Image
26.6.2014 0 Comments

AMD chce zvýšiť energetickú účinnosť svojich APU 25-násobne do roku 2020

amd_apu.jpg Energetická účinnosť čipov AMD sa za posledných šesť rokov zdesaťnásobila. Spoločnosť sa však nazdáva, že to možno robiť ešte lepšie. Kľúčom k masívnemu nárastu môže byť architektúra HSA (Heterogeneous System Architecture).

Na konferencii China International Software and Information Service Fair načrtol technologický šéf AMD Mark Papermaster plány firmy na zvýšenie energetickej účinnosti čipov APU do roku 2020.

„Vďaka zdokonaleniu architektúry APU a inteligentným energeticky účinným technológiám môžu naši zákazníci očakávať, že sa nám v priebehu najbližších rokov podarí výrazne zlepšiť efektivitu našich procesorov," povedal Papermaster. „Naším cieľom je zlepšiť energetickú účinnosť našich procesorov 25-násobne do roku 2020."

Efektívnosť by sa mala zvýšiť zlepšením výkonu a znížením spotreby. Čipy s architektúrou HSA integrujú jadrá CPU, GPU a ďalšie špecializované jadrá, čím sa eliminuje komunikácia medzi rôznymi čipmi, ktorá je energeticky náročná. Všetky jadrá čipov tak pristupujú k spoločnej pamäti a úlohy sú prideľované tým jadrám, ktoré sú na ne najvhodnejšie. Častejšie využívanie iných ako CPU jadier bude podporované softvérovo.

Ďalší krok bude vytvorenie hardvérového nástroja v konštrukcii čipov, ktorý umožní prispôsobiť taktovaciu frekvenciu a napätie vykonávanej úlohe.

Tretia oblasť zlepšovania sa bude týkať inteligentného riadenia spotreby uskutočňovaného v reálnom čase, ktoré maximalizuje dĺžku času stráveného v režime nečinnosti.

Okrem výhody vyššieho výkonu a lepšej efektivity nová architektúra čipov umožní aj predĺžiť životnosť batérie. Podľa vyjadrenia AMD by v roku 2020 mohli notebooky v zapnutom, ale nečinnom režime dosiahnuť výdrž 50 hodín.

Vzhľadom na dosahovanú energetickú účinnosť a problémy s TDP v aktuálnej generácii APU (Kaveri) však čaká AMD v nasledujúcom období veľa práce, ak chce dosiahnuť stanovený cieľ.

Zdroj: vr-zone.com
amd.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Produkty

Huawei predstavilo výkonnú čipovú súpravu Kirin 960, ktorá je výkonnejšia ako A10 Fusion v iPhone 7

24.10.2016 00:10

Čínska spoločnosť Huawei v týchto dňoch predstavila svoju novú high-end čipovú súpravu HiSilicon Kirin 960. Tá bude zrejme základom nového smartfónu, ktorý by mal byť podľa kolujúcich zvestí uvedený v ...

Produkty 1

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá