Image
6.2.2012 0 Comments

ARM chce dobyť servery so 64-bitovými procesormi

ARM-Cortex-A15.jpg Spoločnosť ARM už dlhší čas nijako nezastiera fakt, že sa chce presadiť v oblasti stolových počítačov a aj serverov. Prekážkou však doteraz bola súčasná architektúra jej čipov, ktorá bola natívne 32-bitová (čo obmedzovalo možnosť adresovania pamäte na 4 GB) a až spolu s jadrom Cortex-A15 prišla aj podpora 40-bitových registrov. Plány ARM-u sú však ambicióznejšie.

Už na konci minulého roka bola ohlásená architektúra ARMv8, ktorá bude obsahovať 64-bitové inštrukcie, označované ako A64. Plne podporované budú však aj staršie 32-bitové aplikácie, takže spätná kompatibilita by mala byť zaručená. Najnovšie zástupcovia firmy potvrdili, že prvé 64-bitové procesory by sa mali objaviť už ku koncu tohto roka a plný objem výroby sa očakáva v roku 2014. Dôvodom pomalého štartu má byť najmä zo začiatku veľmi pozvoľná adopcia týchto procesorov trhom, ktoré majú byť určené tak pre servery, ako i pre najvýkonnejší smartfóny a tablety.

Napríklad David Kanter, analytik Real World Technologies, je presvedčený, že k migrácii smartfónov a tabletov na 64-bitovú architektúru v praxi dôjde približne v horizonte 4 až 5 rokov. To potvrdzujú aj ďalší experti, podľa ktorých dnešné možnosti 32-bitových čipov ARM pre smartfóny a tablety bohato stačia, ale pokiaľ ide o servery, tu sa tak otvárajú nové možnosti.


Pre nové 64-bitové procesory ARM sú zatiaľ k dispozícii len kódové mená Atlas a Apollo a hovorí sa o tom, že bysa mali vyrábať 20 nm technológiou. Prvé licencie na novú architektúru už navyše boli predané niekoľkých významným hráčom, ako sú nVidia či Applied Micro Circuits, a ďalší záujemcovia, ako Apple, Samsung alebo Qualcomm, pravdepodobne rýchlo pribudnú. Architektúra ARMv8 má ďalej obsahovať aj nové špecifické serverové funkcie pre oblasť bezpečnosti a virtualizácie.

Útok na pozície tradičných hráčov
Analytici sa zhodujú v tom, že posun spoločnosti ARM k 64-bitovej architektúre bude ďalším krokom v snahe ujať sa časti trhu doteraz ovládaného Intelom, ktorému čiastočne konkurovala len firma AMD a okrajovo potom aj výrobcovia čipov RISC. Vďaka nárastu výkonu nových procesorov Apollo a Atlas a možnosti pracovať so 64-bitovými aplikáciami sa však opäť zmenší priepasť medzi architektúrou ARM a x86. A hoci spočiatku výrobcovia serverov o čipoch ARM uvažovali skôr ako o okrajovom riešení a videli ich zmysel napríklad v podobe špeciálnych koprocesorov, záujem o tieto riešenia rastie najmä vďaka ich veľmi nízkej spotrebe, pretože pre servery s nižšou záťažou (ako sú napríklad webové servery) ide o veľmi vhodné riešenie.

Napríklad nVidia teraz stavia v Barcelone superpočítač, ktorý by mal ako prvý na svete kombinovať len procesory ARM Tegra 3 a grafické akcelerátory Tesla, a tvrdí, že bude výrazne energeticky efektívnejší než tradičné superpočítače (ktorých spotreba je dnes obvykle v rozpätí 10 až 20 megawattov ). Takisto servery s čipmi ARM buď ohlásili, alebo už uviedli na trh firmy ako HP, IBM Dell a ďalšie.

Adopcii procesorov ARM má pomôcť aj spolupráca s veľkými výrobcami softvéru. Napríklad aktuálna produkčná verzia Ubuntu už podporuje 64-bitové čipy ARM a k rovnakému kroku by malo v dohľadnom čase dôjsť i pri Red Hat Enterprise Linux (RHEL). Naopak, Microsoft podľa dostupných informácií svoj chystaný serverový OS Windows Server 8 pre platformu ARM neponúkne, čo pôsobí pomerne nelogicky, zvlášť keď bežný Windows 8 má čipy ARM podporovať.

Zdroj: ictmanazer.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá