Image
23.4.2014 0 Comments

Aké technologické novinky ovládnu svet IT? Klastrové úložiská, konvergovaná infraštruktúra a in memory DB

INT_svet IT.jpg Odborníci zo spoločnosti NetApp spracovali zo svojich skúseností a dialógu s ľuďmi z odboru niekoľko predpovedí, aké trendy budú dominovať flashovým, cloudovým a softvérovým odvetviam. Obzerajú sa aj za predchádzajúcim rokom 2013 a porovnávajú, ktoré predpovede sa splnili. Ich vízie blízkej budúcnosti sú nasledujúce:

1. Hybridné cloudy sa stanú dominantným riešením firemného IT

Kontroverzie vnútri odboru IT, či sa presunúť do cloudu, pominú v okamihu, keď si organizácie uvedomia, že hybridný cloudový model najlepšie vyhovuje širokému portfóliu v súčasnosti používaných aplikácií. Šéfovia IT oddelení začnú deliť svoje aplikácie na tie, ktoré kontrolujú úplne (na miestnych privátnych cloudoch) alebo čiastočne (na firemných verejných cloudoch), rovnako tak budú rozlišovať medzi prechodným zaťažením (verejný hyperskalárny cloud) a tými, ktoré je najlepšie nakúpiť ako SaaS (software as a service). IT oddelenie bude hrať úlohu makléra naprieč týmito rôznorodými cloudovými modelmi. To zvýrazní aj potrebu jednoduchého presunu dát aplikácií medzi cloudmi a hlavne rovnakých funkcionalít poskytovaných diskovými úložiskami naprieč cloudmi.

2. Pre všetky flashové startupy sa začína boj na život a na smrť

Flashový trh zažije rast, čo potvrdzuje existencia mainstreamových dátových úložísk pre veľké firmy. V súboji medzi mainstreamovými hráčmi a okrajovými predajcami, ktorí ponúkajú čisto flashové riešenia, zvíťazí ten, kto ponúkne zákazníkom adekvátny výkon, spoľahlivosť a škálovateľnosť. Tradiční mainstreamoví hráči budú v čele tohto rastu, pretože sú schopní poskytovať a podporovať produkty a služby na celom svete.

3. Ak pracujete v IT, poskytujete služby

Tako ako začínajú šéfovia IT spravovať portfólio cloudových služieb, budú nazerať aj na interné IT ako na ďalší typ služby. Všetky IT vo vlastníctve spoločnosti budú považované za „privátny cloud" a schopnosť rýchlo reagovať, tlak na cenu a požiadavky na úroveň služieb budú porovnávané s externými cloudmi.

4. V softvérovo definovaných úložiskách bude silnejší kontrast medzi realitou a utópiou

S rastúcou obľubou softvérovo definovaných dátových centier sa jasnejšie črtá evolúcia infraštruktúrnych komponentov. Softvérová kontrola tradičných infraštruktúrnych komponentov začne zapúšťať korene. Častejšie sa budú vyskytovať virtuálnej verzie infraštruktúrnych komponentov - sieťových prvkov a diskových kontrolérov. Pritom najcennejšie virtuálne komponenty sú tie, ktoré sa bezproblémovo integrujú s existujúcimi fyzickými sieťami a úložiskami a ktoré majú vlastnosti podobné tradičným fyzickým kontrolérom.

5. Virtuálne úložné stroje umožnia, aby dáta boli mobilné a aplikácie svižné

Podobne ako virtuálne stroje umožnili, aby bežiace aplikácie mohli prechádzať medzi fyzickými servermi, aj virtuálne úložiská oslobodzujú dáta z konkrétnych fyzických úložísk. Tieto „logické kontajnery" dát zjednodušujú presun výpočtovej záťaže medzi úložnými klastrami a v centrách (metro areas) sprístupňujú úložné klastre.

6. OpenStack prežije bublinu a rozšíri sa

OpenStack v roku 2014 neberie rýchlosť a stane sa „otvorenou" alternatívou ku komerčným produktom na orchestráciu dátových centier. Len čo sa OpenStack stane viac produktom než projektom, začne ho využívať viac firiem a poskytovateľov služieb. OpenStack bude najúspešnejšia open source technológia pre veľké firmy od čias Linuxu.

7. Problémy s „dátovou suverenitou" ovplyvnia privátne aj verejné úložiská

Dátová suverenita znamená, že dáta podliehajú zákonom krajiny, v ktorej sú uložené. Rozširovanie cloudových systémov a služieb na ukladanie dát vytláča tradičné geopolitické bariéry. Veľké korporácie v mnohých krajinách majú obavy zo zákonov, ktoré by ich prinútili dáta sprístupniť. Organizácie sídliace mimo Spojených štátov budú uprednostňovať hybridné cloudové riešenia, ktoré im umožnia zachovať si absolútnu kontrolu nad dátami a súčasne využívať ekonomické výhody cloudového computingu.

8. Úložiská prejdú na 40 Gb eternet

Ďalší evolučný krok, 40 Gb eternet, začne byť široko rozšíreným riešením v srdciach dátových centier. Väčšia šírka pásma umožňuje rýchlejší a ľahší presun veľkých objemov dát, čo na druhej strane podporí celkový nárast objemov dát.

9. Big data sa posunie od súčasnej analýzy nazbieraných dát k riadeniu zberu nových dát

Firmy teraz ťažia z analýz už existujúcich dát, ale v budúcnosti budú smerovať k zberu nových dát, ktoré im poskytnú lepšie výsledky. Vzniknú nové prostriedky na zber dát o spotrebiteľskom správaní, priemyselných procesoch aj prírodných fenoménoch. Analytici potom využijú tieto dátové zdroje, zlepší sa informovanosť a následne vzniknú nové analytické aplikácie.

10. V roku 2014 naberú rýchlosť klastrové úložiská, konvergovaná infraštruktúra, objektové úložiská a in-memory databázy

Veľa technologických trendov, ktoré majú od vlaňajška slušne našliapnuté, bude pokračovať v raste. Zrýchli sa zavádzanie klastrových úložísk. Konvergovaná infraštruktúra sa stane najsilnejším stavebným kameňom infraštruktúry dátových centier. Vďaka aplikáciám, ktoré dokážu „speňažiť" veľké kvantá dátových objektov, sa bude ďalej rozširovať oblasť objektových úložísk. Do mainstreamu vstúpia nakoniec aj in-memory databázy, vedené populárnou SAP Hana.

Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá