Image
4.8.2014 0 Comments

Aké sú prínosy 3D tlače pre firmy a ich biznis?

zbran_3dtlaciaren.jpg Technológia trojrozmerného tlače (3D print) je v poslednom čase stále viac preberaná a pálčivejšia téma. Redakcia webového magazínu Tech Pre Research sa preto zamerala na to, ako môže byť užitočná pre firemné prostredie, a vykonala globálny prieskum medzi podnikmi na túto tému.

Report odhalil, že zatiaľ technológiu 3D tlače využíva v rámci svojho biznisu len málo firiem (hoci ani toto číslo nie je zanedbateľné a ide o 12 %), ale značné množstvo ju zvažuje. Konkrétne 19 % počíta s jej nasadením do 12 mesiacov a ďalších 29 % ju už zvažuje, aj keď ešte nemá konkrétne plány na jej implementáciu. Len zvyšných 40 % opýtaných firiem zatiaľ 3D tlač nijako nerieši a neplánuje ju v rámci svojho biznisu využiť.

Na čo firmy 3D tlač využijú?

Podľa reportu sa ukazuje, že 3D tlač sa stáva dôležitou technológiou v oblasti výskumu a vývoja, vzdelávania a aj výroby. Oveľa viac ju nasadzujú veľké podniky ako malé firmy. Vysoké percento firiem, ktoré zvažujú nasadenie 3D tlače, potom ukazuje, že vedenie mnohých spoločností si je vedomé, aké prínosy by im mohla trojrozmerná tlač ponúknuť, a preto nechcú túto technológiu ignorovať.

Na čo sa v súčasnosti 3D tlač vo firmách najčastejšie používa? Celých 73 % respondentov hovorí, že je to na testovanie nových nápadov a konceptov, a 67 % na výrobu prototypov v rámci výskumu a vývoja. Prototyp vytvorený 3D tlačou je totiž značne lacnejší, než keď sa vyrába klasickou cestou.

Ďalej 40 % opýtaných využíva trojrozmernú tlač na výrobu dielov používaných organizáciou a 19 % potom už na priamu výrobu a produkciu tovaru, 16 % na výrobu pomôcok pre zamestnancov a kancelárskych potrieb a 14 % na tvorbu náhradných dielov pre zákazníkov. Výrazne teda prevažuje použitie pre vlastné interné potreby.

Trojrozmerná tlač tak dokáže uspokojovať špecifické potreby mnohých organizácií, najmä vďaka možnosti lacnej produkcie určitého sortimentu v nízkych objemoch. Práve v takýchto situáciách je totiž klasická výroba zvyčajne veľmi drahá a 3D tlač tak zapĺňa existujúce vákuum.

Čo drží firmy v 3D tlači späť?

Keď sa redaktori Tech Pre Research pýtali spoločností, ktoré 3D tlač zatiaľ nevyužívajú, čo ich drží späť, väčšina (66 %) je presvedčená, že to pre ich biznis nie je zatiaľ potrebné. Súčasne 43 % nevykonáva takéto operácie (vývoj, návrh, výroba prototypov), pri ktorých by 3D tlač využili. Ďalších 27 % si nie je istých, čo by im to prinieslo. Zvyšné odpovede, ktoré však boli zastúpené už len minoritne, zahŕňali nasledujúce stanoviská: Nasadenie 3D tlače je príliš nákladné (12 %), príliš komplexné na implementáciu (5 %), bol by problém ho integrovať s existujúcimi technológiami (5 %) alebo to vzbudzuje obavy z legálnosti (5 %).

Na údajnú používateľskú neprívetivosť sa odvolávajú 3 %, morálne a etické obavy majú 2 % opýtaných a na chýbajúceho vhodného dodávateľa odkazujú 2 %.
Všeobecne platí, že pre firmu nedáva zmysel implementovať 3D tlač, pokiaľ to nie je podporené potrebou v rámci jej biznisu. Ak to tak je, cesta k nasadeniu sa vždy už nájde.

Redaktori Tech Pre Research sú presvedčení, že sa blížime k revolúcii 3D tlače, ktorá prinesie firmám veľa nových možností. Penetrácia 3D tlačiarní v korporátnom prostredí preto bude stúpať a vďaka ďalšiemu poklesu cien by už mohli byť 3D tlačiarne súčasťou každej firmy, ktorá pre ne bude mať využitie.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá