Image
21.7.2014 0 Comments

Aj LED žiarovky môžu ponúknuť bezdrôtový prenos dát rýchlosťou 10 Gb/s

ITN_Aj LED ziarovky.jpg Možno si ešte niektorí spomeniete na náš článok o technológii Li-Fi, ktorá by sa raz mohla stať alternatívou Wi-Fi a pri ktorej prenos dát sprostredkuje namiesto rádiových vĺn viditeľné svetlo.

Svetlo je rovnako ako rádiový signál elektromagnetická vlna, ibaže má 100 000-krát vyššiu frekvenciu. Treba teda dosiahnuť, aby žiarovka blikala dostatočne rýchlo, rýchlejšie, než dokáže vnímať ľudské oko. Dáta sa najskôr prenesú na LED žiarovku. Tá sa začne veľmi rýchlo rozsvecovať (až miliarda bliknutí za sekundu). Potom prijímač (v podstate malý fotoaparát snímajúci svetlo) na počítači alebo mobilnom zariadení dekóduje blikanie na dáta.

Teraz k výskumu v tejto oblasti prispeli pracovníci mexickej spoločnosti SiSoft v spolupráci s kolegami z Autonomous Technological Institute of Mexico (ITAM).

Spoločne sa im podarilo dosiahnuť ďalšiu métu vo vývoji tejto technológie, keď pomocou LED žiarovky uskutočnili prenos dát po internete rýchlosťou až 10 Gb/s. Je to výrazné zlepšenie oproti obdobným systémom Li-Fi vyvinutým spoločnosťou Siemens a Pennsylvánskou štátnou univerzitou, kde boli dosiahnuté prenosové rýchlosti 500 Mb/s, resp. 1,6 Gb/s.

Popri impozantnej prenosovej rýchlosti upozorňuje SiSoft aj na ďalšie výhody tejto technológie. Vzhľadom na to, že dáta sú prenášané prostredníctvom svetla, nemožno ich nabúrať, takýto prenos je teda bezpečnejší. Okrem toho takúto technológiu možno použiť aj na miestach (napr. v nemocniciach), kde by zariadenia s radiáciou mohli narušiť či blokovať bezdrôtové signály. Navyše by sa systém postaral zároveň o osvetlenie. Obmedzením technológie je skutočnosť, že žiarovka musí dosvietiť na prijímacie zariadenie, a tak má dosť limitovaný dosah. Zatiaľ teda nemá na to, aby nahradila Wi-Fi, ohroziť by mohla jedine Bluetooth.

Zdroj: gizmag.com


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá