Image
1.4.2014 0 Comments

Aké telefóny používajú svetoví politici? Každý má svoj obľúbený.

obama-iphone.jpg BlackBerry je na ústupe a Apple a Samsung sa tešia na nové štátne zákazky. Dlhé roky bola jedinou uznávanou značkou telefónov dostatočne bezpečnou pre vládu ľubovoľnej krajiny značka BlackBerry. Po celý ten čas sa táto platforma považovala za bezpečnú, aj keď opak mohlo naznačovať napríklad to, že čelní americkí predstavitelia mohli používať iba modifikované, bežne nedostupné verzie.

Dnes je už zrejmé, že zabezpečenie BlackBerry bolo zlomené a zneužité agentúrou NSA rovnako ako iné, a teda štartovacie pole sa znova vyrovnalo. Predovšetkým výrobcovia Apple a Samsung sa snažia posilňovať svoje bezpečnostné riešenie a okrem iného získať oprávnenie na dodávanie telefónov do citlivých vládnych kruhov.

V rôznych krajinách sú však politici rôzne tolerantní, paranoidní či možno tvrdohlaví a ich požiadavky na vlastný inteligentný telefón sa líšia...

Nemecko

Telefón nemeckej kancelárky Angely Merkelovej sa na nejaký čas zrejme stal najznámejším telefónom vo svete politiky, keď v októbri minulého roka vyšlo najavo, že americká agentúra NSA kontrolovala jej hovory. V skutočnosti však hovoríme o dvoch telefónoch, klasická Nokia 6260 Slide, ktorú NSA odpočúvala, bola zrejme používaná len na menej významné hovory. Štátne záležitosti boli riešené na telefóne BlackBerry Z10, dovybavenom šifrovacím čipom spoločnosti Secusmart, ktorá aj naďalej tvrdí, že jej softvér je odolný proti odpočúvaniu.

Rusko

Prezident Vladimir Putin je známy svojím tvrdením, že mobilný telefón vôbec nevlastní. Ešte v roku 2006 podľa vlastných slov mal množstvo telefónov, ale nepoužíval ich, pretože preferuje iné metódy komunikácie. Naproti tomu predseda vlády Medvedev miluje výrobky Applu a bol jedným z prvých vlastníkov telefónu iPhone 4 (Steve Jobs mu osobne daroval jeden exemplár ešte v čase, keď nebol v predaji). Je nepochybné, že jedným z dôvodov Putinovej averzie k telefónom sú jeho skúsenosti s bezpečnosťou z čias, keď fungoval ako agent KGB.

Francúzsko

Francúzsky prezident François Hollande je prakticky neoddeliteľný od svojho iPhonu 5. No ten by mal používať len na súkromné ​​účely. Dlho pred škandalóznymi odhaleniami Edwarda Snowdena o sledovaní francúzskych občanov agentúrou NSA boli čelní francúzski politici vybavení bezpečnými telefónmi Teora so schopnosťou šifrovania hovorov. Ale napríklad pre Nicolasa Sarkozyho bola Teora príliš nepohodlná - okrem iného preto, že vytočenie hovoru trvalo 30 sekúnd, a tak preferoval svoje obľúbené BlackBerry.

Severná Kórea

V súčasnosti sa odhaduje, že mobilný telefón vlastnia približne 2 milióny Severokórejčanov, teda asi 10 percent z 25-milionového národa. Väčšina z nich ich však môže použiť na vnútroštátne hovory a SMS, mobilný internet nie je k dispozícii a medzištátne hovory sú k dispozícii len pre cudzincov. Väčšina modelov sú rebrandované čínske modely, podľa fotografií severokórejský vodca používa bežný produkt taiwanského výrobcu HTC.

USA

Prvá bitka, ktorú musel vybojovať Barack Obama po nástupe do svojej funkcie, bol model telefónu, ktorý by mohol používať. Podľa jeho slov nesmie z bezpečnostných dôvodov používať iPhone a až po značnom boji si mohol ponechať svoj ​​obľúbený BlackBerry, ale modifikovaný model so zlepšeným šifrovaním. Telefón upravovala NSA, ktorá má s prienikom do rôznych značiek telefónov najväčšie skúsenosti.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá