Image
7.2.2014 0 Comments

Ako by mal Satya Nadella reštartovať Microsoft? Analytici majú preňho viacero odporúčaní.

satya_nadella.jpg Nový generálny riaditeľ Microsoftu Satya Nadella by si mal podľa expertov poponáhľať s plánom na prvé tri mesiace vo funkcii.

"Nadella by bol veľmi šikovný, keby si zorganizoval stodenný plán. To by bolo úžasné," poznamenal Randy Ottinger, výkonný viceprezident konzultačnej spoločnosti Kotter International, ktorá sa špecializuje na zmeny vo vedení a korporátnej stratégii.

Podľa Ottingera je veľmi dôležité, aby nový generálny riaditeľ udrel rýchlo a tvrdo, nehľadiac na to, koľko rokov v spoločnosti strávil. "Kto je v mojom tíme? Na koho sa spolieham, kto zlepší budúcnosť spoločnosti?" Cituje Ottinger príklady otázok, ktoré by mali nového generálneho riaditeľa momentálne zamestnávať. Pre Nadella je podobný plán o to dôležitejší, pretože mu chýbajú skúsenosti s vedením takej veľkej spoločnosti. "Nový generálny riaditeľ musí vytvoriť pocit zhone," myslí si Ottinger. Preto odporúča plán zrovna na prvých sto dní. A ako by podľa neho mal Nadellov plán vyzerať?

"Po prvé - aké veľké príležitosti sa v súčasnosti na trhu vyskytujú ? Na čo bude spoločnosť vsádzať a čo úplne zrušia?" Poznamenal Ottinger. "Po druhé - kto je vo vedúcim tímu ? A kto prichádza s novými ideami?" Nový generálny riaditeľ, aj ten, ktorý je už dlho členom spoločnosti, obvykle mení aspoň časť súčasného vedenia a Ottinger očakáva to isté aj od Nadella. Generálny riaditeľ si nemôže dovoliť iba prijať tím svojho predchodcu, mal by si vytvoriť vlastný. Rovnako tak by mal podľa Ottingera vymeniť členov správnej rady, ktorí už na svojich miestach sedia cez desať rokov a väčšina z nich už prekročila šesťdesiatku.

Im Gregory, generálny riaditeľ spoločnosti CoreBrand, ktorá poskytuje konzultácie viac ako tisícke firiem po celom svete, má pre Nadella podobné rady. "Microsoft už niekoľko rokov trpí nedostatkom vízií, Nadellovým poslaním je s tým niečo urobiť," myslí si Gregory. Podľa Gregoryho by si mal Nadella pohovoriť s významnými držiteľmi akcií a opýtať sa ich, aká je ich vízia, čo fungovalo v minulosti a čo nie.

Ako Gregory, tak Ottinger zdôraznili, že je najdôležitejším faktorom rýchlosť a usporiadanie priorít, čo sú dve charakteristiky, ktoré Microsoftu v posledných rokoch chýbajú. "Dôvodom, prečo je Ballmer preč, je to, že správna rada chcela zmeny väčšou rýchlosťou, než vyhovovalo Ballmerovi," povedal Ted Schädler, analytik z firmy Forrester Research.

Čo sa bude v nasledujúcich dňoch diať, bude dôležitejšie než čokoľvek, čo Nadella zatiaľ povedal. Prvé mesiace v pozícii generálneho riaditeľa bude hodnotený každým, či už ide o zamestnancov alebo investorov. "Na Microsoft by som si vsadil," povedal Ottinger. "Úplne verím tomu, že má schopnosti, možnosti, partnerov a vlastne všetko potrebné, aby sa mohol dostať na novú úroveň."

Či to tak je, povie až čas, ktorého Nadella nemá príliš veľa. A snáď ho neparalyzuje to, že mu za chrbtom bude - aspoň zatiaľ - stáť otec - zakladateľ Bill Gates v novej úlohe technického poradcu.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Šiesty ročník STARTUP AWARDS pozná víťazov a obsahom aj návštevnosťou prekonal všetky predchádzajúce

06.12.2016 00:15

Tohtoročné Startup Awards, ktoré sa konali v piatok 2. decembra v bratislavskom Istropolise, už majú svojich víťazov. V súťaži vyberala zahraničná odborná porota spomedzi dvanástich nápadov celkom v š ...

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá