnaní s G5 tento telefón lepšie zahrá nižšie stredné tóny.

Sony Xperia M5: Frekvenčná charakteristika prezrádza, že aj telefón strednej triedy môže mať dobrý zvuk zo vstavaných reproduktorov. Znova je viditeľná snaha o vyrovnanie časti frekvenčnej charakteristiky.

Ako sme merali? Použili sme merací mikrofón ECM 8000 od firmy Behringer, ktorý má v celom rozsahu meraných frekvencií čiže 20 Hz až 20 kHz lineárnu frekvenčnú charakteristiku, profesionálny mikrofónový predzosilňovač a úroveň signálu sme merali osciloskopom, aby sme sa zároveň mohli presvedčiť, že nie je skreslený. Na generovanie zvuku s požadovanými frekvenciami sme použili aplikáciu Audio Test Tone Generator. Mikrofón sme umiestnili vo vzdialenosti 30 cm od telefónu, kolmo na stred uhlopriečok displeja. Z takej vzdialenosti spravidla pozeráme video na smartfóne. Kalibračné meranie sme robili na frekvencii 2 kHz, ktorú bez problémov zahrá každý reproduktor. Predzosilňovač sme nastavili tak, aby pri tejto frekvencii bola amplitúda signálu 1 V. Je to preto, lebo logaritmus 1 je 0. Preto naše grafy majú iné hodnoty na osi Y, no na tvar charakteristiky a relatívne hodnoty to nemá vplyv.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Produkty

Cubetto – hračka, ktorá naučí deti základom programovania

18.01.2017 00:30

Alternatívna motessoriovská pedagogika, ktorá sa ukázala ako jeden z najúčinnejších spôsobov výučby detí, sa zameriava na vzdelávanie prostredníctvom hry. Môžu sa však touto metódou deti naučiť  aj pr ...

Produkty 2

iPhone 8 vraj bude mať displej s otvormi, oceľový rám a modem LTE s rýchlosťou sťahovania až do 1 Gb/s

18.01.2017 00:35

Do príchodu iPhonu 8 zostáva ešte niekoľko mesiacov, no už stihol vyvolať obrovskú vlnu záujmu zo strany fanúšikov i analytikov. Apple o detailoch svojho nového vlajkového modelu mlčí, ale objavilo sa ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá