Image
21.7.2014 0 Comments

Aj LED žiarovky môžu ponúknuť bezdrôtový prenos dát rýchlosťou 10 Gb/s

ITN_Aj LED ziarovky.jpg Možno si ešte niektorí spomeniete na náš článok o technológii Li-Fi, ktorá by sa raz mohla stať alternatívou Wi-Fi a pri ktorej prenos dát sprostredkuje namiesto rádiových vĺn viditeľné svetlo.

Svetlo je rovnako ako rádiový signál elektromagnetická vlna, ibaže má 100 000-krát vyššiu frekvenciu. Treba teda dosiahnuť, aby žiarovka blikala dostatočne rýchlo, rýchlejšie, než dokáže vnímať ľudské oko. Dáta sa najskôr prenesú na LED žiarovku. Tá sa začne veľmi rýchlo rozsvecovať (až miliarda bliknutí za sekundu). Potom prijímač (v podstate malý fotoaparát snímajúci svetlo) na počítači alebo mobilnom zariadení dekóduje blikanie na dáta.

Teraz k výskumu v tejto oblasti prispeli pracovníci mexickej spoločnosti SiSoft v spolupráci s kolegami z Autonomous Technological Institute of Mexico (ITAM).

Spoločne sa im podarilo dosiahnuť ďalšiu métu vo vývoji tejto technológie, keď pomocou LED žiarovky uskutočnili prenos dát po internete rýchlosťou až 10 Gb/s. Je to výrazné zlepšenie oproti obdobným systémom Li-Fi vyvinutým spoločnosťou Siemens a Pennsylvánskou štátnou univerzitou, kde boli dosiahnuté prenosové rýchlosti 500 Mb/s, resp. 1,6 Gb/s.

Popri impozantnej prenosovej rýchlosti upozorňuje SiSoft aj na ďalšie výhody tejto technológie. Vzhľadom na to, že dáta sú prenášané prostredníctvom svetla, nemožno ich nabúrať, takýto prenos je teda bezpečnejší. Okrem toho takúto technológiu možno použiť aj na miestach (napr. v nemocniciach), kde by zariadenia s radiáciou mohli narušiť či blokovať bezdrôtové signály. Navyše by sa systém postaral zároveň o osvetlenie. Obmedzením technológie je skutočnosť, že žiarovka musí dosvietiť na prijímacie zariadenie, a tak má dosť limitovaný dosah. Zatiaľ teda nemá na to, aby nahradila Wi-Fi, ohroziť by mohla jedine Bluetooth.

Zdroj: gizmag.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

YouTube Rewind 2016. Toto sú najpopulárnejšie videá na Slovensku a vo svete

08.12.2016 00:08

Google už tradične v závere roka zverejňuje rebríčky najpopulárnejších videí. YouTube Rewind odhaľuje najpopulárnejšie videá, ktoré používatelia sledovali na najväčšej videoplatforme YouTube za posled ...

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá