Image
6.2.2012 0 Comments

ARM chce dobyť servery so 64-bitovými procesormi

ARM-Cortex-A15.jpg Spoločnosť ARM už dlhší čas nijako nezastiera fakt, že sa chce presadiť v oblasti stolových počítačov a aj serverov. Prekážkou však doteraz bola súčasná architektúra jej čipov, ktorá bola natívne 32-bitová (čo obmedzovalo možnosť adresovania pamäte na 4 GB) a až spolu s jadrom Cortex-A15 prišla aj podpora 40-bitových registrov. Plány ARM-u sú však ambicióznejšie.

Už na konci minulého roka bola ohlásená architektúra ARMv8, ktorá bude obsahovať 64-bitové inštrukcie, označované ako A64. Plne podporované budú však aj staršie 32-bitové aplikácie, takže spätná kompatibilita by mala byť zaručená. Najnovšie zástupcovia firmy potvrdili, že prvé 64-bitové procesory by sa mali objaviť už ku koncu tohto roka a plný objem výroby sa očakáva v roku 2014. Dôvodom pomalého štartu má byť najmä zo začiatku veľmi pozvoľná adopcia týchto procesorov trhom, ktoré majú byť určené tak pre servery, ako i pre najvýkonnejší smartfóny a tablety.

Napríklad David Kanter, analytik Real World Technologies, je presvedčený, že k migrácii smartfónov a tabletov na 64-bitovú architektúru v praxi dôjde približne v horizonte 4 až 5 rokov. To potvrdzujú aj ďalší experti, podľa ktorých dnešné možnosti 32-bitových čipov ARM pre smartfóny a tablety bohato stačia, ale pokiaľ ide o servery, tu sa tak otvárajú nové možnosti.


Pre nové 64-bitové procesory ARM sú zatiaľ k dispozícii len kódové mená Atlas a Apollo a hovorí sa o tom, že bysa mali vyrábať 20 nm technológiou. Prvé licencie na novú architektúru už navyše boli predané niekoľkých významným hráčom, ako sú nVidia či Applied Micro Circuits, a ďalší záujemcovia, ako Apple, Samsung alebo Qualcomm, pravdepodobne rýchlo pribudnú. Architektúra ARMv8 má ďalej obsahovať aj nové špecifické serverové funkcie pre oblasť bezpečnosti a virtualizácie.

Útok na pozície tradičných hráčov
Analytici sa zhodujú v tom, že posun spoločnosti ARM k 64-bitovej architektúre bude ďalším krokom v snahe ujať sa časti trhu doteraz ovládaného Intelom, ktorému čiastočne konkurovala len firma AMD a okrajovo potom aj výrobcovia čipov RISC. Vďaka nárastu výkonu nových procesorov Apollo a Atlas a možnosti pracovať so 64-bitovými aplikáciami sa však opäť zmenší priepasť medzi architektúrou ARM a x86. A hoci spočiatku výrobcovia serverov o čipoch ARM uvažovali skôr ako o okrajovom riešení a videli ich zmysel napríklad v podobe špeciálnych koprocesorov, záujem o tieto riešenia rastie najmä vďaka ich veľmi nízkej spotrebe, pretože pre servery s nižšou záťažou (ako sú napríklad webové servery) ide o veľmi vhodné riešenie.

Napríklad nVidia teraz stavia v Barcelone superpočítač, ktorý by mal ako prvý na svete kombinovať len procesory ARM Tegra 3 a grafické akcelerátory Tesla, a tvrdí, že bude výrazne energeticky efektívnejší než tradičné superpočítače (ktorých spotreba je dnes obvykle v rozpätí 10 až 20 megawattov ). Takisto servery s čipmi ARM buď ohlásili, alebo už uviedli na trh firmy ako HP, IBM Dell a ďalšie.

Adopcii procesorov ARM má pomôcť aj spolupráca s veľkými výrobcami softvéru. Napríklad aktuálna produkčná verzia Ubuntu už podporuje 64-bitové čipy ARM a k rovnakému kroku by malo v dohľadnom čase dôjsť i pri Red Hat Enterprise Linux (RHEL). Naopak, Microsoft podľa dostupných informácií svoj chystaný serverový OS Windows Server 8 pre platformu ARM neponúkne, čo pôsobí pomerne nelogicky, zvlášť keď bežný Windows 8 má čipy ARM podporovať.

Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá