Image
2.2.2015 0 Comments

AMD má úplne novú 14 nm architektúru CPU Zen, vyzerá veľmi sľubne

Na svetlo sveta sa dostali ďalšie detaily o budúcej generácii architektúry desktopových CPU od AMD. Zen má nahradiť architektúru Bulldozer, ktorú spoločnosť používa už od roku 2011.

Podľa webu Sweoverclockers procesory založené na AMD Zen prídu na trh v treťom štvrťroku 2016 a budú sa vyrábať 14 nm výrobným procesom FinFET. Nie je prekvapivé, že nové čipy bude vyrábať fabrika GlobalFoundries, ktorá sa pred niekoľkými rokmi odčlenila od AMD. Prvé čipy v rámci novej architektúry majú mať kódové označenie Summit Ridge a tie najvyššie budú mať až 8 procesorových jadier.

Malo by ísť o dva druhy čipov na báze inštrukčnej súpravy x86 a ARM, ktoré však budú pinovo i funkčne kompatibilné.

amd_zen.jpg

Nové procesory budú podporovať pamäte DDR4 a integrovaný radič PCI Express, no nie je jasné, či do nich AMD začlení aj podporu pre staršie pamäte DDR3. Zaujímavé je tvrdenie, že rodina CPU Summit Ridge bude zahŕňať aj vysokovýkonné čipy s TDP na úrovni 95 W. Tie budú určené pre podnikový segment a pre nadšencov, zatiaľ čo ostatné čipy s nižším TDP majú priniesť značné úspory energie v porovnaní s predchádzajúcou generáciou čipov.

Nové čipy budú podporovať simultánny multithreading, a nie cluster multithreading, ako je to pri platforme Bulldozer. Medzi novinky patrí aj socket FM3.

Nová architektúra vyzerá sľubne, no bude si treba na ňu počkať ešte pol druha roka, čo je dosť dlho. V súčasnosti sa AMD veľmi nedarí na trhu CPU ani GPU, a tak next-gen architektúra Zen môže byť rozhodujúca pre budúcnosť firmy.

Zdroj: vr-zone.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Produkty

Cubetto – hračka, ktorá naučí deti základom programovania

18.01.2017 00:30

Alternatívna motessoriovská pedagogika, ktorá sa ukázala ako jeden z najúčinnejších spôsobov výučby detí, sa zameriava na vzdelávanie prostredníctvom hry. Môžu sa však touto metódou deti naučiť  aj pr ...

Produkty 2

iPhone 8 vraj bude mať displej s otvormi, oceľový rám a modem LTE s rýchlosťou sťahovania až do 1 Gb/s

18.01.2017 00:35

Do príchodu iPhonu 8 zostáva ešte niekoľko mesiacov, no už stihol vyvolať obrovskú vlnu záujmu zo strany fanúšikov i analytikov. Apple o detailoch svojho nového vlajkového modelu mlčí, ale objavilo sa ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá