Image
4.8.2014 0 Comments

Aj prázdný USB disk môže nakaziť počítač. Bezpečnostní experti dokázali ako to je možné.

usb_bezpecnost_18.jpg USB kľúče fungujú ako výborný prostriedok na prenášanie vírusov medzi počítačmi. Hoci klasické vírusy obvykle zachytí kvalitnejší antivírusový systém, potenciálne nebezpečenstvo USB kľúčov a ostatných zariadení siaha hlbšie, ako si myslíte.

Bezpečnostní experti Karsten Nohl a Jakob Lell vymysleli malvér, ktorý poukazuje na problémy s bezpečnosťou USB úložísk. Škodlivý kód, nazvaný BadUSB, nenapáda flashovú časť úložiska, ale priamo firmvér. Vďaka tomu dokáže ostať skrytý aj v prípade, že je kľúč navonok prázdny. Malvér dokáže získať kontrolu na počítačom, prípadne presmerovať internetovú komunikáciu. Problém je, že bežný používateľ ani nemusí vedieť o tom, že vírus napadol jeho počítač - USB kľúč bol predsa prázdny. Podľa Nohla sa tento problém nedá odstrániť. „Zneužili sme dizajn USB štandardu," vysvetľuje.

Nohl a Lell nie sú prví experti, ktorí poukázali na nedostatky USB úložísk. Medzi prvými však dokázali svoje tvrdenie malvérom, ktorým infikovali priestor, vyhradený iba pre firmvér. Firmvér taktiež preprogramovali tak, aby škodlivý kód ostal skrytý. „Takýto USB kľúč môžete dať vášmu IT pracovníkovi. Ak však nebude analyzovať firmvér pomocou reverzného inžinierstva, tak kľúč iba naformátuje a povie, že je čistý. Škodlivý kód neodstráni," vysvetľuje Nohl.

Tento nedostatok sa netýka iba USB kľúčov a externých diskov. Vzťahuje sa na hocaké USB zariadenia, vrátane klávesníc, myší aj smartfónov. Experti so svojimi poznatkami kontaktovali aj výrobcu USB zariadení, ktorý poprel, že by bol podobný útok možný.

Dvojica chce svoje poznatky prezentovať na konferencii Black Hat v Las Vegas a chce presvedčiť výrobcov zariadení, že je potrebné aplikovať pokročilé bezpečnostné metódy.

Zdroj: wired.com


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť 1

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá