SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

AMD predstavuje následníka Trinity: procesory Richland

Archív NXT
0

Mnoho ľudí hovorí o tom, ako je na tom spoločnosť AMD zle, pretože nedokáže konkurovať Intelu v oblasti najvýkonnejších procesorov. Lenže my si dovolíme nesúhlasiť, AMD je podľa nás v súčasnosti na nenápadnom vzostupe.

Trochu to poznať v serverovej oblasti, kde sa mu darí relatívne dobre, no ešte výraznejšie to vidno z hľadiska herných konzol budúcej generácie, kde uvidíme kompletné riešenie AMD, teda procesor aj grafiku, a to v oboch systémoch - Playstation 4 aj Xbox One. Len tieto dva samostatné obchody udržia spoločnosť nielen nažive, ale dokonca vo veľmi dobrom finančnom stave, takže všetci, čo prorokovali spoločnosti AMD skorý krach alebo ústup z trhu, budú musieť na splnenie svojich proroctiev počkať.

Na trhu, ktorý nás zaujíma najviac a kde sa obchoduje s desktopovými procesormi, sa spoločnosť AMD už dlhšie zameriava predovšetkým na zákazníkov vyhľadávajúcich procesory s čo najlepším pomerom ceny a výkonu. AMD už dávno vie, že je za Intelom vo výkonovej vojne pozadu, tak aspoň bojuje hodnotou v nízkych cenových hladinách, kde sa mu to darí veľmi dobre. V minulosti sme napríklad kombinácie procesora a grafiky, ktoré v AMD miesto CPU nazývajú APU (Accelerated Processing Unit), odporúčali ako výbornú kúpu do univerzálnych počítačov, v ktorých nie je kľúčovo dôležitý surový výkon procesora, ale skôr všeobecný viacvláknový výkon a použiteľnosť na aké-také hranie, v čom AMD exceluje svojou výbornou integrovanou grafikou. Najnovšie herné hity si len s AMD APU s maximálnymi detailmi neužijete, na toto je stále najvhodnejšia kombinácia rýchly Intel a samostatná grafická karta, no pokiaľ máte tesný rozpočet a chcete univerzálne PC, AMD APU a dosky pre ne ponúkajú cenovo neprekonateľnú kombináciu.

Richland

Pokračovateľom cenovo výhodnej rodiny Trinity, kde najvýkonnejším modelom bol AMD A10 5800K, je novinka s kódovým označením Richland. Zástupca týchto procesorov, ktorý sa dostal do našich testu chtivých rúk, je opäť najsilnejší model A10 6800K. Už z názvu je zrejmé, že ide o priameho nástupcu 5800K, a keď sa pozriete bližšie na špecifikácie v tabuľke, vyzerajú skoro ako rovnaké čipy. A nie je to len mýlka, vnútri ide v zásade o rovnaký kremík, zmeny sú len minimálne.

amd cip.jpg

Novinka dosahuje vyššie rýchlosti, či už v základnom stave, kde procesor garantuje 4,1 GHz, alebo v režime Turbo, kde dosahuje až 4,4 GH, zatiaľ čo reálna frekvencia sa obyčajne aj v dlhodobej záťaži pohybuje medzi týmito hodnotami. Zlepšením oproti predošlej generácii je aj pokročilejšie Turbo, ktoré spolupracuje s množstvom teplotných senzorov, rozmiestnených po kritických častiach čipu, a podľa aktuálnej teploty si dovoľuje agresívnejšie pretaktovávať procesor. Tejto funkcionalite dosť pomáha aj fakt, že Richland dosahuje na rovnakom napätí ako Trinity vyššie frekvencie, za čo zrejme môže najmä vyššia zrelosť 32-nanometrového výrobného procesu. A tým sme vlastne vyčerpali rozdiely medzi Trinity a Richlandom, naozaj ide o ten istý čip s niekoľkými málo optimalizáciami, žiadnu zásadnú novinku. Špecialitou je, že najvýkonnejší model A10 6800K podporuje vyššiu maximálnu rýchlosť pamätí, až DDR3-2166, zatiaľ čo nižšie modely Richland a všetky Trinity podporujú maximálne DDR3-1866.

amd architektura.jpg

Richland a predošlá generácia Trinity sú takmer rovnaké čipy. Z architektonického hľadiska ide o Piledriver CPU + GPU s architektúrou VLIW4, nie najnovšou GCN. Tej sa v APU dočkáme neskôr tento rok.

Vvnútri je to teda stále len štvorjadro s dobre známou architektúrou Piledriver, ktorú sme vám už v minulosti predstavili. Pokiaľ vám naše články ušli, krátko zhrnieme kľúčovú informáciu: Jadrá Piledriver sú párované do modulov, pričom každý modul obsahuje dve výpočtové časti na celočíselné operácie a jednu spoločnú časť na desatinné operácie. Každý dvojjadrový modul sa tak môže podľa záťaže správať ako regulárne dvojjadro alebo v horšom prípade ako jedno jadro. Štvorjadrá Piledriver sú teda podobne ako Intel Core i3 s technológiou hyperthreading niekde na pomedzí medzi dvojjadrom a štvorjadrom, oproti Core i3 však majú omnoho bližšie k reálnemu štvorjadru. AMD A10 APU má v zásade čisto z hľadiska výbavy x86 a výkonu veľmi blízko k modelom z rodiny AMD FX-4000, ktoré však nemajú žiadnu integrovanú grafiku Devastator alias Radeon HD 8670D. Je to rovnaký model, ako mal procesor A10-5800K, kde sa grafika označovala Radeon HD 7660D - nenechajte sa teda spliesť novým označením. Ide o rovnako silnú jednotku, odlišuje sa len podporou rýchlejších pamätí, a teda teoreticky vyššou maximálnou pamäťovou priepustnosťou.


Čo na to konkurencia?

Najsilnejší oponent od Intelu, grafiky Iris a Iris Pro, s úplne novou architektúrou dosahuje omnoho vyšší výkon ako ich aktuálne integrované riešenia Intel HD 4000 a 4600. Lenže na desktopových procesoroch ju neuvidíme, aspoň nie na tých, ktoré možno osadzovať do socketov. Najsilnejším riešením tu teda ostáva Intel HD 4600, s ktorým si Trinity aj Richland poradia a dokážu predviesť lepší výkon, ako vidno z našich grafov. Zaujímavý výstup pre potenciálnych hráčov je takisto informácia, že napriek slušnej grafickej sile Richlandu ho nemôžeme odporúčať ako vyložene herné riešenie, nezvláda totiž plynule zobrazovať novšie hry či staršie na vyšších detailoch. Príkladom je Metro 2033, kde aj na nízkom nastavení a nízkom rozlíšení dosiahnete priemer len 28 FPS, či relatívne stará hra World in Conflict, kde Very High detaily znamenajú prepad FPS na priemer 14. Pre nenáročného hráča StarCraft, Dota 2 či starších hier, ako je World of Warcraft alebo Counter Strike, Richland dostačuje, pre fanúšika titulov ako Battlefield 3 či sérií Metro a Crysis je to však prudko nedostatočný hardvér. Na tieto tituly už je nevyhnutné inštalovať samostatnú grafiku, s ktorou predvádzajú lepší výkon „reálne" štvorjadrá Intelu. Azda sa nám čoskoro podarí získať na testy aj najnovšie modely Core i3, aby sme porovnali toto hľadisko aj s priamym cenovým konkurentom Richlandu. Intel v tomto segmente pripravuje zaujímavé dvojjadrové, teda virtuálne štvorjadrové Haswelly.

Test CPU - nahlad 01-1.jpg

Z hľadiska čisto procesorového výkonu je Richland zhruba tam, kde Trinity - výhodný pri využití všetkých vlákien, kde predbieha klasické Core i3 starších generácií vďaka svojim viacerým modulom/jadrám. Ak porovnávame so štvorjadrami Intelu, Richland sa drží prekvapivo blízko spotrebou, teda hlavne tou dôležitejšou - mimo záťaže. Veľmi blízko je aj svojím výkonom v MediaEspresso, teda pri akcelerovanom spracovaní videa. Inak však ide v zásade o kópiu výkonu AMD A10-5800K. Porovnanie s drahšími štvorjadrami Ivy Bridge i Haswell tak dopadá podľa očakávania - Intel tu jasne vedie. AMD však ani necieli na výhru v tomto súboji, chce radšej ponúknuť univerzálnejšie a cenovo orientovanejšie APU. Zaujímavejšie bude porovnať Richland s dvojjadrami Haswell, ktoré Intel chystá do blízkej budúcnosti.

Fanúšikovia AMD sa však môžu tešiť na inú novinku, ktorú táto spoločnosť pripravuje na neskoršie uvedenie v tomto roku - APU s kódovým označením Kaveri. Pôjde o čip s novou architektúrou Steamroller, ktorý na implementáciu grafiky konečne využije najnovšiu architektúru GCN, známu z Radeonov HD 7000. A hlavne pôjde o prvý skutočne heterogénny čip s dokonale zdieľanou pamäťou. To znamená, že CPU nebude komunikovať s GPU doteraz klasickým spôsobom - zdržujúcim kopírovaním dát hore-dole, miesto toho si jednotlivé časti čipu budú jednoducho navzájom vymieňať odkazy na dáta. Budúcnosť AMD znie vcelku sľubne aj bez zosadenia Intelu z výkonového trónu.

Test CPU - nahlad 01-2.jpg

Výkonové a prevádzkové testy a parametre jednotlivých procesorov

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať