SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

7 krokov na skrotenie ega

0

Celý náš život sprevádza boj. Súperíme o obľúbenosť medzi spolužiakmi či kolegami, o to, kto skôr obsadí lepšie miesto na parkovanie alebo sa lyžami na nohách pretlačí viac dopredu v rade pred lanovkou. S plamenným zaujatím bojujeme za svoj názor, v hádkach obhajujeme svoju „pravdu“. Máme nutkavú potrebu vyhrávať, urážajú nás kritické poznámky, musíme si dokazovať svoje úspechy a dôležitosť, trápi nás, čo si o nás myslia ostatní. To všetko sú bežné každodenné situácie, keď nad nami vyhráva naše vlastné ego. Nič hrozné to nie je, ibaže to neprospieva dobrým vzťahom, pocitu vnútorného pokoja a šťastia. A ak sa nedajbože jedinec, ktorý nezvláda svoje ego, dostane k moci, jeho blízke okolie môže čakať naozaj krušné chvíle.

Na to, aby sme dokázali spolu žiť a nepovraždili sa, dostali sme súbor pravidiel, ktorých by sme sa mali pridržiavať. Pravidlá sú dôležité, ale nastavujú len hranice, ktoré by sme nemali prekročiť, ak sa nechceme dostať do chaosu. Dôležitejšie však je dosiahnuť stav, aby nikto nemal ani potrebu alebo pokušenie nejaké hranice vôbec prekračovať. Ako to dosiahnuť? Zvládnutím nášho najväčšieho súpera, ktorým je naše vlastné ego. V múdrych knižkách som našiel návod, ako na to, a rád by som sa oň podelil. Týchto 7 krokov nám pomôže prekonať hlboko zakorenené predstavy o vlastnej dôležitosti. Všetky sú navrhnuté tak, aby nám pomohli zabrániť falošnému stotožneniu sa s domýšľavým egom.

1. Prestaňte sa urážať. To, čo nás uráža, nás iba oslabuje. Ak hľadáme príležitosti, aby sme sa urazili, nájdeme ich na každom kroku. Ak sme urazení, tvorí to rovnako ničivú energiu, ktorá sa dotkla v prvom rade nás a podnecuje nás na protiútok. A k čomu to potom vedie, to si ľahko domyslíme.

2. Vzdajte sa potreby vyhrávať. Ego nás veľmi rado rozdeľuje na víťazov a porazených. Honba za víťazstvom je zaručený spôsob, ako stratiť vnútorný pokoj. Nemožno stále len vyhrávať, niekto bude vždy rýchlejší, mladší, silnejší, múdrejší alebo mať viac šťastia a my sa potom budete cítiť bezcenní a nedôležití. Môžeme súťažiť a baviť sa, ale nemusíme to vnútorne prežívať. Buďme pozorovateľom, ktorý si život užíva bez toho, aby potreboval vyhrať nejakú trofej a dať si ju potom doma na policu. Je známe pravidlo, že len čo sa budeme o víťazstvo menej snažiť, začne sa zrazu všetko dariť.

3. Vzdajte sa potreby mať pravdu. Ego je zdrojom mnohých konfliktov a nezhôd, pretože nás tlačí k tomu, aby sme presviedčali druhých, že nemajú pravdu. Ak sa v debatách a vzťahoch vzdáme potreby mať pravdu, akoby sme hovorili egu: Nie som tvojím otrokom. Už veľa vzťahov sa skončilo len preto, že jeden z partnerov lipol na potrebe mať vždy a vo všetkom pravdu. Skúste sa niekedy uprostred hádky zastaviť a spýtať sa sami seba: Potrebujem druhej strane dokázať, že mám pravdu, alebo chcem byť šťastný?

4. Vzdajte sa svojej potreby byť nadradení. Naozajstná urodzenosť neznamená byť lepší ako niekto iný. Znamená byť lepší, ako sme my sami boli kedysi. Nehodnoťme druhých na základe ich vzhľadu, úspechov, majetku a ďalších „parametrov“, ktoré tak rado ego používa. Keď vysielame pocity nadradenosti, vráti sa nám to a nakoniec povedie k nepriateľským pocitom na oboch stranách.

5. Vzdajte sa potreby mať viac. Ego nie je nikdy spokojné. Nezáleží na tom, čo sme dosiahli, ego bude vždy trvať na tom, že to stále nie je dosť. Zistíte, že sa neustále snažíte a naháňate sa za niečím, čo aj tak nikdy nedosiahnete. Paradoxne, keď prestaneme potrebovať viac, do nášho života zrazu príde viac toho, po čom naozaj túžime a čo naozaj potrebujeme. A keď zistíme, že je jednoduchšie odovzdať to, čo máme, ďalej druhým, pretože si uvedomíme, ako málo nám v skutočnosti stačí, až potom budeme naozaj spokojní.

6. Prestaňte sa stotožňovať so svojimi úspechmi. Toto môže byť trochu zložitá predstava, ak si naozaj myslíte, že vy ste vaše úspechy. Skúste porozmýšľať, kto je skutočným zdrojom všetkých vašich úspechov. Buďme vďační za schopnosti, ktoré sme za doterajší život nazbierali. Čím menej uznania budeme potrebovať, tým voľnejšie sa budeme cítiť.

7. Vzdajte sa svojho dobrého mena. Vaša povesť sa nenachádza vo vás. Sídli v mysliach ostatných, a teda nad tým nemáte žiadnu kontrolu. Ak sa porozprávate s 30 ľuďmi, budete mať 30 názorov na svoju osobu. Ak sa prehnane staráme o to, ako nás ostatní vnímajú, potom sme dovolili, aby nás viedli názory druhých. Nechajme svoju reputáciu na diskusiu ostatným, s nami to nemá nič spoločné.

Ak ste tento text prečítali až sem a vo vašom vnútri to len tak vrie, hádajte, kto to tam hlasno protestuje. Ak sa zbavíme nadvlády ega, čo je asi najťažšia úloha, ktorú musí každý z nás zvládnuť, náš život bude pokojnejší, naše vzťahy budú harmonickejšie a my sami budeme dlhodobo šťastnejší. A nebudeme na to potrebovať žiadne externé spúšťače. V našom živote sa začnú zrazu diať malé nenápadné zázraky a my si budeme užívať každú jeho chvíľku. Toto prajem nám všetkým.

Zobrazit Galériu

Martin Drobný

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať