Image
9.7.2014 0 Comments

Airbus chce patent na kokpit lietadla bez okien. Piloti sa budú orientovať podľa informácii z displejov a AR.

airbus.JPG Predstavte si, že pri nastupovaní do lietadla zbadáte, že kokpit tvorí len hladký hliníkový kužeľ bez okien. Nie, nejde o najhorší omyl výstupnej kontroly v histórii. Takto by totiž mali podľa spoločnosti Airbus vyzerať lietadlá v budúcnosti.

V patentovej prihláške podanej v USA toto letecké konzorcium EÚ navrhuje nový dizajn kokpitu, kde by bežné okná boli nahradené 3D displejmi.

airbus_windowsless_cockpit.png

Vďaka oknám na kokpite síce piloti vidia, kam letia, a umožňujú im aj výhľad dopredu a dole pri pristávaní a rolovaní, no na druhej strane narúšajú aerodynamiku lietadla. Cestujúci okná obľubujú, no leteckí inžinieri ich pokladajú len za zraniteľné miesto, ktoré oslabuje pevnosť trupu lietadla.

Patent Airbusu teraz odstraňuje okná alebo ich obmedzuje na veľkosť poskytujúcu len čiastkový výhľad na okolitý svet. Nahradí ich systém pozostávajúci z displejov OLED, kamier, laserov a holografickej projekcie terénu pod lietadlom. Navyše rozšírená realita sa môže použiť na zvýraznenie poveternostných podmienok, navigačných majákov, letových trás, hroziaceho nebezpečenstva a ďalších informácií.

airbus_cockpit_patent.png

Predstava kokpitu bez okien sa môže sprvu zdať uletená, no skutočne má niekoľko výhod. Navrhovaný systém by totiž rozšíril pohľad pilota, ponúka väčšiu flexibilitu v tom, aké informácie a akým spôsobom sa zobrazujú. Okrem toho by sa tak znížila aj hmotnosť lietadla, a teda aj spotreba paliva, zvýšila by sa pružnosť jeho konštrukcie. V súčasnosti ide len o koncept, no možno naznačuje, ako bude vyzerať lietadlo budúcnosti.

Zdroj: gizmag.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá