Image
28.11.2016 0 Comments

Aj slúchadlá vás môžu špehovať. Malvér z nich urobí mikrofón

Opatrní používatelia počítačov prelepujú ich webovú kameru páskou. Iní sa obávajú sledovania pomocou mikrofónov, preto vypínajú či dokonca odstraňujú tieto audiokomponenty. No skupina izraelských výskumníkov z Univerzity Bena Guriona teraz paranoju ešte stupňuje – vyvinula totiž malvér, ktorý môže slúchadlá premeniť na provizórny mikrofón, schopný nahrávať vaše rozhovory. Dosiahli to softvérovým prekonfigurovaním slúchadlového jacku.

Je známe, že reproduktor má elektromagnet, ktorý mení elektrický signál na vibrácie membrány. V mikrofóne to celé funguje v opačnom smere, takže obrátením procesu možno reproduktor premeniť na (menej kvalitný) mikrofón.

Tím využil málo známu črtu čipov Realtek, ktoré dovoľujú režim jacku prepnúť (tzv. jack retasking). A práve to urobil demonštračný malvér – prepol jack, v ktorom boli slúchadlá zapojené, z výstupu na mikrofónový vstup. Zvukovka potom môže nahrávať zvuky z okolia počítača, akoby bol pripojený mikrofón.

Výskumníci hovoria, že čipy Realtek sú také bežné, že útok funguje prakticky na akomkoľvek počítači, či už na ňom beží Windows, alebo Mac OS, rovnako aj na väčšine notebookov.

Vedci teraz zisťujú, či takouto zraniteľnosťou trpia aj ďalšie zvukové čipy a či sú útokmi tohto typu ohrozené napr. aj smartfóny.

Zdroj: wired.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

FSB: Ruským bankám hrozia kyberútoky zo zahraničia

03.12.2016 00:05

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém. FSB údajne identifikovala servery ...

Bezpečnosť 1

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Bezpečnosť

Generálmajor Jonathan Shaw: Kybernetickú bezpečnosť musí riešiť manažment, a nie IT oddelenie

25.11.2016 00:13

Pod názvom Judgment Day sa v Bratislave konal už 11. ročník konferencie zameranej na informačnú bezpečnosť. Na konferencii, ktorú pripravuje TEMPEST spolu so svojimi partnermi, sa každoročne stretáva ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá