Image
15.4.2014 0 Comments

Aké sú potreby a požiadavky zamestnancov v IT? Dôležitosť základného platu klesá.

biznis.jpeg Skúsení IT/ICT experti sú na trhu práce stále nedostatkový sortiment. Je preto potrebné urobiť maximum na ich spokojnosť a udržanie v rámci firmy. Pretože s nimi odchádza nielen „výkonná sila", ale aj časť know-how, ktorú môže byť ťažké nahradiť. Je preto potrebné čo najlepšie poznať ich požiadavky a potreby a vyjsť im v tom ústrety.

V posledných rokoch sa zmenil tradičný súbor požiadaviek, ktorý obvykle zahŕňal len dobrý základný plat, bonusy a benefity, a čoraz častejšie sa u zamestnancov v IT objavujú aj ďalšie priority. Samozrejme, základný plat je stále dôležitý, ale už nie natoľko. Kým v roku 2012 ho považovalo za jednu z top piatich priorít 73 % respondentov, teraz je to už len 49 %. Pri benefitoch došlo v tomto období k poklesu z 59 % na 36 %.

Naopak, trvale rastie význam faktorov spojených s moderným spôsobom života, ako je napr. flexibilný pracovný čas, home office, dlhšia dovolenka, atmosféra na pracovisku, možnosť prejaviť vlastný názor či hoci potenciálny kariérny rozvoj.

Experti na oblasť ľudských zdrojov hovoria o tom, že ide o prirodzený posun priorít, spojený so zmenami v spoločnosti. Ľudia si viac než peniaze začínajú ceniť celkový „ekosystém" a nemateriálne statky, dôležité je pre nich, aby sa cítili dobre a aby ich práca bola v súlade s ich súkromným životom.

Hľadajú aj výzvy a sebarealizáciu a nudná práca už nie je uspokojujúca. Neznamená to síce, že by plat už nebol dôležitý, ale rozhodne na spokojnosť nestačí. Naopak, bonusy prepadli až na posledné miesto a zaujímavé je, že medzi priority nepatrí ani to, že by zamestnanci nevyhnutne vyžadovali prácu vo firme, ktorá je špičkou v odbore alebo zamestnáva veľmi talentovaných ľudí.

Viac pozri v nasledujúcom prehľade.

Hlavné priority zamestnancov v IT

Podľa aktuálnych prieskumov sú pre zamestnancov pracujúcich v oblasti IT najdôležitejšie nasledujúce oblasti:

Základný plat (49 %)
Stabilita zamestnania (45 %)
Benefity (36 %)
Pracovné výzvy a zodpovednosť (34 %)
Dĺžka dovolenky (32 %)
Flexibilný pracovný čas a práca na diaľku (30 %)
Atmosféra v práci a kolektív (28 %)
Ocenenie názoru a znalostí (28 %)
Potenciálny kariérny rozvoj (19 %)
Možnosť ďalšieho vzdelávania (19 %)
Finančná stabilita organizácie (19 %)
Lokalita, kde zamestnávateľ sídli (18 %)
Spätná väzba na dobre vykonanú prácu (18 %)
Dostatočné zdroje na vykonávanie práce (16 %)
Korporátna kultúra a hodnoty (16 %)
Práca so schopnými a talentovanými kolegami (14 %)
Práca vo firme, ktorá je technologicky na špičke (12 %)
Efektivita dohľadu nad pracovnými úkonmi (10 %)
Povedomie o vplyve vlastnej práce na celkový biznis firmy (10 %)
Možnosť získania bonusov (9 %)

Zdroj: ICT manažer


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Prieskum: Väčšina firiem neverí, že e-trhovisko ovplyvnilo mieru korupcie

26.10.2016 00:00

Vyše 60 percent opýtaných na základe nedávneho prieskumu o verejnom obstarávaní na Slovensku si nemyslí, že elektronické trhovisko malo zásadný vplyv na mieru korupcie v tejto sfére. Desať percent osl ...

Biznis

ReactiveConf 2016: Technologickí experti z celého sveta prichádzajú do Bratislavy

26.10.2016 00:00

Lídri a priekopníci budúcich technológií prichádzajú už druhý rok po sebe na ReactiveConf, svetovú konferenciu o vývoji webových a mobilných aplikácií, ktorá sa koná tento týždeň. Od 26. do 28. októb ...

Biznis

Gary Shapiro v Prahe predstavil, aký bude januárový CES

25.10.2016 00:13

Najväčšiu výstavu spotrebnej elektroniky a IT, ktorá sa koná začiatkom januára v Las Vegas, tradične predchádza séria propagačných podujatí CES Unveiled. Turné sa tentoraz začalo v Prahe. Veľtrh CES ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá