22.2.2013 0 Comments

Accenture, Morpho a HP budu robiť podporu Európskeho vízového informačného systému a Systému na porovnávanie biometrických dát

Útvar pre vnútorné záležitosti Európskej komisie vybral konzorcium firiem Accenture (NYSE: ACN), Morpho (Safran) a HP ako dodávateľa služieb pre podporu Európskeho vízového informačného systému (VIS). Zmluva má strop 70 miliónov Eur a uzatvára sa na obdobie troch rokov s opciou na ďalší rok.

VIS je jadrom procesu spracovávania žiadostí o víza do schengenského priestoru a umožňuje jeho členským štátom ukladanie a výmenu alfanumerických a biometrických údajov týkajúcich sa žiadostí o víza prichádzajúcich od občanov tretích krajín. Súčasťou VIS je aj Systém biometrického porovnávania (Biometric Matching System - BMS), ktorý umožňuje presnú identifikáciu žiadateľov o víza pomocou porovnania biometrických údajov - ako napríklad odtlačky prstov - na vytvorenie a overenie žiadostí o víza.

Projekt bude podporovať výmenu dát o vízach medzi jednotlivými štátmi pomocou vyhľadávacích a porovnávacích funkcií. Systém VIS bol spustený do prevádzky v októbri 2011 a jeho využívanie konzulátmi v nečlenských krajinách EÚ a na hraniciach schengenského priestoru odvtedy rastie.

„Accenture má rozsiahle skúsenosti v práci s hraničnou políciou na celom svete a pomáha jej útvarom zvládať rastúci počet cezhraničných cestujúcich a zvyšujúcu sa zložitosť žiadostí o víza," povedal Mark Crego, vedúci predstaviteľ Accenture pre služby zamerané na Border and Identity Management. „Sme potešení, že sme boli vybraní Európskou komisiou ako vedúci člen konzorcia dodávateľov na nasledujúce roky."

V rámci svojej vedúcej role v konzorciu preberie Accenture celkovú zodpovednosť za projekt a bude dohliadať na integráciu funkčných, technických a operatívnych požiadaviek v rámci podpory systému VIS. Spoločnosť Morpho dodá služby biometrického porovnávania. Accenture a Morpho spolupracujú s Európskou komisiou na vývoji a podpore nástroja na biometrické porovnávanie VIS v rámci konzorcia Bridge už od roku 2007.

„Morpho je hrdé na svoje opätovné zvolenie za dodávateľa služieb porovnávania biometrických údajov pre VIS," povedal Jean-Paul Jainsky, predseda predstavenstva a riaditeľ spoločnosti Morpho. „Biometria sa stáva kľúčovým prvkom pre efektívnu kontrolu cezhraničného pohybu osôb a my ako svetový líder v biometrickej technológii sme zaviazaní rozvíjať najmodernejšie riešenia, aby sme odpovedali na súčasné a budúce potreby na tomto trhu."

Spoločnosť HP pracovala s Európskou komisiou od roku 2005 a nasadila konvergovanú infraštruktúru a súvisiace technologické služby pre VIS, ako aj riešenie na archiváciu a zálohovanie. V rámci novej zmluvy existuje potenciál pre dodatočnú podporu sieťových služieb a na ne naviazaného poradenstva, ako aj IT podpory. Subdodávateľmi Accenture sú spoločnosti Daon a WCC Smart Search and Match, ktoré budú poskytovať IT podporu a služby.

„Bezpečnosť hraníc a ochrana občanov sa stávajú čoraz dôležitejšími," povedal Peter Ryan, senior viceprezident a generálny riaditeľ HF EMEA. Pre úspech projektu je podľa neho dôležitá konvergovaná infraštruktúra HP, ktorá je kľúčom k realizácii medzinárodných IT projektov v sfére verejnej bezpečnosti.


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

ITAPA 2016: Make IT Easy – Príde Pellegrini, Mikloš z Ukrajiny, aj vynálezca patentov Cullis z Kanady

27.10.2016 00:07

Desiatky inšpiratívnych domácich aj zahraničných spíkrov a stovky lídrov a manažérov z verejnej správy, IT sektora, akademickej obce a NGO sa 14.-15. novembra stretnú na kongrese ITAPA v Bratislave, a ...

Biznis

Prieskum: Väčšina firiem neverí, že e-trhovisko ovplyvnilo mieru korupcie

26.10.2016 00:00

Vyše 60 percent opýtaných na základe nedávneho prieskumu o verejnom obstarávaní na Slovensku si nemyslí, že elektronické trhovisko malo zásadný vplyv na mieru korupcie v tejto sfére. Desať percent osl ...

Biznis

ReactiveConf 2016: Technologickí experti z celého sveta prichádzajú do Bratislavy

26.10.2016 00:00

Lídri a priekopníci budúcich technológií prichádzajú už druhý rok po sebe na ReactiveConf, svetovú konferenciu o vývoji webových a mobilných aplikácií, ktorá sa koná tento týždeň. Od 26. do 28. októb ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá