Image
22.5.2014 0 Comments

AT&T kupuje DirectTV za takmer 50 miliárd dolárov

atandt.jpg Americký telekomunikačný gigant AT&T plánuje kúpiť spoločnosť DirectTV, najväčšieho amerického prevádzkovateľa satelitného televízneho vysielania, za 48,5 mld. dolárov.

Oznámenie o dohode prichádza práve v čase, keď konkurenčný Comcast Corp. čaká na schválenie svojej 45-miliardovej ponuky pre Time Warner Cable Inc. americkým regulačným úradom. Táto transakcia by mohla transformovať pomery na trhu televízneho vysielania v krajine vytvorením prepojenia káblového a širokopásmového pripojenia k internetu. Ak sa obe megafúzie uskutočnia, dve spoločnosti budú kontrolovať 60 % trhu platenej televízie a internetu v USA.

AT&T ponúka za jednu akciu DirectTV 95 dolárov, čiastočne v hotovosti a čiastočne v akciách. Po započítaní dlhu DirectTV hodnota transakcie stúpne na 67,1 mld. dolárov.

Pre AT&T znamená dohoda získanie silnejšej pozície na trhu platenej televízie. Ak k svojim zákazníkom U-verse, ktorých je 5,7 milióna, pridá 20,3 milióna amerických zákazníkov DirectTV, bude mať väčšiu vyjednávaciu silu na získanie lepších programov a za nižšie ceny. Generálny riaditeľ AT&T Randall Stephenson sa vyjadril, že dohoda umožní spoločnosti „ponúkať prvotriedne videá na všetkých obrazovkách od televízie po smartfóny a od áut po lietadlá".

Efekt synergie bude pôsobiť aj na strane DirectTV, ktorá v súčasnosti nemôže ponúknuť svojim zákazníkom vysokorýchlostný internet ako súčasť svojho satelitného balíka.

Niektorí analytici však pochybujú o strategických výhodách dohody, ktorá poskytne AT&T silnejšiu pozíciu na trhu platenej televízie, pretože tento trh je už nasýtený.

Zdroj: reuters.com
theverge.com


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Pozrite si fotografie z IT GALA

22.10.2016 00:20

Pozrite si ako vyzeralo prestížne výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT GALA 2016. O príjemné prostredie, zábavu, zaujímavých ľudí z IT komunity a skvelé ...

Biznis

Orientácia Microsoftu na cloud sa vyplatila, akcie sú na rekordnom maxime

22.10.2016 00:05

Softvérová spoločnosť Microsoft reportovala po ukončení oficiálnych obchodných hodín na americkej burze svoje hospodárske výsledky za prvý fiškálny štvrťrok 2017, ktorý skončil 30. septembra tohto rok ...

Biznis

Nemecko chce od roku 2030 zakázať vozidlá so spaľovacím motorom

21.10.2016 00:10

Nemecko sa nechce spoliehať len na finančné stimuly pri kúpe automobilov bez emisií. Spolková rada schválila rezolúciu vyzývajúcu na zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2030 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá