Image
7.2.2014 0 Comments

Ako by mal Satya Nadella reštartovať Microsoft? Analytici majú preňho viacero odporúčaní.

satya_nadella.jpg Nový generálny riaditeľ Microsoftu Satya Nadella by si mal podľa expertov poponáhľať s plánom na prvé tri mesiace vo funkcii.

"Nadella by bol veľmi šikovný, keby si zorganizoval stodenný plán. To by bolo úžasné," poznamenal Randy Ottinger, výkonný viceprezident konzultačnej spoločnosti Kotter International, ktorá sa špecializuje na zmeny vo vedení a korporátnej stratégii.

Podľa Ottingera je veľmi dôležité, aby nový generálny riaditeľ udrel rýchlo a tvrdo, nehľadiac na to, koľko rokov v spoločnosti strávil. "Kto je v mojom tíme? Na koho sa spolieham, kto zlepší budúcnosť spoločnosti?" Cituje Ottinger príklady otázok, ktoré by mali nového generálneho riaditeľa momentálne zamestnávať. Pre Nadella je podobný plán o to dôležitejší, pretože mu chýbajú skúsenosti s vedením takej veľkej spoločnosti. "Nový generálny riaditeľ musí vytvoriť pocit zhone," myslí si Ottinger. Preto odporúča plán zrovna na prvých sto dní. A ako by podľa neho mal Nadellov plán vyzerať?

"Po prvé - aké veľké príležitosti sa v súčasnosti na trhu vyskytujú ? Na čo bude spoločnosť vsádzať a čo úplne zrušia?" Poznamenal Ottinger. "Po druhé - kto je vo vedúcim tímu ? A kto prichádza s novými ideami?" Nový generálny riaditeľ, aj ten, ktorý je už dlho členom spoločnosti, obvykle mení aspoň časť súčasného vedenia a Ottinger očakáva to isté aj od Nadella. Generálny riaditeľ si nemôže dovoliť iba prijať tím svojho predchodcu, mal by si vytvoriť vlastný. Rovnako tak by mal podľa Ottingera vymeniť členov správnej rady, ktorí už na svojich miestach sedia cez desať rokov a väčšina z nich už prekročila šesťdesiatku.

Im Gregory, generálny riaditeľ spoločnosti CoreBrand, ktorá poskytuje konzultácie viac ako tisícke firiem po celom svete, má pre Nadella podobné rady. "Microsoft už niekoľko rokov trpí nedostatkom vízií, Nadellovým poslaním je s tým niečo urobiť," myslí si Gregory. Podľa Gregoryho by si mal Nadella pohovoriť s významnými držiteľmi akcií a opýtať sa ich, aká je ich vízia, čo fungovalo v minulosti a čo nie.

Ako Gregory, tak Ottinger zdôraznili, že je najdôležitejším faktorom rýchlosť a usporiadanie priorít, čo sú dve charakteristiky, ktoré Microsoftu v posledných rokoch chýbajú. "Dôvodom, prečo je Ballmer preč, je to, že správna rada chcela zmeny väčšou rýchlosťou, než vyhovovalo Ballmerovi," povedal Ted Schädler, analytik z firmy Forrester Research.

Čo sa bude v nasledujúcich dňoch diať, bude dôležitejšie než čokoľvek, čo Nadella zatiaľ povedal. Prvé mesiace v pozícii generálneho riaditeľa bude hodnotený každým, či už ide o zamestnancov alebo investorov. "Na Microsoft by som si vsadil," povedal Ottinger. "Úplne verím tomu, že má schopnosti, možnosti, partnerov a vlastne všetko potrebné, aby sa mohol dostať na novú úroveň."

Či to tak je, povie až čas, ktorého Nadella nemá príliš veľa. A snáď ho neparalyzuje to, že mu za chrbtom bude - aspoň zatiaľ - stáť otec - zakladateľ Bill Gates v novej úlohe technického poradcu.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Pozrite si fotografie z IT GALA

22.10.2016 00:20

Pozrite si ako vyzeralo prestížne výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT GALA 2016. O príjemné prostredie, zábavu, zaujímavých ľudí z IT komunity a skvelé ...

Biznis

Orientácia Microsoftu na cloud sa vyplatila, akcie sú na rekordnom maxime

22.10.2016 00:05

Softvérová spoločnosť Microsoft reportovala po ukončení oficiálnych obchodných hodín na americkej burze svoje hospodárske výsledky za prvý fiškálny štvrťrok 2017, ktorý skončil 30. septembra tohto rok ...

Biznis 1

Nemecko chce od roku 2030 zakázať vozidlá so spaľovacím motorom

21.10.2016 00:10

Nemecko sa nechce spoliehať len na finančné stimuly pri kúpe automobilov bez emisií. Spolková rada schválila rezolúciu vyzývajúcu na zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2030 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá