Image
12.2.2013 0 Comments

Aké drony a roboty sa používajú na špehovanie?

Americké ministerstvo bezpečnosti spustilo pred 10 rokmi projekt využívania bezpilotných lietadiel na monitorovanie konkrétneho územia, resp. na prieskumné misie. Projekt je úspešný a výsledkom sú bezpilotné lietadlá a roboty, ktoré niekedy nepriamo špehujú aj nič netušiacich ľudí. Obama v tejto súvislosti nariadil upraviť legislatívu tak, aby sa do roku 2015 zmiernili obmedzenia použitia bezpilotných lietadiel.

drones_112.jpg

Predator B

Bezpilotné lietadlo Predator B sa využíva od roku 2004, Američania využívali tieto zariadenia na monitorovanie mexicko-amerických hraníc. V posledných dvoch rokoch sa tieto drony využívali najmä v Karibiku, kde lokálnej polícii pomáhali s odhaľovaním drogových priekupníkov.

dron1.jpg

BIOSwimmer

BIOSwimmer je robot určený do vodného prostredia. Jeho výhoda je v tom, že sa dokáže dostať do pomerne úzkych miest, môže fungovať aj vo vode, ktorá bola zamorená olejom alebo inými chemikáliami. Ministerstvo ho chce využiť aj pri inšpekcii vrakov lodí. Pokiaľ ide o dizajn robota, trepotavý pohyb by mal znižovať spotrebu energie a jednotlivé senzory sú navrhnuté tak, aby sa dali kedykoľvek rýchlo vymeniť.

dron2.jpg

ShadowHawk

ShadowHawk je bezpilotná helikoptéra, dron s hmotnosťou 22 kg. Dokáže letieť rýchlosťou takmer 90 km/h až do vzdialenosti 24 km. Helikoptéra na jedno nabitie vydrží vo vzduchu hodinu, pričom je vybavená kamerou Sony FCB EX-1020 a termálnou kamerou Photon 320. ShadowHawk bol navrhnutý na využitie v policajných misiách. Prax však bola iná. Organizácia FAA (Federal Aviation Administration) zatiaľ zakázala policajtom využívať helikoptéru na policajné misie, problémová bola aj hmotnosť zariadenia, ktorá prevyšuje hranicu 11 kg - v roku 2011 bola hmotnosť bezpilotných zariadení dokonca obmedzená na 2 kg.


Versatrax 150

Robot Versatrax 150 navrhla kanadská spoločnosť Inuktun a ministerstvo ho využívalo pri kontrole hraníc medzi Mexikom a USA na hľadanie prípadných tunelov, ktoré by mohli pašeráci využívať. Toto zariadenie však bolo pôvodné navrhnuté na bežný prieskum kanalizácie - robot je vodotesný a vybavený káblom s dĺžkou 150 metrov. Samozrejmosťou je kamera s vysokým rozlíšením.

dron3.jpg

Draganflyer X6

Draganflyer X6 je ďalšia robotická helikoptéra. Podobne ako ShadowHawk aj toto zariadenie bolo určené na využitie v polícii, v tomto prípade sa však aj reálne využíva. Helikoptéra má hmotnosť približne 2 kg, na jedno nabitie dokáže fungovať 20 minút, pričom maximálna rýchlosť letu je takmer 50 km/h. Súčasťou výbavy je kamera Panasonic DMC-ZS20 alebo infračervená kamera. Robot je takisto vybavený senzorom GPS, barometrom a akcelerometrom. Polícia využívala bezpilotnú helikoptéru ako pomôcku pri misiách výsadku SWAT.

dron4.jpg

Zdroj: wired.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá