Image
10.1.2013 0 Comments

Aké technológie budeme používať v roku 2023?

tech_2023_81.jpg Spravodajský portál Wired uverejnil odhady toho, aké technológie budeme o 10 rokov možno využívať. Ide najmä o zariadenia určené bežným spotrebiteľom.

Wired takýmto spôsobom predpovedal budúcnosť aj pred 10 rokmi, a hoci sa nesplnili všetky predikcie, redaktori tohto portálu už v roku 2003 očakávali uvedenie iPhonu alebo predstavenie okuliarov v štýle Project Glass.

Wired verí, že v roku 2023 budú telefóny disponovať ohybnými displejmi. Tie bude možné zložiť a rozložiť, používatelia si tak budú prispôsobovať jeho veľkosť svojim potrebám. Takéto možnosti transformácie by umožnili nosiť telefón v rôznych formách a podobách - napr. aj ako hodinky. Pracovať s telefónom budeme podľa potreby - niekedy nám postačí malý kompaktný displej vo veľkosti hodiniek, aby sme si prečítali správu, inokedy si ho rozložíme do maximálnej veľkosti, aby sme mohli na správu aj odpísať. Ťažko povedať, či budú displeje budúcnosti až také ohybné a formovateľné, faktom však ostáva, že ohybný displej OLED už vo forme prototypu prezentovala napr. spoločnosť Samsung. Svoj ohybný displej si dal patentovať aj Apple.

tech_2023_1.jpg

Displeje by mohli byť v roku 2023 aj transparentné a pravdepodobne budú mať oveľa širšie využitie - či už ako interaktívna stena v obývacej izbe, alebo atypické okno v kuchyni. Podľa Microsoftu by sa prvé transparentné displeje mohli na trhu objaviť už o 7 rokov.

Telefóny takisto budú obsahovať čoraz viac senzorov, vďaka ktorým budú môcť rozpoznať chuť alebo pach. Táto predikcia je uveriteľná a pravdepodobná, o čipe spoločnosti Adamant Technologies sme informovali pred pár dňami.

Wired ďalej verí, že o 10 rokov budú existovať slúchadlá - štuple do uší, ktoré nás budú budiť vibrovaním tak, ako to dokážu špeciálne náramky Jawbone alebo Lark. Slúchadlá by mohli byť dokonca vybavené aj gyroskopom, vďaka čomu by mohli sledovať pohyb hlavy počas spánku, odhadovať kvalitu spánku a zobudiť používateľa v správnom momente.

Okuliare Project Glass od Googlu budú o 10 rokov pravdepodobne pôsobiť zastarane. Očakáva sa, že v tom čase budeme takéto zariadenia ovládať hlasovými povelmi (azda aj v slovenčine), pričom okuliare budú vybavené množstvom senzorov. Do roku 2023 sa možno dočkáme aj špeciálnych kontaktných šošoviek, ktoré dokážu zobraziť dáta a budú mať podobnú funkcionalitu ako okuliare Project Glass.

tech_2023_2.jpg

Zdroj: wired.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá