Image
2.2.2015 0 Comments

AMD má úplne novú 14 nm architektúru CPU Zen, vyzerá veľmi sľubne

Na svetlo sveta sa dostali ďalšie detaily o budúcej generácii architektúry desktopových CPU od AMD. Zen má nahradiť architektúru Bulldozer, ktorú spoločnosť používa už od roku 2011.

Podľa webu Sweoverclockers procesory založené na AMD Zen prídu na trh v treťom štvrťroku 2016 a budú sa vyrábať 14 nm výrobným procesom FinFET. Nie je prekvapivé, že nové čipy bude vyrábať fabrika GlobalFoundries, ktorá sa pred niekoľkými rokmi odčlenila od AMD. Prvé čipy v rámci novej architektúry majú mať kódové označenie Summit Ridge a tie najvyššie budú mať až 8 procesorových jadier.

Malo by ísť o dva druhy čipov na báze inštrukčnej súpravy x86 a ARM, ktoré však budú pinovo i funkčne kompatibilné.

amd_zen.jpg

Nové procesory budú podporovať pamäte DDR4 a integrovaný radič PCI Express, no nie je jasné, či do nich AMD začlení aj podporu pre staršie pamäte DDR3. Zaujímavé je tvrdenie, že rodina CPU Summit Ridge bude zahŕňať aj vysokovýkonné čipy s TDP na úrovni 95 W. Tie budú určené pre podnikový segment a pre nadšencov, zatiaľ čo ostatné čipy s nižším TDP majú priniesť značné úspory energie v porovnaní s predchádzajúcou generáciou čipov.

Nové čipy budú podporovať simultánny multithreading, a nie cluster multithreading, ako je to pri platforme Bulldozer. Medzi novinky patrí aj socket FM3.

Nová architektúra vyzerá sľubne, no bude si treba na ňu počkať ešte pol druha roka, čo je dosť dlho. V súčasnosti sa AMD veľmi nedarí na trhu CPU ani GPU, a tak next-gen architektúra Zen môže byť rozhodujúca pre budúcnosť firmy.

Zdroj: vr-zone.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá