Image
4.8.2014 0 Comments

Aké sú prínosy 3D tlače pre firmy a ich biznis?

zbran_3dtlaciaren.jpg Technológia trojrozmerného tlače (3D print) je v poslednom čase stále viac preberaná a pálčivejšia téma. Redakcia webového magazínu Tech Pre Research sa preto zamerala na to, ako môže byť užitočná pre firemné prostredie, a vykonala globálny prieskum medzi podnikmi na túto tému.

Report odhalil, že zatiaľ technológiu 3D tlače využíva v rámci svojho biznisu len málo firiem (hoci ani toto číslo nie je zanedbateľné a ide o 12 %), ale značné množstvo ju zvažuje. Konkrétne 19 % počíta s jej nasadením do 12 mesiacov a ďalších 29 % ju už zvažuje, aj keď ešte nemá konkrétne plány na jej implementáciu. Len zvyšných 40 % opýtaných firiem zatiaľ 3D tlač nijako nerieši a neplánuje ju v rámci svojho biznisu využiť.

Na čo firmy 3D tlač využijú?

Podľa reportu sa ukazuje, že 3D tlač sa stáva dôležitou technológiou v oblasti výskumu a vývoja, vzdelávania a aj výroby. Oveľa viac ju nasadzujú veľké podniky ako malé firmy. Vysoké percento firiem, ktoré zvažujú nasadenie 3D tlače, potom ukazuje, že vedenie mnohých spoločností si je vedomé, aké prínosy by im mohla trojrozmerná tlač ponúknuť, a preto nechcú túto technológiu ignorovať.

Na čo sa v súčasnosti 3D tlač vo firmách najčastejšie používa? Celých 73 % respondentov hovorí, že je to na testovanie nových nápadov a konceptov, a 67 % na výrobu prototypov v rámci výskumu a vývoja. Prototyp vytvorený 3D tlačou je totiž značne lacnejší, než keď sa vyrába klasickou cestou.

Ďalej 40 % opýtaných využíva trojrozmernú tlač na výrobu dielov používaných organizáciou a 19 % potom už na priamu výrobu a produkciu tovaru, 16 % na výrobu pomôcok pre zamestnancov a kancelárskych potrieb a 14 % na tvorbu náhradných dielov pre zákazníkov. Výrazne teda prevažuje použitie pre vlastné interné potreby.

Trojrozmerná tlač tak dokáže uspokojovať špecifické potreby mnohých organizácií, najmä vďaka možnosti lacnej produkcie určitého sortimentu v nízkych objemoch. Práve v takýchto situáciách je totiž klasická výroba zvyčajne veľmi drahá a 3D tlač tak zapĺňa existujúce vákuum.

Čo drží firmy v 3D tlači späť?

Keď sa redaktori Tech Pre Research pýtali spoločností, ktoré 3D tlač zatiaľ nevyužívajú, čo ich drží späť, väčšina (66 %) je presvedčená, že to pre ich biznis nie je zatiaľ potrebné. Súčasne 43 % nevykonáva takéto operácie (vývoj, návrh, výroba prototypov), pri ktorých by 3D tlač využili. Ďalších 27 % si nie je istých, čo by im to prinieslo. Zvyšné odpovede, ktoré však boli zastúpené už len minoritne, zahŕňali nasledujúce stanoviská: Nasadenie 3D tlače je príliš nákladné (12 %), príliš komplexné na implementáciu (5 %), bol by problém ho integrovať s existujúcimi technológiami (5 %) alebo to vzbudzuje obavy z legálnosti (5 %).

Na údajnú používateľskú neprívetivosť sa odvolávajú 3 %, morálne a etické obavy majú 2 % opýtaných a na chýbajúceho vhodného dodávateľa odkazujú 2 %.
Všeobecne platí, že pre firmu nedáva zmysel implementovať 3D tlač, pokiaľ to nie je podporené potrebou v rámci jej biznisu. Ak to tak je, cesta k nasadeniu sa vždy už nájde.

Redaktori Tech Pre Research sú presvedčení, že sa blížime k revolúcii 3D tlače, ktorá prinesie firmám veľa nových možností. Penetrácia 3D tlačiarní v korporátnom prostredí preto bude stúpať a vďaka ďalšiemu poklesu cien by už mohli byť 3D tlačiarne súčasťou každej firmy, ktorá pre ne bude mať využitie.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá