Image
14.4.2016 0 Comments

Ako hrajú repráky smartfónov? iPhone 6s Plus. vs. Samsung Galaxy S6 vs LG G5 vs. Sony Xperia M5 vs Huawei P9 Plus

Na uvedení nových telefónov Huawei v Londýne bolo prezentované porovnanie frekvenčných charakteristík Huawei P9 Plus a iPhonu 6s Plus. Porovnanie nás zaujalo a boli sme zvedaví, ako sú na tom ostatné telefóny.

Keď sa na prezentované pozrie audiofil z diaľky, poteší ho, že značná časť charakteristiky P9 Plus je prakticky rovná, ale pri pohľade na logaritmickú stupnicu frekvencií na osi X a marketingové označenie High Fidelity Sound sa len pousmeje, pretože tento pojem evokuje vyrovnanú frekvenčnú charakteristiku v rozsahu minimálne 50 Hz až 20 kHz, lepšie reproduktorové sústavy zvládnu nižšie frekvencie. To je však reč o reproduktoroch s objemom ozvučnice niekoľko desiatok litrov. Reproduktory mobilných telefónov majú k dispozícii objem niekoľko málo kubických milimetrov, takže fyzika nepustí a ich frekvenčná charakteristika v oblasti nižších frekvencií začína výrazne klesať už na hranici 1000 Hz.  

Richard Yu, CEO Huawei Consumer Business Group, prezentoval porovnanie frekvenčných charakteristík Huawei P9 Plus a iPhone 6s Plus

Zmerali sme frekvenčné charakteristiky telefónov, ktoré sme mali k dispozícii v redakcii: Huawei P8 a P9, LG G5, Samsung Galaxy S6 a Sony Xperia M5.

Huawei P9: Frekvenčná charakteristika síce v oblasti 1000 Hz až 10 000 Hz kolíše viac než na prezentovanom grafe P9 Plus, ale výrazne začína klesať až pri 500 Hz. Subjektívne vnímaný zvuk je vynikajúci.

Huawei P8: Zahrá síce „basy“ až do 150 Hz, síce s útlmom takmer 20 dB, ale aspoň nejako, no pokles nižších stredných tónov nad 6 dB sa začína už na 1500 Hz. Subjektívny dojem je trochu horší ako pri P9.

LG G5: Frekvenčná charakteristika na prvý pohľad prezrádza, že LG sa snažil o jej vyrovnanie ekvalizérom, samozrejme, v rámci fyzikálnych možností. Je rozumné, že frekvencie pod 1 kHz sa už ekvalizér nesnaží zdvihnúť, pretože dôsledkom by bolo skreslenie signálu. Subjektívny dojem je veľmi dobrý.

Samsung Galaxy S6: Aj tu je pozorovateľná snaha o vyrovnanie frekvenčnej charakteristiky v intervale 1000 Hz až 10 kHz. V porovnaní s G5 tento telefón lepšie zahrá nižšie stredné tóny.

Sony Xperia M5: Frekvenčná charakteristika prezrádza, že aj telefón strednej triedy môže mať dobrý zvuk zo vstavaných reproduktorov. Znova je viditeľná snaha o vyrovnanie časti frekvenčnej charakteristiky.

Ako sme merali? Použili sme merací mikrofón ECM 8000 od firmy Behringer, ktorý má v celom rozsahu meraných frekvencií čiže 20 Hz až 20 kHz lineárnu frekvenčnú charakteristiku, profesionálny mikrofónový predzosilňovač a úroveň signálu sme merali osciloskopom, aby sme sa zároveň mohli presvedčiť, že nie je skreslený. Na generovanie zvuku s požadovanými frekvenciami sme použili aplikáciu Audio Test Tone Generator. Mikrofón sme umiestnili vo vzdialenosti 30 cm od telefónu, kolmo na stred uhlopriečok displeja. Z takej vzdialenosti spravidla pozeráme video na smartfóne. Kalibračné meranie sme robili na frekvencii 2 kHz, ktorú bez problémov zahrá každý reproduktor. Predzosilňovač sme nastavili tak, aby pri tejto frekvencii bola amplitúda signálu 1 V. Je to preto, lebo logaritmus 1 je 0. Preto naše grafy majú iné hodnoty na osi Y, no na tvar charakteristiky a relatívne hodnoty to nemá vplyv.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá