Image
9.7.2014 0 Comments

Airbus si chce dať patentovať kokpit lietadla bez okien. Piloti sa budú orientovať podľa informácii z displejov a AR.

airbus.JPG Predstavte si, že pri nastupovaní do lietadla zbadáte, že kokpit tvorí len hladký hliníkový kužeľ bez okien. Nie, nejde o najhorší omyl výstupnej kontroly v histórii. Takto by totiž mali podľa spoločnosti Airbus vyzerať lietadlá v budúcnosti.

V patentovej prihláške podanej v USA toto letecké konzorcium EÚ navrhuje nový dizajn kokpitu, kde by bežné okná boli nahradené 3D displejmi.

airbus_windowsless_cockpit.png

Vďaka oknám na kokpite síce piloti vidia, kam letia, a umožňujú im aj výhľad dopredu a dole pri pristávaní a rolovaní, no na druhej strane narúšajú aerodynamiku lietadla. Cestujúci okná obľubujú, no leteckí inžinieri ich pokladajú len za zraniteľné miesto, ktoré oslabuje pevnosť trupu lietadla.

Patent Airbusu teraz odstraňuje okná alebo ich obmedzuje na veľkosť poskytujúcu len čiastkový výhľad na okolitý svet. Nahradí ich systém pozostávajúci z displejov OLED, kamier, laserov a holografickej projekcie terénu pod lietadlom. Navyše rozšírená realita sa môže použiť na zvýraznenie poveternostných podmienok, navigačných majákov, letových trás, hroziaceho nebezpečenstva a ďalších informácií.

airbus_cockpit_patent.png

Predstava kokpitu bez okien sa môže sprvu zdať uletená, no skutočne má niekoľko výhod. Navrhovaný systém by totiž rozšíril pohľad pilota, ponúka väčšiu flexibilitu v tom, aké informácie a akým spôsobom sa zobrazujú. Okrem toho by sa tak znížila aj hmotnosť lietadla, a teda aj spotreba paliva, zvýšila by sa pružnosť jeho konštrukcie. V súčasnosti ide len o koncept, no možno naznačuje, ako bude vyzerať lietadlo budúcnosti.

Zdroj: gizmag.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá