Image
26.6.2014 0 Comments

AMD chce zvýšiť energetickú účinnosť svojich APU 25-násobne do roku 2020

amd_apu.jpg Energetická účinnosť čipov AMD sa za posledných šesť rokov zdesaťnásobila. Spoločnosť sa však nazdáva, že to možno robiť ešte lepšie. Kľúčom k masívnemu nárastu môže byť architektúra HSA (Heterogeneous System Architecture).

Na konferencii China International Software and Information Service Fair načrtol technologický šéf AMD Mark Papermaster plány firmy na zvýšenie energetickej účinnosti čipov APU do roku 2020.

„Vďaka zdokonaleniu architektúry APU a inteligentným energeticky účinným technológiám môžu naši zákazníci očakávať, že sa nám v priebehu najbližších rokov podarí výrazne zlepšiť efektivitu našich procesorov," povedal Papermaster. „Naším cieľom je zlepšiť energetickú účinnosť našich procesorov 25-násobne do roku 2020."

Efektívnosť by sa mala zvýšiť zlepšením výkonu a znížením spotreby. Čipy s architektúrou HSA integrujú jadrá CPU, GPU a ďalšie špecializované jadrá, čím sa eliminuje komunikácia medzi rôznymi čipmi, ktorá je energeticky náročná. Všetky jadrá čipov tak pristupujú k spoločnej pamäti a úlohy sú prideľované tým jadrám, ktoré sú na ne najvhodnejšie. Častejšie využívanie iných ako CPU jadier bude podporované softvérovo.

Ďalší krok bude vytvorenie hardvérového nástroja v konštrukcii čipov, ktorý umožní prispôsobiť taktovaciu frekvenciu a napätie vykonávanej úlohe.

Tretia oblasť zlepšovania sa bude týkať inteligentného riadenia spotreby uskutočňovaného v reálnom čase, ktoré maximalizuje dĺžku času stráveného v režime nečinnosti.

Okrem výhody vyššieho výkonu a lepšej efektivity nová architektúra čipov umožní aj predĺžiť životnosť batérie. Podľa vyjadrenia AMD by v roku 2020 mohli notebooky v zapnutom, ale nečinnom režime dosiahnuť výdrž 50 hodín.

Vzhľadom na dosahovanú energetickú účinnosť a problémy s TDP v aktuálnej generácii APU (Kaveri) však čaká AMD v nasledujúcom období veľa práce, ak chce dosiahnuť stanovený cieľ.

Zdroj: vr-zone.com
amd.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá