Image
1.4.2014 0 Comments

Aké telefóny používajú svetoví politici? Každý má svoj obľúbený.

obama-iphone.jpg BlackBerry je na ústupe a Apple a Samsung sa tešia na nové štátne zákazky. Dlhé roky bola jedinou uznávanou značkou telefónov dostatočne bezpečnou pre vládu ľubovoľnej krajiny značka BlackBerry. Po celý ten čas sa táto platforma považovala za bezpečnú, aj keď opak mohlo naznačovať napríklad to, že čelní americkí predstavitelia mohli používať iba modifikované, bežne nedostupné verzie.

Dnes je už zrejmé, že zabezpečenie BlackBerry bolo zlomené a zneužité agentúrou NSA rovnako ako iné, a teda štartovacie pole sa znova vyrovnalo. Predovšetkým výrobcovia Apple a Samsung sa snažia posilňovať svoje bezpečnostné riešenie a okrem iného získať oprávnenie na dodávanie telefónov do citlivých vládnych kruhov.

V rôznych krajinách sú však politici rôzne tolerantní, paranoidní či možno tvrdohlaví a ich požiadavky na vlastný inteligentný telefón sa líšia...

Nemecko

Telefón nemeckej kancelárky Angely Merkelovej sa na nejaký čas zrejme stal najznámejším telefónom vo svete politiky, keď v októbri minulého roka vyšlo najavo, že americká agentúra NSA kontrolovala jej hovory. V skutočnosti však hovoríme o dvoch telefónoch, klasická Nokia 6260 Slide, ktorú NSA odpočúvala, bola zrejme používaná len na menej významné hovory. Štátne záležitosti boli riešené na telefóne BlackBerry Z10, dovybavenom šifrovacím čipom spoločnosti Secusmart, ktorá aj naďalej tvrdí, že jej softvér je odolný proti odpočúvaniu.

Rusko

Prezident Vladimir Putin je známy svojím tvrdením, že mobilný telefón vôbec nevlastní. Ešte v roku 2006 podľa vlastných slov mal množstvo telefónov, ale nepoužíval ich, pretože preferuje iné metódy komunikácie. Naproti tomu predseda vlády Medvedev miluje výrobky Applu a bol jedným z prvých vlastníkov telefónu iPhone 4 (Steve Jobs mu osobne daroval jeden exemplár ešte v čase, keď nebol v predaji). Je nepochybné, že jedným z dôvodov Putinovej averzie k telefónom sú jeho skúsenosti s bezpečnosťou z čias, keď fungoval ako agent KGB.

Francúzsko

Francúzsky prezident François Hollande je prakticky neoddeliteľný od svojho iPhonu 5. No ten by mal používať len na súkromné ​​účely. Dlho pred škandalóznymi odhaleniami Edwarda Snowdena o sledovaní francúzskych občanov agentúrou NSA boli čelní francúzski politici vybavení bezpečnými telefónmi Teora so schopnosťou šifrovania hovorov. Ale napríklad pre Nicolasa Sarkozyho bola Teora príliš nepohodlná - okrem iného preto, že vytočenie hovoru trvalo 30 sekúnd, a tak preferoval svoje obľúbené BlackBerry.

Severná Kórea

V súčasnosti sa odhaduje, že mobilný telefón vlastnia približne 2 milióny Severokórejčanov, teda asi 10 percent z 25-milionového národa. Väčšina z nich ich však môže použiť na vnútroštátne hovory a SMS, mobilný internet nie je k dispozícii a medzištátne hovory sú k dispozícii len pre cudzincov. Väčšina modelov sú rebrandované čínske modely, podľa fotografií severokórejský vodca používa bežný produkt taiwanského výrobcu HTC.

USA

Prvá bitka, ktorú musel vybojovať Barack Obama po nástupe do svojej funkcie, bol model telefónu, ktorý by mohol používať. Podľa jeho slov nesmie z bezpečnostných dôvodov používať iPhone a až po značnom boji si mohol ponechať svoj ​​obľúbený BlackBerry, ale modifikovaný model so zlepšeným šifrovaním. Telefón upravovala NSA, ktorá má s prienikom do rôznych značiek telefónov najväčšie skúsenosti.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá