Image
26.11.2012 0 Comments

ARM sa bude snažiť presadiť aj v PC

arm.jpg Spoločnosť ARM Holdings, ktorej návrhy čipov dominujú svetu inteligentných telefónov, očakáva v priebehu budúceho roka svoje procesory vo viac ako 10 percentách tradičných PC a tabletov.

Ako vyhlásil Ian Drew, výkonný viceprezident ARM Holdings pre marketing a obchodný rozvoj, počas štvrtkovej konferencie v Tai-pei, britský návrhár čipov očakáva, že sa jeho podiel na trhu tradičných a tabletových počítačov dostane v roku 2013 do dvojciferných čísel a o dva roky neskôr vybaví 10 % PC.

Súťaž medzi výrobcami čipov sa rozbehla na plné obrátky tento rok s tým, ako sa ARM (ktorého čipová architektúra poháňa väčšinu súčasných inteligentných telefónov) a Intel (dominujúci svetu PC) snažia usadiť na domácom ihrisku svojho konkurenta. V kontraste so spoločnosťou Intel ARM sám nevyrába čipy, ale licencuje dizajn procesorov ostatným výrobcom, ako sú napríklad Qualcomm, Samsung alebo nVidia. Procesory ARM tradične stavili na nízku spotrebu a cenu, zatiaľ čo produkty Intelu boli výkonnejšie. No dnes Intel verí, že má na dosah vyrovnanie pozícií v oblasti spotreby, ktorá je kľúčová pre mobilné zariadenia.

ARM priznáva, že jedna z jeho kľúčových stratégií je stávka na Windows RT, variant Windows 8 bežiaci na procesoroch ARM. Ostatne uvedenie Windows RT minulý mesiac bol ďalší dôkaz posunu priemyslu smerom k mobilným zariadeniam.

Windows RT nebol jednoznačný hit, analytici kritizujú nedostatočnú kompatibilitu so softvérom vyvinutým pre predchádzajúce verzie Windows. Taiwanský výrobca počítačov Acer sa nedávno rozhodol odložiť premiéru svojich tabletov RT minimálne do druhého štvrťroka 2013 v snahe vyhodnotiť najskôr reakciu trhu na tablet Surface, ponúkaný pod značkou Microsoftu. A sám generálny riaditeľ Microsoftu Steve Ballmer tento mesiac označil začiatok predaja modelu Surface RT za „skromný".

Hoci pomalá ekonomika poškodila priemysel PC všeobecne a jeho rast je najmenší v tomto desaťročí, ARM očakáva, že sa tým skôr môže spoľahnúť na predaj lacnejších čipov, oslovujúcich sporivých zákazníkov. Procesory ARM určené pre PC budú pravdepodobne stáť o niečo viac ako 20 dolárov, čo je typická cena pri modeloch v inteligentných telefónoch, ale stále výrazne pod 80-200-dolárové procesoryv PC rodiny Intel Core.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Hybridné zariadenia predstavujú nový štandard. Čaká nás budúcnosť bez notebookov?

12.09.2016 00:22

Vo svete, kde každý rok stále rýchlejšie vznikajú nové technológie, je zaujímavé čítať o tom, ktoré technológie sú údajne na zostupe. Minulý mesiac napríklad ukázala štúdia spoločnosti comScore, že su ...

Prieskumy trhu 2

Vo Švédsku končí na skládkach len 1 % komunálneho odpadu

12.09.2016 00:10

Švédsko je lídrom v ochrane životného prostredia. Svedčí o tom okrem iného  aj projekt elektrických ciest, určených pre vozidlá, ktoré sú priťažké na to, aby boli poháňané iba elektrinou. Prvý dvojkil ...

Prieskumy trhu

PRIESKUM: Bankovú mobilnú aplikáciu využíva týždenne 22 % Slovákov

31.08.2016 00:07

Raz za týždeň využíva mobilnú aplikáciu svojej banky 22 % Slovákov. Takmer každý deň aplikáciu využije 14 % oslovených respondentov. V ČR je situácia obdobná, keď v oboch prípadoch sú výsledky len o p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá