Image
12.2.2013 0 Comments

Aké drony a roboty sa používajú na špehovanie?

Americké ministerstvo bezpečnosti spustilo pred 10 rokmi projekt využívania bezpilotných lietadiel na monitorovanie konkrétneho územia, resp. na prieskumné misie. Projekt je úspešný a výsledkom sú bezpilotné lietadlá a roboty, ktoré niekedy nepriamo špehujú aj nič netušiacich ľudí. Obama v tejto súvislosti nariadil upraviť legislatívu tak, aby sa do roku 2015 zmiernili obmedzenia použitia bezpilotných lietadiel.

drones_112.jpg

Predator B

Bezpilotné lietadlo Predator B sa využíva od roku 2004, Američania využívali tieto zariadenia na monitorovanie mexicko-amerických hraníc. V posledných dvoch rokoch sa tieto drony využívali najmä v Karibiku, kde lokálnej polícii pomáhali s odhaľovaním drogových priekupníkov.

dron1.jpg

BIOSwimmer

BIOSwimmer je robot určený do vodného prostredia. Jeho výhoda je v tom, že sa dokáže dostať do pomerne úzkych miest, môže fungovať aj vo vode, ktorá bola zamorená olejom alebo inými chemikáliami. Ministerstvo ho chce využiť aj pri inšpekcii vrakov lodí. Pokiaľ ide o dizajn robota, trepotavý pohyb by mal znižovať spotrebu energie a jednotlivé senzory sú navrhnuté tak, aby sa dali kedykoľvek rýchlo vymeniť.

dron2.jpg

ShadowHawk

ShadowHawk je bezpilotná helikoptéra, dron s hmotnosťou 22 kg. Dokáže letieť rýchlosťou takmer 90 km/h až do vzdialenosti 24 km. Helikoptéra na jedno nabitie vydrží vo vzduchu hodinu, pričom je vybavená kamerou Sony FCB EX-1020 a termálnou kamerou Photon 320. ShadowHawk bol navrhnutý na využitie v policajných misiách. Prax však bola iná. Organizácia FAA (Federal Aviation Administration) zatiaľ zakázala policajtom využívať helikoptéru na policajné misie, problémová bola aj hmotnosť zariadenia, ktorá prevyšuje hranicu 11 kg - v roku 2011 bola hmotnosť bezpilotných zariadení dokonca obmedzená na 2 kg.


Versatrax 150

Robot Versatrax 150 navrhla kanadská spoločnosť Inuktun a ministerstvo ho využívalo pri kontrole hraníc medzi Mexikom a USA na hľadanie prípadných tunelov, ktoré by mohli pašeráci využívať. Toto zariadenie však bolo pôvodné navrhnuté na bežný prieskum kanalizácie - robot je vodotesný a vybavený káblom s dĺžkou 150 metrov. Samozrejmosťou je kamera s vysokým rozlíšením.

dron3.jpg

Draganflyer X6

Draganflyer X6 je ďalšia robotická helikoptéra. Podobne ako ShadowHawk aj toto zariadenie bolo určené na využitie v polícii, v tomto prípade sa však aj reálne využíva. Helikoptéra má hmotnosť približne 2 kg, na jedno nabitie dokáže fungovať 20 minút, pričom maximálna rýchlosť letu je takmer 50 km/h. Súčasťou výbavy je kamera Panasonic DMC-ZS20 alebo infračervená kamera. Robot je takisto vybavený senzorom GPS, barometrom a akcelerometrom. Polícia využívala bezpilotnú helikoptéru ako pomôcku pri misiách výsadku SWAT.

dron4.jpg

Zdroj: wired.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Všetky nové Tesly už majú HW na samostatnú jazdu s vyššou úrovňou bezpečnosti než s vodičom

24.10.2016 00:22

Tesla vyhlásila, že všetky jej autá vyrobené odteraz budú schopné úplne autonómnej jazdy.  Zverejnila aj demonštračné video ukazujúce samostatne jazdiace auto, v ktorom je človek prítomný „len z právn ...

Technológie 5

Počítače v Microsofte rozpoznávajú reč na rovnakej úrovni ako ľudia

24.10.2016 00:19

Tím inžinierov Microsoftu z divízie umelej inteligencie a výskumu (Artificial Intelligence and Research) sa pochválil (PDF), že ich systém na rozpoznávanie reči dosiahol chybovosť (word error rate – W ...

Technológie 5

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá