Image
21.7.2014 0 Comments

Aj LED žiarovky môžu ponúknuť bezdrôtový prenos dát rýchlosťou 10 Gb/s

ITN_Aj LED ziarovky.jpg Možno si ešte niektorí spomeniete na náš článok o technológii Li-Fi, ktorá by sa raz mohla stať alternatívou Wi-Fi a pri ktorej prenos dát sprostredkuje namiesto rádiových vĺn viditeľné svetlo.

Svetlo je rovnako ako rádiový signál elektromagnetická vlna, ibaže má 100 000-krát vyššiu frekvenciu. Treba teda dosiahnuť, aby žiarovka blikala dostatočne rýchlo, rýchlejšie, než dokáže vnímať ľudské oko. Dáta sa najskôr prenesú na LED žiarovku. Tá sa začne veľmi rýchlo rozsvecovať (až miliarda bliknutí za sekundu). Potom prijímač (v podstate malý fotoaparát snímajúci svetlo) na počítači alebo mobilnom zariadení dekóduje blikanie na dáta.

Teraz k výskumu v tejto oblasti prispeli pracovníci mexickej spoločnosti SiSoft v spolupráci s kolegami z Autonomous Technological Institute of Mexico (ITAM).

Spoločne sa im podarilo dosiahnuť ďalšiu métu vo vývoji tejto technológie, keď pomocou LED žiarovky uskutočnili prenos dát po internete rýchlosťou až 10 Gb/s. Je to výrazné zlepšenie oproti obdobným systémom Li-Fi vyvinutým spoločnosťou Siemens a Pennsylvánskou štátnou univerzitou, kde boli dosiahnuté prenosové rýchlosti 500 Mb/s, resp. 1,6 Gb/s.

Popri impozantnej prenosovej rýchlosti upozorňuje SiSoft aj na ďalšie výhody tejto technológie. Vzhľadom na to, že dáta sú prenášané prostredníctvom svetla, nemožno ich nabúrať, takýto prenos je teda bezpečnejší. Okrem toho takúto technológiu možno použiť aj na miestach (napr. v nemocniciach), kde by zariadenia s radiáciou mohli narušiť či blokovať bezdrôtové signály. Navyše by sa systém postaral zároveň o osvetlenie. Obmedzením technológie je skutočnosť, že žiarovka musí dosvietiť na prijímacie zariadenie, a tak má dosť limitovaný dosah. Zatiaľ teda nemá na to, aby nahradila Wi-Fi, ohroziť by mohla jedine Bluetooth.

Zdroj: gizmag.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

10 trendov pre tohtoročný trh s mobilnými aplikáciami

18.01.2017 00:15

Na začiatku nového roka sa spoločnosť Resco pozrela na najdôležitejšie trendy, ktoré čaká tento biznis v roku 2017. Výskum spoločnosti App Annie predpokladá, že celkové výdavky spotrebiteľov na nákup ...

Internet

Inteligentný bot Google Assistant čoskoro umožní vykonávať platby aj hlasovým príkazom

18.01.2017 00:25

Rozbor Google App pre Android (beta verzia 6.11.13), ktorý  zahŕňa aj službu Assistant, podľa ľudí z XDA Developers ukazuje, že čoskoro by sme mohli uskutočňovať platby pomocou zariadení podporujúcich ...

Internet

Poštová banka sa modernizuje, čoskoro predstaví mobilnú aplikáciu

11.01.2017 00:02

Poštová banka začína nový kalendárny rok s novým logom a novým moderným vizuálom. Tradičná slovenská banka, ktorú vzhľadom na dostupnosť základného balíka služieb na každej pošte využívali hlavne star ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá