Image
22.5.2014 0 Comments

AT&T kupuje DirectTV za takmer 50 miliárd dolárov

atandt.jpg Americký telekomunikačný gigant AT&T plánuje kúpiť spoločnosť DirectTV, najväčšieho amerického prevádzkovateľa satelitného televízneho vysielania, za 48,5 mld. dolárov.

Oznámenie o dohode prichádza práve v čase, keď konkurenčný Comcast Corp. čaká na schválenie svojej 45-miliardovej ponuky pre Time Warner Cable Inc. americkým regulačným úradom. Táto transakcia by mohla transformovať pomery na trhu televízneho vysielania v krajine vytvorením prepojenia káblového a širokopásmového pripojenia k internetu. Ak sa obe megafúzie uskutočnia, dve spoločnosti budú kontrolovať 60 % trhu platenej televízie a internetu v USA.

AT&T ponúka za jednu akciu DirectTV 95 dolárov, čiastočne v hotovosti a čiastočne v akciách. Po započítaní dlhu DirectTV hodnota transakcie stúpne na 67,1 mld. dolárov.

Pre AT&T znamená dohoda získanie silnejšej pozície na trhu platenej televízie. Ak k svojim zákazníkom U-verse, ktorých je 5,7 milióna, pridá 20,3 milióna amerických zákazníkov DirectTV, bude mať väčšiu vyjednávaciu silu na získanie lepších programov a za nižšie ceny. Generálny riaditeľ AT&T Randall Stephenson sa vyjadril, že dohoda umožní spoločnosti „ponúkať prvotriedne videá na všetkých obrazovkách od televízie po smartfóny a od áut po lietadlá".

Efekt synergie bude pôsobiť aj na strane DirectTV, ktorá v súčasnosti nemôže ponúknuť svojim zákazníkom vysokorýchlostný internet ako súčasť svojho satelitného balíka.

Niektorí analytici však pochybujú o strategických výhodách dohody, ktorá poskytne AT&T silnejšiu pozíciu na trhu platenej televízie, pretože tento trh je už nasýtený.

Zdroj: reuters.com
theverge.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 3

Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

20.01.2017 00:25

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hod ...

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá