Image
3.3.2016 0 Comments

ASUS Republic Of Gamers G751JY

» Dizajn tohto sedemnásťpalcového herného stroja sa dá nazvať dynamickým a mohutným. Dvoma chladiacimi prieduchmi v zadnej časti a krytom pripomínajúcim kapotáž evokuje dojem športového automobilu. Po uchopení do ruky si bude väčšina používateľov musieť pomôcť druhou rukou, keďže jeho hmotnosť atakuje päť kilogramov.

Konštrukcia je dostatočne tuhá, takže notebook pôsobí dojmom, že po nešťastnom páde by sa mu nič nestalo, iba v podlahe by zostala diera. Herný zážitok je však na vysokej úrovni aj vďaka veľkému dis­ple­ju s full HD rozlíšením. Jeho farby sú mierne ­sýtejšie, ako je štandardné, no výrobca tento efekt nastavil veľmi presne tak, aby umocnil ­vizuálny zážitok, no nezašiel priďaleko.

Pochváliť treba konštrukciu displeja, ktorá zásadne zvyšuje stabilitu celého zariadenia. Jeho základňa sa totiž nachádza niekoľko centimetrov od okraja notebooku. Pokiaľ sa často a radi emotívne prejavujete pri hraní, tento stroj tak ľahko neprevrátite. Klávesnica, ktorá je podsvietená sýtou červenou farbou, nás prekvapila svojím umiestnením. Nachádza sa trochu ďalej od používateľa, aby ustúpila touchpadu. Ten dostal pomerne slušnú porciu miesta, napriek tomu, že hráči využívajú hlavne myš.

Klávesy kombinácie WASD, používanej v hrách na pohyb, sú výraznejšie podsvietené, aby ich hráč rýchlo odlíšil od ostatných.V ľavom hornom rohu pod displejom potešia klávesy na streamovanie videa a spúšťanie služieb na digitálnu distribúciu. Jedno tlačidlo je venované Steamu a ďalšie tri možno ľubovoľne nadefinovať. Drobná nevýhoda tkvie v tom, že v niektorých hrách sa častejšie používa Escape a inštinktívne siahnete do rohu.

Páčilo sa nám, že dizajnéri umiestnili všetky signalizačné LED nielen na prednú hranu notebooku, ale aj priamo pod touchpad, a tak budete mať počas hrania prehľad aj o tom, či je batéria dostatočne nabitá. Pri hernom prenosnom počítači je dôležité, aby dokázal podporiť aj externé zobrazovacie zariadenia, napriek tomu, že veľký displej ponúka veľmi slušný ­zobrazovací priestor. Tu nechýba port HDMI ani DVI. V numerickej časti klávesnice sa nachádza špeciálny kláves na spustenie ovládacieho panela s názvom ASUS Gaming Center, ktorý združuje všetky potrebné informácie o aktuálnom stave, v ktorom sa PC nachádza, do graficky príťažlivej a prehľadnej podoby. Takže tu dostanete napríklad prehľad o množstve dostupnej pamäte RAM a priestore na disku. Okrem toho tu môžete napríklad vytvoriť rôzne klávesové makrá, podrobne nastavovať zvukovú charakteristiku vrátane 10-pásmového ekvalizéra, ­aktualizovať ovládače cez nVidia GeForce Experience, meniť herné profily a niekoľko ďalších možností.

Koncový stupeň výstupu na slúchadlá nás potešil kvalitným zvukom s dobre vykreslenými hlbokými basmi, zlepšujúcimi hernú atmosféru. Externá reprodukcia nás, naopak, trochu sklamala, keďže reproduktor je umiestnený iba na ľavej strane notebooku.

Výkon v hrách

Počas hrania sme mierne pociťovali absenciu rýchleho SSD. K dispozícii sme mali hybridný disk SSHD s kapacitou 1 TB + 8 GB cache. Rozdiel počas nahrávacích obrazoviek a spúšťania programov je citeľný. Dodáme, že existuje aj variant s SSD. Keďže grafická karta je typu GTX980M so 4 GB pamäte, nerobili sme kompromisy a naše nároky sú plno porovnateľné s nárokmi na herný desktop. Testovali sme pri maximálnych možných detailoch a v natívnom rozlíšení full HD. Konkrétne v hre Fallout 4 sa priemerný počet snímok za sekundu pohyboval okolo 54 – 61 a dosiahnuté maximá boli 84 – 125 FPS. Hranie je preto vcelku plynulé. V hardvérovo náročnom najnovšom Zaklínačovi (so zapnutým efektom nVidia Hairworks, povestným veľkou záťažou) boli výsledky veľmi podobné. Pohybovali sme sa v priemere okolo 52 – 64 FPS. Dá sa z toho vyvodiť, že na súčasné hry pri plných detailoch výkon postačuje aj s určitou rezervou, ktorá by sa dala využiť na 2K alebo 4K gaming. Chladenie je vyriešené dobre, všetko teplo je odvádzané do zadnej časti notebooku a používateľ nič nezaznamená – okrem zvýšenia hlučnosti ventilátorov, čo je nevyhnutnosť.

Výdrž batérie nás veľmi nenadchla. Pri kontinuálnom hraní notebook vydrží približne hodinovú záťaž a potom si už pýta podporu elektrickej zásuvky. Treba však povedať, že pri takomto veľkom displeji a výkonných komponentoch to nie je žiadne prekvapenie, takže to nepovažujeme vyslovene za negatívum.

Verdikt

ASUS Republic Of Gamers G751JY je herný notebook, ktorý dokáže nahradiť herný desktop, čo potvrdzujú aj benchmarky. Jeho veľký displej znižuje potrebu väčšej obrazovky a výkon v hrách je úctyhodný. Menšia slabina je hybridný disk, ktorý celý systém mierne spomaľuje a rýchlosťou nedokáže konkurovať modelom s SSD. Páčilo sa nám mohutné konštrukčné vyhotovenie s veľkým zmyslom pre dôležité detaily a kvalitný veľký displej.

Zobrazit Galériu
Autor: Peter Vnuk

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie 1

Tipy na darčeky pod stromček: Hodinky, klávesnica, slúchadlá...

22.12.2016 00:16

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Recenzie

Tipy na darčeky pod stromček: Smartfón, fotoaparáty a kamery

16.12.2016 00:12

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Recenzie

Tipy na darčeky pod stromček: Notebooky, tablety a monitory

14.12.2016 00:12

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá