Image
9.7.2014 0 Comments

Airbus si chce dať patentovať kokpit lietadla bez okien. Piloti sa budú orientovať podľa informácii z displejov a AR.

airbus.JPG Predstavte si, že pri nastupovaní do lietadla zbadáte, že kokpit tvorí len hladký hliníkový kužeľ bez okien. Nie, nejde o najhorší omyl výstupnej kontroly v histórii. Takto by totiž mali podľa spoločnosti Airbus vyzerať lietadlá v budúcnosti.

V patentovej prihláške podanej v USA toto letecké konzorcium EÚ navrhuje nový dizajn kokpitu, kde by bežné okná boli nahradené 3D displejmi.

airbus_windowsless_cockpit.png

Vďaka oknám na kokpite síce piloti vidia, kam letia, a umožňujú im aj výhľad dopredu a dole pri pristávaní a rolovaní, no na druhej strane narúšajú aerodynamiku lietadla. Cestujúci okná obľubujú, no leteckí inžinieri ich pokladajú len za zraniteľné miesto, ktoré oslabuje pevnosť trupu lietadla.

Patent Airbusu teraz odstraňuje okná alebo ich obmedzuje na veľkosť poskytujúcu len čiastkový výhľad na okolitý svet. Nahradí ich systém pozostávajúci z displejov OLED, kamier, laserov a holografickej projekcie terénu pod lietadlom. Navyše rozšírená realita sa môže použiť na zvýraznenie poveternostných podmienok, navigačných majákov, letových trás, hroziaceho nebezpečenstva a ďalších informácií.

airbus_cockpit_patent.png

Predstava kokpitu bez okien sa môže sprvu zdať uletená, no skutočne má niekoľko výhod. Navrhovaný systém by totiž rozšíril pohľad pilota, ponúka väčšiu flexibilitu v tom, aké informácie a akým spôsobom sa zobrazujú. Okrem toho by sa tak znížila aj hmotnosť lietadla, a teda aj spotreba paliva, zvýšila by sa pružnosť jeho konštrukcie. V súčasnosti ide len o koncept, no možno naznačuje, ako bude vyzerať lietadlo budúcnosti.

Zdroj: gizmag.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá