Image
30.9.2014 0 Comments

Adobe Lightroom na mobile

Titulka.jpg Program Adobe Lightroom existoval dlhodobo len pre desktopové počítače, a to na platforme Apple OS X a Microsoft Windows. Príchodom piatej verzie však pribudla aj možnosť pracovať s týmto programom aj na mobilných zariadeniach, konkrétne na Apple iPade alebo iPhone. Operačný systém Google Android zatiaľ Lightroom mobile nepodporuje, čo je aj naša hlavná výhrada k tomuto inak super riešeniu.

Na použitie mobilného riešenia potrebujete nasledujúce veci: Adobe Lightroom 5.4 na desktope, konto na Adobe Creative Cloud, iPad alebo iPhone s nainštalovanou aplikáciou Lightroom mobile a prístup na internet na oboch zariadeniach. Všetko si môžete vyskúšať zadarmo, desktopový Lightroom má skúšobnú dobu 30 dní, za ostatné softvérové záležitosti vrátane Lightroom mobile neplatíte.

Ak to všetko máte, získate slobodu pri úprave a prezentácii fotografií. Ktorúkoľvek kolekciu fotiek na desktopovom počítači môžete nechať synchronizovať s mobilným zariadením a realizovať úpravy vtedy, keď máte na to čas - napr. pri rodinných nákupoch, na dovolenke, na cestách a pod. Na mobilné zariadenia sa pritom cez internet neprenášajú fotky v originálom tvare, ale iba ich náhľady, s ktorými pracujete.

No všetko, čo vykonáte na mobilnom zariadení, sa spätne prenesie na desktop a opačne. Cez internet sa teda prenášajú len realizované zmeny (metadáta) a náhľady, čo pri súčasnom pripojení Wi-Fi nie je problém. Lightroom mobile pritom nesynchronizuje fotografie cez vaše mobilné pripojenie (cez SIM kartu), ktoré môžete mať dátovo obmedzené. Aby tak robil, musíte mu to špeciálne povoliť. Synchronizácia sa realizuje cez Adobe Cloud. Rovnako aj zmeny môžete realizovať len vtedy, keď máte fotografie zosynchronizované, čo vyžaduje pripojenie na internet.

Samozrejme, existujú situácie, keď pripojenie na internet nebudete môcť mať (napr. v lietadle), ale práve vtedy by ste mali čas na úpravu fotiek. V tom prípade použijete povel na prenesenie originálov fotografií do mobilného zariadenia, čo však pri súčasných veľkostiach fotografií RAW vyžaduje jednak super pripojenie na internet (alebo dostatok času), jednak dostatok pamäťového priestoru na mobilnom zariadení.

Kolekcie.jpg

Takto sa vám na iPade zobrazia kolekcie fotografií, ktoré ste určili na desktope na synchronizáciu

Otázka znie, aké úpravy môžete realizovať na mobilnom zariadení a ako. Odpoveď: Jednoducho prstami. Síce nie všetky úpravy ako na desktope, ale tie najdôležitejšie áno. Predovšetkým si na mobilnom zariadení môžete robiť filter dobrých a nie celkom podarených fotografií, čo je obyčajne práca vyžadujúca najviac času. Fotky môžete označovať vlajočkami, hviezdičkami, zamietať a pod. Základné úpravy sa týkajú orezu, nastavenia farebnej teploty, kontrastu, jasu, tieňov a pod. 

Triedenie.jpg

Silná vlastnosť Lightroomu je organizácia fotiek. Mobilná verzia za desktopovou mierne zaostáva, ale najdôležitejšie možnosti tu máte.

Rovnako môžete použiť aj vopred pripravené nastavenia z Lightroomu (zjasnenie tváre, vysoký kontrast a pod.). Úpravy vykonané na jednej fotke môžete preniesť na skupinu iných. Nemôžete však robiť napr. lokálne úpravy vo fotografii, odstraňovať zrnitosť, zadávať korekcie objektívov a pod., čo sú na druhej strane funkcie, čím sa Lightroom pre desktop zásadne líši od množstva iných editorov fotografií. Tieto úpravy môžete realizovať len na desktope, pri synchronizácii sa potom v podobe náhľadov fotografií tieto zmeny premietnu aj do tých, ktoré máte v mobilnom zariadení.

Upravy.jpg

Takto sa dotykmi prsta realizujú napr. úpravy kontrastu, farebnej teploty, expozície a pod.

Pri ovládaní a úprave fotiek na mobilnom zariadení využívate dotyky jedného prsta (plus jeho poklepanie) alebo dvoch prstov. Po chvíľke experimentovania na všetko prídete. Ako je to vo svete Apple zvykom, všetko je intuitívne, ale musíte postupovať tak, ako to zamýšľali autori iOS a aplikácie.

PresetUpravy.jpg

Vpred pripravené šablóny úprav fotiek vám pomôžu, ak presne neviete, čo chcete

Super funkcia je prezentovanie fotiek, keď si môžete nastaviť interval zmeny fotiek a spôsoby výmeny a o program pre rodinu po návrate z dovolenky máte postarané. Pri prezentácii môžete ešte využiť vyššiu kvalitu fotiek, ako je to bežné pri ich úpravách. Rovnako môžete vytvárať kolekcie fotiek priamo na mobilnom zariadení, medzi kolekciami ich kopírovať alebo presúvať, mazať a všetky zmeny sa prenesú aj na desktop (pri mazaní fotky na desktope vždy ostávajú v počítači, ale ich nevidieť). Takisto sa dá nastaviť automatický import fotiek realizovaných iPadom alebo iPhonom do kolekcie a tieto náhľady fotiek sa prenesú do desktopu (originály však musíte preniesť manuálne). Fotky môžete z mobilného zariadenia zdieľať na sociálnych sieťach alebo poslať mailom.

Organizacia.jpg

V kolekcii môžete na mobilnom zariadení fotky kopírovať, premiestňovať alebo mazať

Za nevýhodu inak podareného programu okrem absencie podpory pre Android považujeme to, že sa pri synchronizácii dá pracovať len s kolekciami fotiek, a nie zložkami, čo je inak bežný spôsob práce mnohých používateľov. Rovnako možno pracovať len s jedným katalógom fotografií, čo zároveň vylučuje, aby ste naraz synchronizovali fotografie s viacerými počítačmi. Toto pravdepodobne presahuje pôvodne zamýšľaný scenár využitia Lightroomu na mobilnom zariadení. V skutočnosti je to bezplatný mobilný pomocník k desktopovému Lightroomu. V každom prípade Lightroom mobile hodnotíme ako super možnosť hlavne na prvé triedenie a úpravy množstva fotiek, a to predovšetkým na iPade s displejom Retina.

Cena: Lightroom sa predáva napr. spolu s Adobe Photoshop + 20 GB na Creative Cloud zhruba za 12 EUR mesačne


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá