Image
19.8.2015 0 Comments

7 tipov, ako vďaka technológiám neprísť na dovolenke o auto

Prinášame tipy, ako zabezpečiť vozidlo pred odcudzením či vlámaním sa doň, prípadne ako postupovať, ak k tomu už došlo.

Odcudzenie auta či vlámanie sa doň na dovolenke pohodu nepridá. Ak sa to stane v cudzine, o to horšie, keďže je s tým spojených aj viac vybavovačiek. Ako teda zabezpečiť auto proti krádeži či vlámaniu sa? Spôsobov zabezpečenia je niekoľko. Štandardnými sú mechanické zabezpečenie alebo alarm. Napríklad tajný vypínač nie je poisťovňami akceptovaný ako spôsob zabezpečenia, no určite pri pokuse o krádež pomôže. Ako najúčinnejší, no i finančne najnáročnejší sa zdá monitorovací, resp. vyhľadávací systém na báze GPS, GSM a rádiolokácie. Aké sú teda možnosti? Tu je niekoľko tipov, hoci aj tu platí, že čím viac investujete do zabezpečenia vozidla, tým viac sa znižuje pravdepodobnosť krádeže.

1. Imobilizér? Áno, ale...

Elektronický imobilizér je štandardné zabezpečenie auta, dodávané sériovo do nových vozidiel. Pre väčšinu poisťovní je aj postačujúci ako základné zabezpečenie, no priemerne do limitu hodnoty nového vozidla, teda okolo 20 000 eur. Tento limit sa okrem toho môže v jednotlivých poisťovniach líšiť. V prípade drahších vozidiel preto poisťovne zvyčajne vyžadujú dodatočné zabezpečenie vozidla proti krádeži. Na výber má klient najčastejšie z troch možností - alarm s plávajúcim kódom alebo mechanické zabezpečenie riadiacej páky pevne spojené s karosériou vozidla, prípadne vyhľadávací systém na báze GPS. Napríklad v rámci operatívneho lízingu sa firmy samy rozhodujú, či a aký druh dodatočného zabezpečenia si vyberú.

2. Odnímateľná páka na volant zlodeja neodradí

Ak je však mechanické zabezpečenie riadiacej páky odnímateľné, teda nie je spojené s karosériou, zlodeja to na istý čas môže zdržať, no nie odradiť. V prípade drahšieho auta to preto nie je šťastná voľba. Ak totiž zlodej vnikne do vozidla tak, že ho okolie nespozoruje, napríklad v noci, má dosť času poradiť si s takouto prekážkou. Poisťovne dokonca túto „okrasu" volantu ani neakceptujú pre jej ľahké prekonanie.

3. Alarm vie zlodeja potrápiť

Trh v súčasnosti ponúka niekoľko druhov alarmov. Ten najjednoduchší je s vnútornými senzormi pohybu. Ak ho vodič aktivuje, spustí sa hneď, ako senzor zaznamená vo vozidle pohyb. Zložitejšie alarmy sú vybavené senzormi náklonu alebo pohybu. Výhodou alarmu je fakt, že núti zlodeja konať rýchlo, a ako sa hovorí, v rýchlosti sa robia chyby. Z tohto dôvodu je považovaný za najlepšie dodatočné zabezpečenie z hľadiska pomeru ceny verzus stupeň ochrany.

4. GPS - drahšia, ale účinná investícia

Vyhľadávacie systémy na báze GPS sú pomerne účinné. Dôvodom je, že pre páchateľa je často zložité vôbec zistiť, či a kde sa vo vozidle nachádzajú, nieto ešte ich eliminovať. Nevýhodná je však vyššia vstupná investícia a mesačné poplatky za „stráženie".

5. Pre GSM sú nepriateľom rušičky

Kým GPS kradnuté auto lokalizuje, vyhľadávacie systémy na báze GSM sú v tomto smere účinné, len pokiaľ páchateľ či niekto iný nepoužil rušičky signálu GSM. Tie sú pritom na trhu už bežne dostupné a nie je problém legálne si ich obstarať. No rovnako dostupné sú už aj alarmy, ktoré na prítomnosť rušičky reagujú spustením sirény.

6. Tajný vypínač zlodej vypátra

Obdobne za kratší koniec môžete ťahať aj v prípade tajného vypínača. Skúsený zlodej si totiž dokáže zistiť jeho umiestnenie podľa pohybov vodiča pri štartovaní alebo opúšťaní vozidla. Súčasne neexistuje príliš veľa miest, kde by sa vypínač dal umiestniť tak, aby skúsený zlodej neodhalil jeho polohu v priebehu niekoľkých minút.

7. Pieskovanie má aj nevýhody

Pieskovanie, leptanie či iné označovanie skiel môže odradiť zlodejov, ak majú v úmysle ukradnuté vozidlo neskôr legalizovať. Označené sklá im totiž zvyšujú náklady. Na druhej strane, keďže väčšina vozidiel sa kradne na náhradné diely, tento spôsob ochrany nie je dostatočný.

Hoci sa dnes ani poisťovne nevedia zhodnúť, ktorý spôsob ochrany vozidla je najúčinnejší, čím viac druhov zabezpečenia máte, tým ťažšie je vozidlo ukradnúť. Platí to určite aj o výške investovania do týchto zabezpečovacích zariadení. Pri každom opustení auta aktivujete zabezpečovacie zariadenia. Nenechávajte takisto auto na opustenom mieste, kde by mal zlodej dosť času a priestoru na prekonanie zabezpečení.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Ministri dopravy únie schválili prvé celoeurópske bezpečnostné pravidlá pre drony

05.12.2016 00:10

Ministri dopravy krajín Európskej únie schválili úpravu pravidiel v oblasti civilného letectva. Bezpečnosť v doprave bola pritom hlavnou témou zasadnutia, ktorého sa za predsedajúcu krajinu zúčastnil ...

Bezpečnosť 1

FSB: Ruským bankám hrozia kyberútoky zo zahraničia

03.12.2016 00:05

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém. FSB údajne identifikovala servery ...

Bezpečnosť 1

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá