Image
3.3.2016 0 Comments

Acer Liquid Jade Primo

» Prvý smartfón s operačným systémom Windows 10 Mobile od iného výrobcu než Microsoft, ktorý sme mali možnosť testovať, u nás zákonite vzbudil pozornosť, predovšetkým v súvislosti s funkciou Continuum, ktorá umožňuje používať aplikácie Windows aj na veľkej obrazovke.

Dizajn a konštrukcia

Telu telefónu dominujú elegantné krivky, či už ide o zaoblenie rohov s pomerne veľkým polomerom, ktoré je pre túto značku typické, alebo jemné zaoblenie všetkých okrajov odolného skla Corning Gorilla Glass, ktoré prekrýva celú plochu predného panela. S výnimkou otvoru na malý reproduktor v hornej časti, využívaný pri telefonovaní, tvorí sklo súvislú plochu. Zadná stena je z plastu, ale povrchová úprava natoľko pripomína brúsený hliník, že sme materiál určili hmatom podľa nižšej tepelnej vodivosti plastu. Zadná stena sa nedá odobrať, SIM karty a karta microSD sa vkladajú pomocou zasúvateľných šuplíkov. Ten horný umožňuje vloženie buď SIM, alebo pamäťovej karty, druhý je na SIM kartu. Pri konfigurácii dual SIM teda musíte pamäťovú kartu oželieť. Telefón sa vďaka zaobleniam veľmi príjemne drží v ruke a na rozdiel od modelov so sklenou zadnou stenou nemáte pocit, že by mal tendenciu kĺzať sa.

Displej

Displej AMOLED je veľmi kvalitný, predovšetkým čo sa týka vernosti a žiarivosti farieb a sýtosti čiernej. Prispieva k tomu aj technológia Zero Air Gap, ktorá zobrazuje 100 % farebnej škály NTSC. Rozsah pozorovacích uhlov bez akéhokoľvek farebného posunu je 165 stupňov, teda viac, než sa dá využiť. Pri extrémnych uhloch nad touto hranicou nastáva jemný posun do oranžova. Zvuk je reprodukovaný monofónne cez kruhový reproduktor v dolnej časti zadnej steny. Ak je telefón položený na stole či inej ­pevnej podložke, reprodukcia je plochá a tlme­ná, po umiestnení telefónu tak, aby bol reproduktor odkrytý, sa situácia radikálne zlepší, ale vzhľadom na objem a priemer reproduktora patrí zvuk z telefónu k lepšiemu priemeru. Zvuk v slúchadlách je excelentný.

Fotoaparát

Vyčnievajúci objektív spravidla signalizuje dobrý fotoaparát, aj keď mnohí používatelia sa boja, či sa krycie sklo nepoškriabe. Po týždňovom intenzívnom používaní sme si krycie sklíčko pozreli pod silnou lupou a nenašli sme ani nepatrný náznak škrabancov. Vedľa objektívu je prisvetľovací blesk z dvoch LED diód s rôznou farebnou teplotou. Najčastejšie fotíme ľudí, a preto aj naše farebné vnímanie je najcitlivejšie na odtiene ľudskej pleti. V tomto ohľade sú aj snímky s bleskom veľmi dobré. Zaostro­vanie hlavného fotoaparátu predovšetkým v horších svetelných podmienkach nepatrí k najrýchlejším, odporúčame mu pomôcť a dotykom určiť, na čo sa má ostriaci systém zamerať.

Hardvér

Podpora funkcie Continuum naznačuje nadupanú hardvérovú výbavu. Šesťjadrový procesor a 3 GB RAM patrí v tejto triede k špičke. Dve jadrá Cortex-A57 sú taktované na 1,82 GHz a zapájajú sa do akcie len pri veľkých požiadavkách na výpočtový výkon. Bežnú prevádzku zvládajú štyri jadrá Cortex-A53 na 1,44 GHz. Vďaka takejto konfigurácii vydrží batéria celý deň intenzívnejšej prevádzky. Nabíjanie cez konektor USB Type C trvá 2 hodiny a 45 minút.

V porovnaní s podobne vybavenou Lumiou 950 XL má síce Acer Liquid Jade Primo o 15 000 bodov v AnTuTu bench­marku menej, no zároveň sa menej zohrieva, a to aj pri hraní graficky a výpočtovo veľmi náročných hier. Maximálne sme namerali 41 stupňov, takže špeciálne chladenie čipu na báze kovových rúrok odvádza teplo oveľa účinnejšie ako štandardné technológie.

Continuum

Telefón sme mali k dispo­zícii bez originálneho príslušenstva na pripojenie externého zobrazovacieho zariadenia, no predpokladali sme, že toto príslušenstvo pripájané cez port USB Type-C bude unifikované. Náš predpoklad bol správny, Liquid Jade Primo bez problémov fungoval s Microsoft Display Dock HD-500.Technológia Continuum umožňuje využívať monitor, projektor alebo televízor ako primárnu obrazovku. Ak cez bluetooth priamo k telefónu alebo cez porty USB na dokovacej stanici ­pripojíte klávesnicu a myš, máte nástroj na plnohodnotnú kancelársku prácu, prípadne prezentovanie u obchodného ­partnera či na konferencii priamo z telefónu. Najčastejšie budete pravdepodobne využívať predinštalované aplikácie Office, teda Word, Excel, Outlook, PowerPoint a OneNote. Dotykový displej telefónu môžete zároveň využiť ako touchpad. Telefón stále môžete využívať aj klasicky, teda napríklad počas písania dokumentu vo Worde môžete telefonovať.

Na primárnej veľkej obrazovke môžete spúš­ťať univerzálne aplikácie Windows 10 a dokonca využívať aj prepínanie medzi súčasne bežiacimi aplikáciami pomocou tlačidla Zobrazenie úloh rovnako ako na tablete či notebooku s Windows 10. Vaše možnosti v hotelovej izbe sa razom rozšíria z písania niekoľkoriadkových správ na tvorbu dokumentov. Na plnohodnotnú prácu potrebujete, samozrejme, klávesnicu a myš, ale aj bez nich dokážete využiť zobrazenie dokumentu na veľkej obrazovke, pričom drobné úpravy môžete robiť pomocou klávesnice na dotykovom displeji telefónu.

VERDIKT

Možnosti, kvalita a výkon smerujú tento telefón predovšetkým do biznisu, no spokojní budú aj bežní používatelia, ktorí ocenia možnosť spúšťať aplikácie na veľkých obrazovkách. Aktuálna verzia Windows 10 Mobile bola veľmi stabilná a v aplikačnom obchode nájdete pre túto platformu dostatok kvalitných aplikácií a hier.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie 1

Tipy na darčeky pod stromček: Hodinky, klávesnica, slúchadlá...

22.12.2016 00:16

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Recenzie

Tipy na darčeky pod stromček: Smartfón, fotoaparáty a kamery

16.12.2016 00:12

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Recenzie

Tipy na darčeky pod stromček: Notebooky, tablety a monitory

14.12.2016 00:12

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá