Image
9.7.2014 0 Comments

Airbus chce patent na kokpit lietadla bez okien. Piloti sa budú orientovať podľa informácii z displejov a AR.

airbus.JPG Predstavte si, že pri nastupovaní do lietadla zbadáte, že kokpit tvorí len hladký hliníkový kužeľ bez okien. Nie, nejde o najhorší omyl výstupnej kontroly v histórii. Takto by totiž mali podľa spoločnosti Airbus vyzerať lietadlá v budúcnosti.

V patentovej prihláške podanej v USA toto letecké konzorcium EÚ navrhuje nový dizajn kokpitu, kde by bežné okná boli nahradené 3D displejmi.

airbus_windowsless_cockpit.png

Vďaka oknám na kokpite síce piloti vidia, kam letia, a umožňujú im aj výhľad dopredu a dole pri pristávaní a rolovaní, no na druhej strane narúšajú aerodynamiku lietadla. Cestujúci okná obľubujú, no leteckí inžinieri ich pokladajú len za zraniteľné miesto, ktoré oslabuje pevnosť trupu lietadla.

Patent Airbusu teraz odstraňuje okná alebo ich obmedzuje na veľkosť poskytujúcu len čiastkový výhľad na okolitý svet. Nahradí ich systém pozostávajúci z displejov OLED, kamier, laserov a holografickej projekcie terénu pod lietadlom. Navyše rozšírená realita sa môže použiť na zvýraznenie poveternostných podmienok, navigačných majákov, letových trás, hroziaceho nebezpečenstva a ďalších informácií.

airbus_cockpit_patent.png

Predstava kokpitu bez okien sa môže sprvu zdať uletená, no skutočne má niekoľko výhod. Navrhovaný systém by totiž rozšíril pohľad pilota, ponúka väčšiu flexibilitu v tom, aké informácie a akým spôsobom sa zobrazujú. Okrem toho by sa tak znížila aj hmotnosť lietadla, a teda aj spotreba paliva, zvýšila by sa pružnosť jeho konštrukcie. V súčasnosti ide len o koncept, no možno naznačuje, ako bude vyzerať lietadlo budúcnosti.

Zdroj: gizmag.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá