Image
2.2.2015 0 Comments

AMD má úplne novú 14 nm architektúru CPU Zen, vyzerá veľmi sľubne

Na svetlo sveta sa dostali ďalšie detaily o budúcej generácii architektúry desktopových CPU od AMD. Zen má nahradiť architektúru Bulldozer, ktorú spoločnosť používa už od roku 2011.

Podľa webu Sweoverclockers procesory založené na AMD Zen prídu na trh v treťom štvrťroku 2016 a budú sa vyrábať 14 nm výrobným procesom FinFET. Nie je prekvapivé, že nové čipy bude vyrábať fabrika GlobalFoundries, ktorá sa pred niekoľkými rokmi odčlenila od AMD. Prvé čipy v rámci novej architektúry majú mať kódové označenie Summit Ridge a tie najvyššie budú mať až 8 procesorových jadier.

Malo by ísť o dva druhy čipov na báze inštrukčnej súpravy x86 a ARM, ktoré však budú pinovo i funkčne kompatibilné.

amd_zen.jpg

Nové procesory budú podporovať pamäte DDR4 a integrovaný radič PCI Express, no nie je jasné, či do nich AMD začlení aj podporu pre staršie pamäte DDR3. Zaujímavé je tvrdenie, že rodina CPU Summit Ridge bude zahŕňať aj vysokovýkonné čipy s TDP na úrovni 95 W. Tie budú určené pre podnikový segment a pre nadšencov, zatiaľ čo ostatné čipy s nižším TDP majú priniesť značné úspory energie v porovnaní s predchádzajúcou generáciou čipov.

Nové čipy budú podporovať simultánny multithreading, a nie cluster multithreading, ako je to pri platforme Bulldozer. Medzi novinky patrí aj socket FM3.

Nová architektúra vyzerá sľubne, no bude si treba na ňu počkať ešte pol druha roka, čo je dosť dlho. V súčasnosti sa AMD veľmi nedarí na trhu CPU ani GPU, a tak next-gen architektúra Zen môže byť rozhodujúca pre budúcnosť firmy.

Zdroj: vr-zone.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá