Image
26.6.2014 0 Comments

AMD chce zvýšiť energetickú účinnosť svojich APU 25-násobne do roku 2020

amd_apu.jpg Energetická účinnosť čipov AMD sa za posledných šesť rokov zdesaťnásobila. Spoločnosť sa však nazdáva, že to možno robiť ešte lepšie. Kľúčom k masívnemu nárastu môže byť architektúra HSA (Heterogeneous System Architecture).

Na konferencii China International Software and Information Service Fair načrtol technologický šéf AMD Mark Papermaster plány firmy na zvýšenie energetickej účinnosti čipov APU do roku 2020.

„Vďaka zdokonaleniu architektúry APU a inteligentným energeticky účinným technológiám môžu naši zákazníci očakávať, že sa nám v priebehu najbližších rokov podarí výrazne zlepšiť efektivitu našich procesorov," povedal Papermaster. „Naším cieľom je zlepšiť energetickú účinnosť našich procesorov 25-násobne do roku 2020."

Efektívnosť by sa mala zvýšiť zlepšením výkonu a znížením spotreby. Čipy s architektúrou HSA integrujú jadrá CPU, GPU a ďalšie špecializované jadrá, čím sa eliminuje komunikácia medzi rôznymi čipmi, ktorá je energeticky náročná. Všetky jadrá čipov tak pristupujú k spoločnej pamäti a úlohy sú prideľované tým jadrám, ktoré sú na ne najvhodnejšie. Častejšie využívanie iných ako CPU jadier bude podporované softvérovo.

Ďalší krok bude vytvorenie hardvérového nástroja v konštrukcii čipov, ktorý umožní prispôsobiť taktovaciu frekvenciu a napätie vykonávanej úlohe.

Tretia oblasť zlepšovania sa bude týkať inteligentného riadenia spotreby uskutočňovaného v reálnom čase, ktoré maximalizuje dĺžku času stráveného v režime nečinnosti.

Okrem výhody vyššieho výkonu a lepšej efektivity nová architektúra čipov umožní aj predĺžiť životnosť batérie. Podľa vyjadrenia AMD by v roku 2020 mohli notebooky v zapnutom, ale nečinnom režime dosiahnuť výdrž 50 hodín.

Vzhľadom na dosahovanú energetickú účinnosť a problémy s TDP v aktuálnej generácii APU (Kaveri) však čaká AMD v nasledujúcom období veľa práce, ak chce dosiahnuť stanovený cieľ.

Zdroj: vr-zone.com
amd.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Architektúra Ice Lake s podporou pre počítačové videnie a rozpoznávanie reči má dostať procesory Intelu do smartfónov

07.12.2016 00:19

Očakáva sa, že na konci roka 2018 Intel uvedie novú rodinu procesorov s kódovým označením Ice Lake. Bude to ďalšia významná architektúra od tohto výrobcu procesorov, nasledujúca po architektúre Skylak ...

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá