Image
18.1.2013 0 Comments

Ako fungujú porovnávače cien?

titulka1.jpg Človek je od prírody tvor šetrný, Slováci obzvlášť. S príchodom internetu vzniklo nové médium, ktoré ponúka ľuďom dostatok informácií o cenách a ponukách jednotlivých obchodov. Pred niekoľkými rokmi sme ceny v internetových obchodoch porovnávali manuálne, dnes máme k dispozícii portály, ktoré túto činnosť vykonajú za nás. Stačí iba zadať názov produktu a vybrať si, z ktorého obchodu si tovar kúpite. Najznámejšie porovnávače cien na Slovensku sú portály pricemania.sk, heureka.sk a najnakup.sk. V tomto článku vám vysvetlíme, na akom princípe tieto webové stránky fungujú.

Porovnávanie cien - pohľad do zákulisia

Či už ide Pricemaniu, Heureku, alebo Najnakup, všetky porovnávače cien pracujú podobne. Základom portálu je databáza obchodov. Zatiaľ čo kedysi prevádzkovatelia stránok oslovovali veľké obchody s ponukou o spoluprácu, dnes to nie je potrebné - nové obchody sa o zaradenie do databázy portálu hlásia samy. Proces registrácie je veľmi jednoduchý, každý z portálov má v spodnej časti webovej stránky možnosť Pridaj obchod. Následne stačí vyplniť registračný formulár, vybrať si typ účtu (bezplatný alebo platený) a obchod bude pridaný do databázy. V tejto súvislosti treba spomenúť, že obchody s bezplatným účtom sa zobrazujú iba vo fulltextovom vyhľadávaní a vo výpise produktov ich nenájdete.

pricemania.PNG

Prakticky jediná podmienka, ktorú musí obchod splniť, aby sa jeho produkty objavovali v katalógu, je schopnosť generovať súbor XML. Tento súbor obsahuje databázu obchodu aj s aktuálnymi cenami. Porovnávače cien v praxi fungujú takým spôsobom, že obchody im súbory XML posielajú a tieto údaje sú automaticky párované s existujúcou databázou produktov, ktorou disponuje konkrétny portál. Samozrejme, súbor XML musí spĺňať určité štandardy, aby bolo možné dáta automatizovane párovať. Aj napriek tomu sa však vyskytnú chyby alebo problémy - napr. niektorý produkt sa zobrazí viackrát alebo pod viacerými názvami, prípadne je jeden produkt z dôvodu rozličného označenia uložený ako viacero produktov. Takéto nedostatky treba odstrániť manuálne. Čo sa týka konkrétnych špecifikácií súborov XML, všetky portály tieto informácie poskytujú na svojich stránkach. V závislosti od toho, ako často posiela obchod súbory XML, sa realizuje aj aktualizácia cien v rámci porovnávača cien. Portál Pricemania.sk napr. aktualizuje ceny väčšiny obchodov v priemere raz za deň, v prípade niektorých veľkých obchodov je to však až 24-krát denne.

heureka.PNG

Najlepšie sa dajú párovať produkty z kategórie počítačov a techniky - počítače, notebooky, tablety, hry, fotoaparáty. V týchto prípadoch dokáže správne navrhnutý systém zrealizovať až 90 % párovania automaticky. Problematické sú najmä šperky a klenoty, ktoré sú neraz v obchodoch rôzne označené. Napríklad pod pojmom šperk strieborný predávajú jednotlivé obchody množstvo rozličných produktov.


Porovnávače cien sú na slovenskom internete už viac ako päť rokov. Za ten čas sa princíp systému a porovnávania nemenil. Prevádzkovatelia portálov sa však neustále snažia robiť porovnávače atraktívnejšími a prispôsobovať ich moderným zariadeniam - teraz sú veľmi obľúbené mobilné zariadenia a ovládanie pomocou dotyku. Aplikáciám pre inteligentné telefóny sa venujeme v samostatnej časti článku. Okrem dizajnových úprav sa však postupne zlepšuje aj systém porovnávania. Snahou je vytvoriť algoritmus, ktorý je efektívnejší, rýchlejší a dokáže vykonať čoraz väčšie percento porovnávania automaticky a minimalizovať tak potrebu manuálnych úprav.

najnakup.PNG

Ako používať porovnávače cien z pohľadu používateľa?

Už sme predstavili spôsob, ako porovnávače cien pracujú. Z pohľadu používateľa však spomeňme ešte niekoľko užitočných rád. Všetky portály majú špeciálne označené obchody, ktoré sú spoľahlivé a overené. Najnakup tieto obchody označuje ako „obchod odporúčaný zákazníkmi", Heureka ich označuje odznakom Overené zákazníkmi v dvoch farbách - v modrej a žltej. Žltou farbou sú označené najspoľahlivejšie obchody. Heureka ponúka aj zoznam garantovaných obchodov a garantuje vrátenie peňazí až do 200 EUR, ak si obchod nesplní povinnosti. Pricemania značí spoľahlivé obchody ikonou Overený obchod. Ohodnotenie overený, resp. odporúčaný obchod je priamo závislé od spätnej väzby zo strany zákazníkov. Tí môžu obchod ohodnotiť priamo na stránke porovnávača cien, prípadne prostredníctvom formulára, ktorý môžu po nákupe dostať do e-mailovej schránky.

Heureka a Pricemania vypisujú v zozname najskôr overené obchody, až potom ostatné. Toto poradie sa dá, samozrejme, meniť, ak chcete výpis obchodov na základe najnižšej ceny, môžete to nastaviť. Zoznam možno zoradiť podľa hodnotenia obchodov, ale aj podľa abecedy.

Ak teda plánujete používať porovnávače cien na výber obchodu, z ktorého budete tovar kupovať, dbajte aj na hodnotenie a názory ostatných používateľov. Vidina najnižšej ceny je síce lákavá, overený obchod vám však často poskytne lepší servis a starostlivosť, pričom cenový rozdiel je neraz minimálny. Netvrdíme, že obchody, ktoré nemajú ikonu overenia, sú automaticky nespoľahlivé, niekedy je však lepšie byť obozretný.

overeny_obchod.jpg

Porovnávače cien vás vždy upozornia na spoľahlivý a overený obchod - takúto ikonu majú napr. na webových stránkach Pricemania.sk

Porovnávače cien z pohľadu obchodu - koľko sa platí?

Porovnávače cien sú v podstate určitá forma reklamy. Z toho vyplýva, že obchody prevádzkovateľom portálov platia peniaze. Konkrétne platia za každé kliknutie, ktoré používateľa nasmeruje do obchodu. K dispozícii sú síce aj bezplatné kontá, v takomto prípade sa však obchod nezobrazuje pri jednotlivých produktoch. Spoplatnenie preklikov na jednotlivých portálov je nasledujúce:

Heureka na svojich stránkach poskytuje cenník preklikov. Ide o minimálne ceny, ktoré sa líšia v závislosti od kategórie. Táto cena sa zvyšuje ešte aj v závislosti od ceny produktu a aj od obdobia. Počas koncoročného obdobia je cena zvýšená o 25 %. Na porovnanie - základná cena za preklik v kategórii mobilné telefóny je 0,057 EUR, v prípade LED a LCD televízorov zaplatí obchod za preklik dvojnásobok, až 0,110 EUR, to všetko bez DPH.

Najnakup ponúka tri rôzne typy plateného účtu a podľa toho je odvodená aj cena za preklik. Tá sa pohybuje v rozmedzí 0,033 EUR až 0,066 EUR pri tovare do 25 EUR, resp. od 0,044 EUR až do 0,099 EUR pri produktoch s predajnou cenou nad 25 EUR. Cenník je k dispozícii na oficiálnych stránkach.

Pricemania má podobne ako Najnakup jednotný cenník, cena sa teda nemení v závislosti od kategórie tovaru a nie je závislá ani od predajnej ceny produktu. V prípade účtu PPC Promo je cena za preklik 0,04 EUR bez DPH, za službu PPC Premium sa platí 0,08 EUR bez DPH za jedno kliknutie. Výhoda služby Premium je v dosadzovaní na prednostné pozície. Podrobné informácie sú dostupné na oficiálnych stránkach.


Verdikt PC REVUE

Na Slovensku máme k dispozícii niekoľko porovnávačov cien. Najznámejšie a najpopulárnejšie sú portály Pricemania.sk, Heureka.sk a Najnakup.sk. Z hľadiska technológií je náročné vyhodnotiť, ktorý z nich je najlepší. Všetky portály fungujú podobne - umožňujú obchodom zaregistrovať sa, vyžadujú súbor XML s dátami a tieto dáta spracúvajú algoritmom. Algoritmy sa možno do určitej miery líšia, princíp je však rovnaký. Výsledkom je obrovský katalóg produktov s aktuálnymi cenami. Portály sú si podobné aj z hľadiska ostatných vlastností - ponúkajú napr. zoznam recenzií alebo zobrazujú obchody, ktoré sú overené zákazníkmi. Dizajn stránok, hoci je čiastočne odlišný, obsahuje niekoľko spoločných prvkov. Porovnávače cien sa tak čiastočne líšia (aj to neraz iba minimálne) databázou obchodov. Pri testovaní sme porovnávali cenu 16 GB modelu iPhonu 5 - Heureka nám našla 27 obchodov s cenou od 686 EUR, Najnakup ponúkol 34 obchodov s cenou od 679 EUR a Pricemania tento tovar našla v 33 obchodoch s cenou od 669 EUR. Ako sme však už spomenuli, niekedy je lepšie kupovať z overených obchodov a v tomto prípade sa cena na Heureke a Pricemanii pohybovala od 686 EUR. Čo sa týka veľkých a známych obchodov, všetky porovnávače disponujú takmer totožnou databázou, určité rozdiely sme našli najmä v prípade menších obchodov. Obyčajne sa oplatí používať viacero porovnávačov cien, aj keď nemožno očakávať väčšie rozdiely v cene, najmä ak chcete kupovať z overeného obchodu. Na prípadné rozdiely môžete natrafiť skôr v súvislosti s katalógom produktov, keď je nejaký produkt zaradený dvojmo, prípadne nesprávne. Čo sa ostatných vlastností týka, Heureku chválime za momentálne najbohatšiu databázu používateľských recenzií k jednotlivým produktom. Návštevnosť porovnávačov meria AIMmonitor a tu je najpopulárnejší portál Heureka.sk, nasleduje Najnakup.sk a ďalej Pricemania.sk.

Porovnávanie cien aj na telefónoch

Vďaka aplikáciám, ktoré sú určené pre inteligentné telefóny, môžete porovnávať ceny kdekoľvek a kedykoľvek - potrebujete len pripojenie do internetu. Mobilný internet sa však dnes považuje za samozrejmosť. Mobilné aplikácie ponúka portál Heureka.sk a Pricemania.sk. Heureka podporuje zariadenia s operačným systémom iOS a Android, Pricemania má momentálne k dispozícii iba androidovú aplikáciu, na verzii iOS sa pracuje.

telefon.png

Aplikácie pre inteligentné telefóny vám umožnia porovnávať ceny rýchlo a jednoducho - napr. aj naskenovaním čiarového kódu produktu

Heureka.sk

Aplikácia Heureka.sk je určená pre Android a iOS, nechýba optimalizácia pre iPhone 5. Aplikácia poskytuje prehľad produktov z databázy portálu, pričom k dispozícii je aj zoznam najpopulárnejších produktov a možnosť ukladať si vybraný tovar do kategórie Môj výber. Vďaka tomu máte vždy rýchly prehľad o cenách vybraných produktov. Medzi ďalšie funkcie aplikácie patrí interaktívna mapa, kde sa zobrazujú najbližšie obchody so žiadaným tovarom, a skener. Pomocou tohto nástroja sa dá naskenovať čiarový kód tovaru a ten sa následne otvorí v ponuke Heureky. Ide o užitočný nástroj, ktorý využijete napr. v predajniach v snahe zistiť cenu produktu v internetových obchodoch.

qr_heureka_android.png
https://play.google.com/store/apps/details?id=sk.heureka.client.android

qr_heureka_ios.png
iOS QR - https://itunes.apple.com/sk/app/heureka.sk/id436107193?mt=8

Pricemania.sk

Aplikácia Pricemania.sk ponúka dve základné funkcionality. V prvom rade je to skener čiarových kódov EAN, vďaka ktorému môžete rýchlo porovnať cenu tovaru v kamennom obchode. Pomocou aplikácie stačí načítať čiarový kód a príslušný produkt sa otvorí na stránke Pricemanie. Ďalej je k dispozícii mobilná verzia stránok Pricemania.sk, ktorá obsahuje zoznam jednotlivých kategórií, opis a parametre produktov, galériu, vývoj cien a mapu obchodov.

qr_pricemania.png
https://play.google.com/store/apps/details?id=myScan.app


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá